Érthető Jog

Itt találod az összes cikket a „Érthető Jog” témában!

A munkahelyi együttműködés 7 aranyszabálya

A munkahelyi együttműködés 7 aranyszabálya

Milyen következményekkel járhat azok megsértése? Akár a munkaviszony felmondásához is vezethet? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász válaszol.
2024. 02. 09., 10:10
Miért hiúsulhat meg a házastárs öröklése?

„A papír semmin sem változtat” – szokták mondani a házasságot kevésbé fontosnak tartó párok. A házasságkötés azonban egészen más jogi köteléket hoz létre két ember között, a házastársak jogai mások, mint az élettársi kapcsolatban élőké. A házastársi öröklésnél viszont a papír önmagában már nem feltétlenül elegendő – hívja fel a figyelmet dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.

2024. 02. 05., 10:10
„Hiába lenne igazad, ha már elévült a munkaügyi igény?”

Meddig tudod érvényesíteni a munkaügyi követelést? Mi az, ami határt szab még akkor is, ha egyébként jogos lenne a követelésed? Miért létezik az elévülés? Mikor mondhatjuk, hogy elévült a munkaügyi igény? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 12. 22., 11:10
Milyen esetben jogszerű a karácsonyi munkavégzés elrendelése?

Karácsonykor mindenki ünnepelni és pihenni szeretne, ám van, akinek dolgoznia kell. Milyen szabályok vonatkoznak a karácsonyi munkavégzésre? Mikor lehet jogszerű a karácsonyi munkavégzés elrendelése? Lehet-e karácsonykor túlórázni? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 11. 04., 21:10
Holtnak nyilvánítás: a legfontosabb tudnivalók

A Számkivetett című filmben Chuck Noland, akit Tom Hanks alakít, egy végzetes repülőszerencsétlenségben eltűnik a világ szeme elől. Egyedül ő marad életben egy lakatlan szigeten. Bár túléli, családja, barátai mind halottnak hiszik és megtörténik a holtnak nyilvánítás. Ám 4 év múlva hősünk váratlanul visszatér... Mi történt volna, ha a főhős Magyarországon élt volna a filmbeli baleset előtt? Akkor is elhunytként kezelték volna?

2023. 09. 29., 17:50
Ismered az ajándékozás legfontosabb tudnivalóit?

Az ajándékozás elég gyakran fordul elő az életben, mégis sok a bizonytalanság, hogy mit lehet, hogyan is kell jól csinálni. A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2023. 06. 23., 10:42
Ki a felelős, ha kárt okoz a gyerek?

Gyerekkorban sok mindent tanulunk meg az élettel kapcsolatban. Mindeközben próbálkozunk, kísérletezgetünk és bizony hibázunk is. Ez pedig kárt is okozhat másoknak. Ki lesz a felelős, ha kárt okoz a gyerek? Kinek kell megfizetni az okozott kárt? Hogyan lehet mentesülni a kártérítési kötelezettség alól? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 06. 11., 19:35
Bírósági „titkok”: mi történik egy tárgyaláson?

Filmekből egyre többször láthatjuk, hogy mi is történik egy bírósági tárgyaláson. Látjuk, ahogy a ravasz ügyvéd érzelmektől átfűtött beszédével meggyőzi az esküdteket. Látjuk, ahogy a bíró ellentmondás nem tűrő hangon rendre utasítja a hallgatóságot. Látjuk, ahogyan „csapdába csalják” a hamis tanúkat és még sok izgalmas dolgot. De ez valóban így van itthon is? Hogyan néz ki egy magyarországi bírósági tárgyalás? A „titkokról” dr. Kocsis Ildikó ügyvéd lebbenti fel a fátylat.

2023. 05. 26., 12:45
A nászajándék is visszajárhat?

Magyarországon 2022-ben 64 100 pár mondta ki a boldogító igent. Az esküvőkön igen elterjedt a nászajándék. A meghívott vendégek ezzel kívánnak sok boldogságot az ifjú párnak. Igen ám, de mi történik, ha a frigy rövid életűnek bizonyul? Mi lehet a nászajándék sorsa, ha a pár az utolsó pillanatban táncol vissza a házassági fogadalomtól? A kérdésekre dr Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 05. 21., 16:13
Színlelt szerződés: nem minden az, aminek látszik

Az életben nem minden az, aminek látszik. Nincs ez másképp a szerződések világában sem. Mit jelent a színlelt szerződés? Mi a következménye, ha a szerződés, a szerződő felek akarata nem igazán őszinte? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó foglalta össze.

2023. 05. 05., 14:41
Kamat kisokos

A kamatról már bizonyára hallott mindenki ezt-azt, sokunk számára nem ismeretlen fogalom Ám a kérdés az, hogy többféle kamat is létezik? Mikor kell fizetni? Melyik kamatról nem hallottak a legtöbben? Mit kell mindenképpen tudnunk, ha nem vagyunk pénzügyi szakemberek? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 04. 28., 09:03
Megváltoztathatja a főnök a kiadott szabadság időpontját?

A nyár a szabadságok időszaka, szinte mindenki ilyenkor szeretne szabadságra menni. Ez persze érthető, hiszen a gyerekeknek ott a nyári szünet és a nyaralás sem lenne ugyanaz tavasszal vagy ősszel. Mi történhet, ha a munkáltatónak mégis szüksége lenne a dolgozóra, miután kiadta a szabadságát? A legújabb szabályokat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd mutatja be.

2023. 04. 23., 14:33
Mikor örököl az állam?

Ki lesz az örökös, ha nincs rokon? Mi lesz a vagyonnal, ha senki sincs, aki az elhunyt után örökölne? Minden gazdátlanná válik? Hogyan lehetséges, hogy végül az államé lesz az örökhagyó lakása? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 03. 30., 19:11
Hogyan lehet valaki ügyvéd?

Az ügyvédekről szóló filmeknek, sorozatoknak se szeri se száma. De miért megy olyan jól ez a téma? Miért érdekli az embereket, hogy milyen egy ügyvéd, hogyan dolgozik?

2023. 03. 24., 17:49
Megtámadható utólag a közös megegyezés?

A munkaviszony megszüntetése többféleképpen történhet, például felmondással, azonnali hatályú felmondással vagy közös megegyezéssel is. A közös megegyezés lényege, hogy az a felek közös akarata kell, hogy legyen. Mit lehet tenni, ha az egyik fél később mégsem érzi helyénvalónak? Utólag megtámadható a közös megegyezés? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 03. 16., 17:23
Egyenlő bánásmód: az sem mindegy, hogy szól az álláshirdetés

Találkoztál már olyan álláshirdetéssel, hogy „fiatal titkárnőt”, „csinos pultos lányt” vagy „férfi targoncást” kerestek? Mi a baj ezekkel? Mit nem vett figyelembe a hirdetés feladásakor a munkáltató? Mi az az egyenlő bánásmód? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 03. 02., 17:07
Mikor kell a kezesnek az adós helyett fizetnie?

Elsőre egyszerűnek tűnik a válasz arra a kérdésre, hogy mikor kell az adós helyett a kezesnek rendeznie a tartozást. Nyilván akkor, ha az adós nem fizetett. A kép azonban ennél némiképp árnyaltabb. A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2023. 02. 24., 10:43
Hogyan kaphatjuk vissza a tévesen utalt összeget?

Mi történik, ha tévesen utalunk egy bankszámlára? Ellenőrzi a bank a bankszámlaszámot és a számla tulajdonosának nevét egy utalás esetén? Mit tehetünk téves utaláskor? Ki köteles visszafizetni a tévesen utalt összeget? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 02. 16., 14:10
Kézbesítési fikció, avagy lehetséges, hogy nem kaptam meg a levelet, de mégis?

Lehetséges, hogy nem kaptam meg a levelet, de azt mégis úgy tekintik, hogy átvettem? Mi az a kézbesítési fikció? Mit tehetek, ha önhibámon kívül nem tudtam átvenni egy hivatalos iratot? Mi a helyzet egy cég esetén, ha nincs, aki átvegye a levelet? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 01. 20., 11:11
Jogszerű, ha forint helyett euróban kell fizetni Magyarországon?

Van, aki várja az euró bevezetését, és van, aki ellenzi. De most nem arról lesz szó, hogy mi lenne a jobb. Egy biztos, ma még a forint a hivatalos pénznem hazánkban. De mit jelent ez pontosan? Jogszerű, ha forint helyett euróban kell fizetni hazánkban? Kérheti a szolgáltató euróban a díját? Mi a helyzet, ha forint helyett csak eurót fogad el egy cég? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2023. 01. 13., 11:13
Kötelező pótolni a betéti társaság hiányzó tagját?

Mi történik, ha egyedül marad a betéti társaság tagja? Mit kell tenni ilyen esetben? Kötelező-e pótolni a betéti társaság hiányzó tagját? Mennyi ideje van a megmaradt tagnak a döntésre? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 11. 24., 11:35
Lehet egy eltűnt személy után örökölni?

Mi történik akkor, ha valaki már hosszú ideje eltűnt? Hogyan lehet rendelkezni a személy vagyonáról? Lehet egy eltűnt személy után örökölni? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 11. 10., 16:52
Tudtad, hogy a munkavédelem a munkavállaló érdeke (is)?

A munkavédelmi oktatást sokszor a hátunk közepére sem kívánjuk. De miért érezzük ezt? Talán, mert kötelező? Nem látjuk, hogy bármi haszna is lenne? Kényelmetlen, hogy olyan sok szabályt kell betartani? Úgy érezzük, hogy csak hátráltat a munkában? Hogyan lehet a munkavédelem a munkavállaló érdeke (is)? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 10. 28., 13:22
Nem mindegy, hogy milyen a fizetési felszólítás

A fizetési felszólítás sajnos sok vállalkozás számára nem ismeretlen. Ennek oka, hogy a számlákat még ma sem mindig és nem mindenki fizeti ki határidőben. Minden fizetési felszólítás egyforma? Mire érdemes figyelni a felszólítások esetén? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2022. 10. 20., 15:21
Valóban kötelező a népszámlálás?

Mi írja elő a népszámlálást? Kötelező-e az adatok megadása? Mi történik a megadott adatainkkal? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 10. 14., 11:23
Hogyan igazodhatunk el a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseiben?

A Polgári Törvénykönyv talán már ismerősen cseng sokak számára. Nem is csoda, hiszen az egyik legnagyobb és a mindennapi életünkben legmeghatározóbb törvényről van szó. Pont emiatt egyáltalán nem könnyű eligazodni benne. Mit érdemes tudni a Polgári Törvénykönyvről? Hogyan próbáljunk meg kijutni a szabályok dzsungeléből? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2022. 10. 01., 09:35
Munkahelyek fűtése: a veszélyhelyzet felülírta a szabályokat

2022. szeptemberében még úgy tűnt, hogy sem az energiaválság, sem a veszélyhelyzet nem befolyásolhatja, hogy mennyire fogunk fázni télen a munkahelyen. A munkahelyi hőmérsékletre ugyanis van jogszabály, ami meghatározza a minimumot. 2022. október 1-től azonban mégis változik a helyzet. Milyen új rendeletet hozott a Kormány? A veszélyhelyzet felülírta a munkahelyek fűtési szabályait is? Mire számíthatunk 2022. októberétől a munkahelyeken? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 09. 19., 16:17
Téli fűtés a munkahelyen: mennyire fogunk fázni?

Az elmúlt években inkább a nyári hőség adta fel a leckét a munkahelyeken. Az energiaárak emelkedése, a változó rezsitámogatási rendszer azonban már most felveti a kérdést: Mi lesz télen? Milyen hőmérsékletre számíthatunk télen a munkahelyen? Mit kell biztosítani a munkáltatónak? Milyen legyen a téli fűtés a munkahelyen? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 09. 01., 16:18
Ki a felelős késedelmes átvétel esetén?

Mi történik, ha a megrendelt terméket késve venné át a megrendelő? Mit kell ilyenkor tennie a vállalkozónak? Mire számíthat a megrendelő? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 08. 26., 08:23
Biztos, hogy a vezető kirúgása indoklás nélkül is jogszerű?

A munkaviszony felmondással történő megszüntetésének szigorú szabályai vannak. Talán ez az oka annak, hogy a felmondás körül több tévhit is él. A 3 leggyakoribb felmondási tévhit között szerepel a vezetőkre vonatkozó felmondás is. Indoklás nélkül is minden esetben jogszerű a vezető kirúgása? Mire érdemes nagyon odafigyelni?A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 08. 12., 13:17
Mikor, milyen okirat a megfelelő? Az okiratok legfontosabb tudnivalói – 1. rész

A papír az papír, gondolhatnánk, ha egy szerződésről vagy nyilatkozatról van szó. Ám nem minden papír egyforma. Az sem mindegy, hogy mit milyen okiratba foglalnak? Milyen okiratok léteznek? Mi a jelentősége, hogy milyen okiratról van szó? Mit jelent a közokirat és a magánokirat? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 08. 05., 11:17
Hogyan léphet életbe egy új jogszabály 1 órán belül?

A tankolási szabályok hirtelen változása sokakat meglepetésként ért. A Kormány szombat délelőtt 11 óra után jelentette be azt az új szabályt, ami 12 órától már hatályba is lépett. Hogyan lehetséges ez? Hogyan léphet életbe egy új jogszabály 1 órán belül? Létezik erre valamilyen szabály?

2022. 07. 15., 12:23
„Kaució” a munkaviszonyban? Kérhető biztosíték a munkavállalótól?

A bérleti szerződések kapcsán közismert a kaució, hivatalos nevén óvadék, ami a bérlő által okozott károk, elmaradt fizetések biztosítékaként szolgál. A munkaviszonyban is létezik kaució, ha kárt okozna a munkavállaló? Kérhető biztosíték a dolgozótól? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó válaszol.

2022. 06. 14., 09:17
A titoktartás mindenkinek jogi kötelezettsége!

A titoktartás nemcsak az ügyvédek kötelezettsége, hanem nagy valószínűséggel a tied is. Ráadásul nem mentség, hogy nem tudtál a titoktartási kötelezettségről. Mire figyelj a titoktartással kapcsolatban? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2022. 05. 12., 17:37
Elidegenítési és terhelési tilalom: a legfontosabb tudnivalók

Ingatlan adásvétel során nem ritka, hogy a tulajdoni lapon elidegenítési és terhelési tilalom van bejegyezve. Mit jelent ez a tilalom? Hogyan jöhet létre és szűnhet meg? Milyen hatása van a tervezett adásvételre? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 05. 08., 10:35
Hogyan kerüld el a céges átverések csapdáját?

Sajnos könnyen belefuthatunk jól hangzó vagy akár hivatalosnak tűnő céges átverések csapdájába. Ám ne gondold, hogy semmit sem tehetsz ellene. Hogyan kerülheted el a céges átverések csapdáját? Mi az, amit könnyedén megtehetsz, hogy biztonságban maradj? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 04. 25., 10:07
Adóstárs vagy kezes? Mi a különbség?

A kölcsönök, hitelek esetén gyakran találkozhatunk az adóstárs és a kezes kifejezésekkel? Melyik mit jelent? Mit vállal az adóstárs és mit a kezes? Kinek kell kifizetni a tartozást? Kitől hajtható be a követelés, ha az adós nem fizet? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 04. 14., 13:40
Tényleg létezik hagyatéki bíróság?

Egy igen népszerű, örökösökkel kapcsolatos magyar sorozatban hallhattunk hagyatéki bíróságról. Valósnak tűnt, hiszen ügyvéd mondta – legalábbis a sorozatban. Valóban létezik hagyatéki bíróság?

2022. 04. 08., 13:53
Tévhitek a közös tulajdon körül

A közösködés, a közös tulajdon járhat előnyökkel, ám sokszor láthatjuk, hogy előbb-utóbb problémát okoz. A tulajdonostársak szándékai, érdekei nem mindig egyeztethetők össze zökkenőmentesen. A közös tulajdon körüli leggyakoribb tévhiteket dr. Kocsis Ildikó ügyvéd oszlatja el.

2022. 04. 01., 11:25
Az üzleti titok védelme

Tudtad, hogy az üzleti titok védelmére külön törvény van? Mi minősül üzleti titoknak? Hogyan sérthető meg és milyen védelemben részesül? Mit kell megtennie a titok gazdájának, hogy valóban védelmet kaphasson? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó foglalta össze.

2022. 03. 27., 15:55
Elbocsátható az elviselhetetlen munkatárs?

A munkahelyen fontos a megfelelő munkahelyi légkör. A mások számára elviselhetetlen munkatárs mérgezi a munkahelyi légkört, problémát okoz munkatársainak és gyakran a munkáltatónak is.

2022. 03. 19., 13:44
A sérelem ára, avagy a sérelemdíj alapvető szabályai

A személyiségi jogok ma már egyre ismertebbek. Ide tartozik például az élet, a testi épség és az egészség védelme, a becsület és a jóhírnév, a képmás vagy a magántitok védelméhez való jog. Megsértésük esetén a jogsértők többféle következménnyel nézhetnek szembe, melyek egyike a sérelemdíj. Melyek a sérelemdíj alapvető szabályai? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2022. 03. 05., 14:19
Kit terhel a házastárs adóssága?

A házastársak az elején megígérik egymásnak, hogy összetartanak jóban-rosszban, gazdagságban-szegénységben. A kezdeti összetartás lehet, hogy megkopik, főleg, ha több problémával, adóssággal kell szembenézni. Mikor lesz közös a tartozás? Kit terhet a házastárs adóssága? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 02. 25., 17:17
Politizálás a munkahelyen: hol vannak a határok?

A politika – akár akarjuk, akár nem – a mindennapok része, nehéz kikerülni, elkerülni. Ugyanígy életünk mindennapi része a munka. A kettő tehát könnyen találkozhat(na) is. A politika a munkahelyen is ott lehet? Bárhol és bármikor szabad a politikai véleménynyilvánítás?

2022. 02. 18., 16:05
Nyomoznak az örökös után a hagyatéki eljárás során?

A gyakorlatban sokszor felmerül, hogy miért nem kereste senki az örököst? Mi történik, ha az elhunyt nem tartotta a kapcsolatot a rokonaival? Kutatnak az örökös után a hagyatéki eljárás során? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2022. 01. 21., 09:50
Betéti társaság kültagja is lehet korlátlanul felelős?

A beltag mellett kültag is kell egy betéti társasághoz. Mit kell tudni, ha valaki kültagként vesz részt a cégben? Lehet-e ennek buktatója vagy csupán a papírforma kedvéért van rá szükség? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2022. 01. 14., 16:31
A három leggyakoribb tévhit a felmondásról

A munkaviszony megszüntetése, a felmondás nem egyszerű pillanat sem a munkáltató, sem a munkavállaló oldaláról. Talán ez lehet az oka, hogy felmondási tévhitekkel is bőven találkozhatunk.

2022. 01. 06., 16:51
Milyen legyen a meghatalmazás?

Mi a meghatalmazás lényege? Milyen legyen? Mire figyeljünk? Meddig érvényes? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 10. 11., 16:00
Mi minősül szerződésnek?

Kötöttél már szerződést életedben? Ha arra gondolsz, hogy soha nem írtál alá egyet sem, ügyvédnél sem jártál, szóval biztos nem, akkor valószínű, hogy tévedsz. Miért? Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd elmagyarázza.

2021. 10. 02., 13:30
Kitől függ az adósság levonása a munkabérből?

Végrehajtás során gyakran előfordul, hogy az adós munkabéréből történő levonással hajtják be a követelést. Ki a felelős az adósság munkabérből levonása esetén? A munkáltatótól függ a levonás? Mit kockáztat a munkáltató vagy alkalmazottja, ha nem történik meg a levonás? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 09. 18., 16:30
Hogyan szabályos a szerződés javítása?

Sokakban kérdésként merül fel, hogy szabályos-e a szerződés javítása? Egyszerűen tollal belejavíthatunk a nyomtatott szerződésbe? Alá kell külön írni a javított részt vagy elég egy szignó? Minden szerződő félre szükség van a javításhoz? Hogyan szabályos a szerződés javítása? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 08. 27., 11:00
Válaszok a munkahelyi dohányzás „égető” kérdéseire

A dohányzás igen megosztó lehet. Van, akinek az élet része, amiről semmiképpen sem tudna lemondani, és van, akinek elviselhetetlen még az is, ha más füstöl körülötte. Mi a helyzet a munkahelyi dohányzás esetén? Kitiltható a munkahelyről? Vagy épp ellenkezőleg, a dohányzó munkatársaknak többlet idő jár, hogy a szenvedélyüknek hódolhassanak? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 08. 23., 12:00
Felülvizsgálat alatt álló ingatlanok?

Az ingatlanok hiteles adatait az ingatlan-nyilvántartásból ismerhetjük meg. Az ingatlanok adatait bárki megismerheti a tulajdoni lapról. Mit jelent, ha a tulajdoni lapon az ingatlan címénél azt látjuk, hogy „felülvizsgálat alatt”? Mit és miért vizsgálnak felül? Mi a KCR vagy központi címregiszter? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 07. 23., 18:30
A végrendelet őrzése: hol lehet biztonságban az utolsó akarat?

Hol őrizzük a végrendeletet? Mi a legjobb megoldás a végrendelet őrzése során? Hol van valóban biztonságban az utolsó akarat? Hogyan tudjuk valóban bebiztosítani, hogy a végrendelet előkerüljön, amikor szükség lesz rá? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 07. 16., 09:30
Foglaló vagy előleg: melyik a jobb?

Mi a különbség a foglaló és az előleg között? Melyik a jobb? Mire figyeljünk a foglaló esetén? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 06. 07., 18:15
A versenytilalom ára: mi a megfelelő ellenérték?

Ma már nem ritka a munkaerőpiacon a versenytilalmi megállapodás. A munkáltatók ezzel kívánják védeni gazdasági érdekeiket. Ugyanakkor a munkavállaló sem ingyen „mond le” a később kínálkozó lehetőségről, hogy tudását, tapasztalatát máshol kamatoztassa.

2021. 05. 28., 10:45
Köteles elengedni a főnök szabadságra?

Hamarosan tombol a nyári szezon. A gyerekeknek szünidő, mi pedig szabadságra mennénk. Szívünk szerint mindannyian egyidőben, hiszen a nyári szezon nem olyan hosszú. Igen ám, de köteles-e elengedni a főnök pont akkor szabadságra?

2021. 05. 24., 17:45
Mikor mondhatjuk egy szerződésre, hogy uzsorás szerződés?

Előnytelen szerződéskötés, magas kamatok esetén sokan egyből azt gondolják, hogy uzsorás szerződésről van szó. Az uzsorás szerződés azonban nem csak a köznyelvben ismert kifejezés. A jog is ismeri ezt a kategóriát, és kellő súllyal csap le rá. Mitől lesz egy szerződés uzsorás? Cégek is válhatnak uzsora áldozatává? Mi az uzsorás szerződés sorsa? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 05. 07., 11:30
Mennyi szünet jár munka közben?

„8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás” – mondja az ismert dal. Igen ám, de munka közben is szükség van időnként egy kis pihenőre, szusszanásra. Mennyi szünet jár munka közben? Hogyan szól erről a Munka Törvénykönyve? Melyek a munkaközi szünet legfontosabb szabályai? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 04. 26., 16:45
Zaklatás: a legfontosabb tudnivalók

Kinek ne tetszene, ha keresik a társaságát, meg akarnak ismerkedni vele, adnak a véleményére, követik a Facebookon, Instagramon, netán már rajonganak is érte? Igen ám, de mikor válik a túlzott érdeklődés jogellenessé? Mikor lesz a rajongásból zaklatás? Mikor válik az udvarló, az érdeklődő személy zaklatóvá? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 04. 03., 14:05
Kinek és mikor járhat házastársi tartás?

Házasságkötéskor a jegyespárok komolyan gondolják ígéretüket, miszerint jóban, rosszban, szegénységben, gazdagságban támogatják majd egymást. Ez azonban az évek múlásával sok esetben megkopik, a kapcsolat megromlik. Mi lesz a válás után? Követelhet a volt házastárs támogatást a volt párjától? Mikor és mire kötelezi a volt házastársat a törvény? Melyek a házastársi tartás szabályai? A kérdésekre dr. Szabó Ildikó ügyvéd válaszolt.

2021. 03. 26., 10:00
Védettségi igazolvány: valóban egyenlők az esélyek?

A koronavírussal kapcsolatos védettségi igazolvány körül egyelőre még észrevehető a zűrzavar. Sokak számára tisztázatlan, hogy mikor és ki kapja, kinek küldik, kinek nem? Mi a célja, mire és ki használhatja? Kinek mennyibe kerül, és miért? A kérdéseket dr. Kocsis Ildikó ügyvéd veszi sorra.

2021. 03. 18., 17:15
Hogyan lehet a szerződés egyszerű(bb)?

Senki sem szereti, ha hosszú oldalakon át kígyózó, bonyolult jogi szöveget tolnak az orra alá azzal a felkiáltással, hogy „Itt a szerződés, csak írja alá és kész is vagyunk”.

2021. 03. 11., 14:30
A munkakapcsolat megszüntetése: felmondás, leépítés, lemondás, felmentés?

Hogyan történhet a munkakapcsolat megszüntetése? Mit jelent a felmondás, leépítés, lemondás, felmentés? Esetleg már olyat is hallottál, hogy rendkívüli felmondás? Sőt, az is ismerősen hangzik, hogy a munkaviszony megszűnése vagy megszüntetése? Melyik mit jelent? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2021. 02. 18., 15:15
Mi az, amit még a végrehajtó sem vihet el?

Az adósságnak senki sem örül, sem az, akinek tartoznak, sem az, aki tartozik. Mi történik, ha az adós nem tudja rendezni a tartozását? A végrehajtó mindent elvihet a bírósági végrehajtás során? Van, ami még ilyen esetben is tabu? Mi az, amit még a végrehajtó sem vihet el? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 02. 11., 15:15
Valóban ingyenes a Facebook használata?

Te is használod a Facebookot? Úgy gondolod, hogy Facebook-felhasználóként ingyenesen láthatod ismerőseidet, barátaidat, ingyenesen oszthatod meg a gondolataidat, örömöd és bánatod, vagy értesülhetsz a hírekről?

2021. 01. 22., 12:00
Veszélyhelyzet 2.0, avagy mire figyeljünk a szabályoknál

„A koronavírus miatti veszélyhelyzet még mindig velünk van. Ám a pontos megfogalmazás az, hogy ismét velünk van. Mondhatnánk, hogy ez a veszélyhelyzet 2.0-s változata. De amiért ezt témaként felvetem, az a veszélyhelyzeti szabályozással kapcsolatos félreértés. Ezt tesszük tisztába, hogy mindenki számára érthető legyen” – írja dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.

2021. 01. 14., 18:30
Jogszerű vagy jogsértő perbeli bizonyíték? Bármi felhasználható?

A cél szentesíti az eszközt? Bármilyen bizonyíték elfogadható egy perben, függetlenül attól, jogszerűen jutott-e hozzá a felhasználó? Hol van a határ? Mi az, ami felhasználható bizonyítékként egy polgári perben? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 01. 08., 17:05
Melyek a másodállás szabályai? Mit lehet és mit nem?

Szabadon vállalható másodállás? Megtilthatja a munkáltató, hogy a dolgozó máshol is munkát vállaljon? Szabadon vállalkozhat a munkavállaló? Mire kell odafigyelni egy másodállás esetén? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 12. 31., 11:15
A koronavírus miatt ugrott a szilveszteri tűzijáték is

A szilveszter a móka, kacagás, szórakozás, és a szilveszteri tűzijáték ideje. Legalábbis általában. A 2020-as év azonban csillogó tűzijáték nélkül ér majd véget. A koronavírus miatt ugyanis a szilveszteri tűzijáték szabályozása is változott. A legfontosabbakat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2020. 12. 09., 18:00
Megbízás vagy meghatalmazás?

Az életben vannak olyan dolgok, amivel sűrűn találkozunk. Az egyik ilyen a megbízás, illetve a meghatalmazás. Viszonylag gyakran hangzik el, hogy „Téged bízlak meg, hogy...(vásárolj be, menj el a postára, oldd meg ez a feladatot, vedd át a nevemben stb.)” De mit jelent ez pontosan? Ilyenkor mindig megbízásról beszélhetünk, vagy esetleg meghatalmazásról?

2020. 12. 03., 15:15
Szavatosság: a legfontosabb tudnivalók, ha hibás a termék

Milyen védelem „jár” a megvásárolt termékkel együtt? Mi történik, ha elromlott, elszakadt, törött, nem működik, tehát hibás a termék? Mindennapi kérdések, melyre az egyik választ a szavatosság adja meg. Melyek a szavatosság legfontosabb tudnivalói? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 11. 26., 18:30
Milyen a beltag felelőssége egy betéti társaságban?

A cégalapítás során az elsők között kell(ene), hogy szerepeljen a felelősség kérdése. Nem mindegy, hogy milyen a tagok felelőssége, mivel és mikor kötelesek helytállni a céges tartozásokért. Ebben a cikkben a betéti társaság beltagját nézzük meg. Milyen a beltag felelőssége? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 11. 05., 16:00
Rendkívüli jogrend vagy veszélyhelyzet?

2020. november 3-án bejelentették a hírekben a rendkívüli jogrend életbe lépését a koronavírus helyzetre való tekintettel. Lehet, hogy felkaptad a fejed a rendkívüli jogrend hallatán? Ez most valami új dolog, vagy ez a tavasszal már megismert veszélyhelyzet? A kettő ugyanaz vagy különbözik?A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 10. 30., 15:15
Mit véd a szerzői jog?

A könyvek, filmek, dalok szerzőjét védelemben részesítő szerzői jog kifejezés sokak előtt nem teljesen ismeretlen. De pontosan tudjuk, hogy mit véd a szerzői jog? Milyen művek esetén áll fenn a védelem? Mi is részesülhetünk a védelemben? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2020. 10. 22., 15:30
Kilépés a cégből: felmondhat a kft. tulajdonosa?

A kft., azaz a korlátolt felelősségű társaság elég ismert és elterjedt cégforma. Általában addig nincs is gond, míg a kft. tulajdonosa a cégben akar maradni. Mi történik, ha már nem szeretne tulajdonos lenni? Egyszerűen kiléphet, felmondhat a cégtulajdonos? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 10. 15., 16:45
Öt tévhit a próbaidővel kapcsolatban

A próbaidő szinte minden munkavállaló és munkáltató előtt ismert. Bár gyakran alkalmazzák, mégis sok a félreértés, féligazság. Melyek a próbaidőt övező téves elképzelések? Mi az igazság a tévhitekkel szemben? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 10. 05., 16:00
Öröklési képesség, avagy örökölhet a születendő gyerek?

Az élet nagyon sokszínű, sokféle élethelyzetet teremt. Ilyen lehet az is, ha az örökhagyó a leendő gyerekre, születendő unokára akarja hagyni a vagyonát. Örökölhet a születendő gyerek? Mit jelent az öröklési képesség?

2020. 09. 03., 18:45
Rendőrök az iskolában, avagy mit tehet meg az iskolaőr?

Elindult az iskola és ezzel együtt az új iskolaőrség is. Ki is valójában az iskolaőr? Rendőr? Mit tehet meg egy iskolaőr, és mit nem? Hol lehet panaszt tenni, ha az intézkedés nem megfelelő? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 08. 24., 13:00
Kaució, kaukció vagy óvadék? Tisztázzuk, hogy mi mit jelent!

Az iskola kezdete előtt még inkább felélénkül a lakások bérbeadása, hiszen sok fiatal keres megfelelő ingatlant az iskolai időszakra. A bérleti szerződéseknél szinte kihagyhatatlan a kaució. Akkor ez most kaució, kaukció vagy óvadék? Melyik mit jelent? Hogyan használható fel és mikor kell visszaadni?

2020. 08. 16., 13:30
Cég az ingatlanban: a legfontosabb tudnivalók

Sok vállalkozás bérelt ingatlanban működik. Felmerülhet az ingatlan tulajdonosában, hogy ő is felelős lehet-e a bérlő cég által végzett tevékenységért? Kinek kell fizetni a cég tartozásait? Kockán forog-e az ingatlan? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 07. 22., 10:45
A foglaló új szabályai: nem minden maradt a régiben

Valószínű, hogy ismerősen cseng a foglaló szó, hiszen igen ritka, hogy egy adásvételi szerződésben ne szerepeljen. De biztosan jól tudod az új szabályait? Mi az, amit az új Polgári Törvénykönyv másként szabályoz a foglalónál, mint ahogyan korábban már megszoktuk? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 07. 16., 13:00
A magántitok törvényes védelme

Kinek ne lennének kisebb-nagyobb titkai, amelyeket senkivel vagy csak néhány személlyel kíván megosztani? Ki ne szeretné, ha a magántitok mindaddig titok maradna, míg ő maga fel nem fedi azt mások előtt is. A magántitok védelmét mind a Polgári Törvénykönyv, mind a Büntető Törvénykönyv biztosítja. Igaz, kicsit másképp – írja dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.

2020. 07. 09., 12:45
Késik vagy kevesebb a munkabér: felmondhat a munkavállaló?

A munkáltató egyik alap kötelezettsége a munkabér megfizetése. Mi történik, ha a fizetés késik, elmarad vagy kevesebb, mint ami jogszerűen járna? Jogszerű ilyen esetben az azonnali felmondás a munkavállaló részéről? Mit mondott a bíróság? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 06. 26., 16:15
 Álképviselő: amikor a képviselet nem stimmel

Az életben nem mindig személyesen intézzük ügyes-bajos dolgainkat. Van, amikor meghatalmazunk valakit, hogy helyettünk nyilatkozzon. Olyankor ő lesz a mi képviselőnk. Azonban a képviselet esetén is félremehet valami. Amikor a képviselő túlságosan „önállósítja” magát, álképviseletről beszélhetünk. Ki az álképviselő? Mi ilyen esetben a helyzet? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2020. 06. 11., 16:45
Megakadályozható az elévülés?

Mit jelent pontosan az elévülés? Ugyanaz, mint a megszűnés? Miért létezik az elévülés, mi a célja? Megakadályozható, hogy egy követelés elévüljön? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 06. 08., 18:15
Hogyan nevezzük el a cégünket? – A névadás legfontosabb szabályai

Mintegy félmillió cég van Magyarországon. Nem könnyű hát olyan cégnevet találni, ami még senkinek nem jutott eszébe, és ráadásul a cégnyilvántartásba is bejegyezhető. De mit bír el a cégnév? Melyek a névadás szabályai? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2020. 04. 24., 12:15
Megállapodási szerződés: megállapodás, szerződés, egyik sem vagy mindkettő?

Többször találkoztam már azzal, hogy valaki megkérdezte: „Ez most megállapodás vagy szerződés?” Netalán még olyan is létezik, hogy megállapodási szerződés? Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy melyik mit takar? Itt az ideje, hogy tisztán lássunk a megállapodások és szerződések sokaságában – írja d. Kocsis Ildikó ügyvéd.

2020. 04. 14., 16:45
Házi kedvencek karanténban: mi történik a háziállatokkal a veszélyhelyzetben?

Mi, emberek már egyre nehezebbnek érezzük a veszélyhelyzettel járó terheket. Persze igyekszünk, kitartunk, és sokan pozitívan állnak az új kihívások elé. De mi történik a házi kedvencekkel? Mire érdemes felkészülni a házi kedvencek esetén? Mit kell tudni a háziállatokkal kapcsolatos jogszabályi előírásokról a veszélyhelyzetben? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 03. 02., 17:30
A koronavírus helyzet jogi szemmel

„Távol álljon tőlem, hogy bárkit is riogassak, vagy - pont ellenkezőleg – bagatellizáljam a koronavírus miatti helyzetet. A szakemberek tudják megítélni, hogy indokolt-e bármilyen intézkedés, mit és hogyan kell megtenni a veszély elhárítása érdekében. Mégis mire hívhatja fel a figyelmünket a veszélyhelyzet? Milyen jogi ismeretet sajátíthatunk el a koronavírus kapcsán?” A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2020. 02. 26., 14:30
Mit tehet meg önállóan egy kiskorú gyerek?

„Majd, ha elmúltál 18, azt csinálhatsz, amit akarsz.” – hangzik el időnként a tinik szüleinek szájából. Ez valóban így van jogilag is? Mit tehet meg önállóan egy kiskorú gyerek? Egyáltalán ki számít kiskorúnak? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 02. 19., 18:15
Felmondható-e hamarabb a határozott időre kötött lakásbérlet?

Lakásbérlet esetén joggal merül fel a kérdés mind a bérbeadónál, mind a bérlőnél, hogy mi történhet a határozott időre kötött szerződéssel. A határozott időre kötött lakásbérleti szerződés is bármikor, akár hamarabb is felmondható? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 02. 06., 13:45
Hogyan módosíthatja a bíróság a szerződésem? – 3. rész

A bíróság bármikor, bármit és bárhogyan módosíthat egy megkötött szerződésen? Milyen feltételei vannak a bírósági szerződésmódosításnak? Milyen esetben lehetséges a bírósági szerződésmódosítás, és mikor nem? Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 01. 16., 17:01
Az adósság is öröklődik?

Az örökség legtöbbször nem valami távoli mesés vagyonról szól, hanem egy életen át összegyűjtött értékekből áll. Sok család életében azonban jelen vannak a hitelek is. Mi történik, ha az örökhagyó nem tudta életében visszafizetni a banki tartozást vagy más adósságot? Ki lesz a fennálló tartozásért a felelős? A tartozás, az adósság is öröklődik? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2020. 01. 08., 16:31
Beragadt szabadságok: átvihető, elveszik vagy ki kell fizetni?

Meddig vehető ki a szabadság? Mi történik, ha az éves szabadságot nem kapta meg, nem vette ki teljes egészében a dolgozó? Átvihető a következő évre, elveszik, vagy netán ki kell azt fizetni a részére? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 12. 23., 11:00
Vitarendezés már online is?

Az online kereskedelem egyre népszerűbb, mind többet és többet vásárolunk webáruházakban. Az online kereskedelemben könnyebben előfordulhat, hogy a vevő és az eladó „elmennek egymás mellett”. Mit tehetünk, ha nem azt kaptuk, amire számítottunk?

2019. 11. 06., 17:35
Bűncselekményt követ el, aki jegy nélkül utazik?

Mióta bűncselekmény, ha valaki jegy nélkül utazik? Nem árt tisztába tenni a különbséget polgári szerződésszegés és bűncselekmény között – hívja fel a figyelmet dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.

2019. 10. 29., 18:01
Ki lesz az örökös az új törvény alapján: a gyerek, az unoka vagy a házastárs?

Bár az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) évek óta alkalmazandó, mégis mind a mai napig felmerülnek kérdések az új szabályokkal kapcsolatban. Főként az olyan területeken, ami nem minden nap fordul elő egy ember életében, mint például az öröklés. Bár sok régi szabály nem változott, azért van, ami bizony már nem ugyanaz, mint néhány évvel ezelőtt. A változás érinti a leszármazók és a házastárs öröklését is. Ki lesz az örökös az új törvény alapján: a gyerek, az unoka vagy a házastárs? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 10. 23., 14:46
Szomszédok jogai, avagy kié a „fülemüle éneke”?

A szomszédok közötti összetűzés, perpatvar, kit mi illet, ki mit tehet, nem csak napjainkban okoz problémákat. Milyen jogok illetik meg és kötelezik a szomszédokat? Mik azok a szomszédjogok? Ezek közül vesz sorra néhányat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.

2019. 10. 17., 15:45
Elfogadhat-e borravalót a munkavállaló?

A borravaló nem ritka jelenség, találkozunk vele a vendéglátásban, szálloda- és szépségiparban, taxizáskor stb. De minden esetben elfogadhat borravalót a munkavállaló? Mennyinek kell lenni a fizetésnek, ha az adott munkakörnél borravalóra is kell számítani? Hogyan szabályozza ezt a Munka Törvénykönyve? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 09. 18., 15:00
Hogyan kell számolni a jogi határidőket?

A hivatalos ügyek esetén fokozottan figyelnünk kell a határidők betartására. A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2019. 08. 23., 15:27
Mikor melyik jogszabálynak higgyünk?

Életünket jogszabályi előírások szövik át, és ráadásul ezeket ismernünk is kell. De mi az, ami jogszabálynak minősül és mikor melyiket kell követnünk? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

2019. 08. 22., 13:31
Mi lehet rejtett hiba egy ingatlannál?

Használt lakás, ház vásárlása során mindenki tart attól, hogy mi derül ki később. Potyog a csempe? Púposodik a parketta? Lyukas a tető? Mi az, ami rejtett hiba? Ki felelős érte, kinek kell fizetni a javítást, cserét? Mit mond erről a Kúria? Milyen iránymutatást adott ki a vitás ügyek rendezéséhez? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 08. 15., 11:01
Kitől kérhetünk jogi tanácsot?

Ki adhat jogi tanácsot? Jogászt, ügyvédet keressek? – Ezek a kérdések sokakban felmerülnek. Azt általában mindenki tudja, hogy jogi ügyben fordulhatunk ügyvédhez. Azzal viszont már kevesebben vannak tisztában, hogy minden jogász adhat-e jogi tanácsot. Mi a különbség az ügyvéd, jogász, bíró, bojtár között? Ki mivel foglalkozik? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 08. 08., 18:01
Ki dönti el, mikor mehetünk szabadságra?

Még van pár hét a nyárból, de az idő egyre fogy. Mielőtt beköszönt az ősz és az iskolaszezon, még sokan szeretnének elmenni pihenni. De augusztus ide vagy oda, nem mehet mindenki egyszerre szabadságra. Ki dönti el, hogy mikor mehetünk szabadságra? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 07. 29., 12:45
Mi a közös a bútorasztalosban és az ügyvédben?

Még mielőtt azt gondolnád, hogy ez valami másról szól, mint ami neked fontos lehetne, javaslom, olvasd végig. Nem véletlenül került be az Érthető Jog írásai közé, még ha ezúttal kicsit rendhagyó is.

2019. 07. 18., 11:01
Őszintén a teljesítménybérről

A teljesítmény utáni bérezés kulcsa a munkáltató által megállapított elvárt szint. Hogyan szabályozza ezt a Munka Törvénykönyve? Mi védi a munkavállalókat? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 07. 03., 09:32
Jogszerűtlen gyakorlat egyes behajtó cégeknél?

Az adósok jogaik megóvása érdekében gyakran fordulnak ügyvédhez, amikor valamilyen követeléskezelő cég levelét kézhez kapják. Amikor az ügyvéd elvállalja az adós jogi képviseletét, akkor egy ügyvédi meghatalmazást kell küldenie a behajtó cégnek. És itt jön a képbe a behajtó cég finoman szólva megkérdőjelezhető gyakorlata. Miért? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 06. 26., 11:48
Klíma a munkahelyen: mennyire lehet hűteni nyáron?

Idén hirtelen szakadt ránk a hőség. Még éppen, hogy nyár elejét mutatnak a naptárak és máris túl vagyunk az első hőség riadón. Szerencsére egyre több lakásban, középületben, munkahelyen van klíma berendezés. Sokan szeretik, de olyanok is vannak, akik nem igen tudják tolerálni a mesterséges hűtést. Nem egyszer viták forrása, hogy mennyire hűtsük le a munkahelyet a nyári melegben. Milyen szabályozás él a munkahelyi hőmérséklettel kapcsolatban? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 06. 06., 11:32
Hogyan lehet szabályosan nyereményjátékot szervezni?

A cégek marketingjében egyre többször és többet találkozunk nyereményjátékokkal, ajándéksorsolásokkal. Hogyan lehet ezt szabályosan lebonyolítani? Mi minősül szerencsejátéknak? Kell-e engedély, be kell-e jelenteni? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 05. 16., 10:14
Mikor jogszerű az azonnali hatályú felmondás?

Nézeteltérés, véleménykülönbség, de akár még komoly ellentét is kialakulhat a munkáltató és munkavállaló között. Ha bosszút akar állni az egyik fél a másikon, jöhet az azonnali felmondás? Mikor lehet jogszerű az azonnali hatályú felmondás? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 05. 04., 09:31
Az ajándék is visszajárhat?

Ajándékot adni és kapni is jó. Az ajándék attól ajándék, hogy azt nem valamiért „cserébe” adjuk és kapjuk. Bár az ajándékozás ingyenes és önkéntes, a jog mégis szabályozza. Nem véletlenül. Erre is létezik szerződés? Visszakövetelhető az ajándék? Mikor van és mikor nincs erre lehetősége az ajándékozónak? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 04. 28., 11:15
A fekete bér buktatói: csak a munkáltató járhat pórul?

A fekete bérek témája olyan, mintha darázsfészekbe nyúlnánk. Pont ezért érdemes előre ismerni a „kockázatokat és mellékhatásokat”. Ez mind a munkáltatók, mind a munkavállalók érdeke. Ami ugyanis első látásra kedvezőnek tűnik, arról később kiderülhet, hogy még sem volt olyan „jó üzlet”. Milyen buktatói, kockázatai vannak a nem legális fekete vagy szürke bérkifizetéseknek? Ki járhat rosszul? Ki büntethető? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 04. 18., 09:55
Húsvéti nyuszi ajándékba: mit érdemes átgondolni?

Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó foglalta össze.

2019. 04. 13., 11:05
Kötbér: a legfontosabb tudnivalók

Ma már nem ritka, hogy egy szerződésben találkozunk a kötbérrel. A kötbér egy önkéntesen vállalt többletszankció. Mit is jelent ez pontosan? Melyek a kötbér főbb szabályai? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 04. 08., 10:55
Fizetési meghagyás: az öt leggyakoribb tévhit

A pénzkövetelések behajtása során az adósok gyakran találkozhatnak a fizetési meghagyással. Nem véletlen ez, hiszen ma már 3 millió forint alatt a legtöbb esetben kötelező fizetési meghagyás útján behajtani a tartozást. De nem csak ezért olyan gyakori. Mire figyeljünk, ha fizetési meghagyást hoz a postás? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 04. 01., 12:32
Ha már egyszer figyelmeztettek, nem lehet felmondani?

Életünk harmadát munkával töltjük – szokták mondani, ha arra akarják felhívni a figyelmet, hogy milyen fontosak a munkával kapcsolatos körülmények. De nem csak az a lényeges, hogy milyen a munka és munkahely. Az is nagyon fontos, hogy mi történik, ha valaki hibákat követ el és mi lehet ezért a „büntetés”. Jogszerű-e a felmondás, ha előtte már megtörtént a figyelmeztetés? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 03. 22., 14:32
Egy szerződés is lehet erkölcstelen?

Az erkölcs és a jog nem minden esetben ugyanazt takarja. Van, ami bár jogszerű, egyesek szerint még sem erkölcsös. Van azonban olyan is, melyet már a jog sem tolerál. Ezek a jóerkölcsbe ütköző szerződések. A kérdés, hogy jogilag mi ütközik a jóerkölcsbe? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 03. 17., 12:35

Bár látszólag egyértelmű, hogy kinek mennyi jár, a gyakorlatban mégis felmerülnek bizonyos kérdések a garantált bérminimum alkalmazása során. A Kúria döntését dr. Kocsis Ildikó ügyvéd ismerteti.

2019. 03. 08., 17:03
Céged van? – Akár a jövőd is függhet egy postaládától

A 2017. december 31-i adatok alapján több mint fél millió cég létezett hazánkban. Bár egyre több irodaház várja a vállalkozni vágyókat, a cégek jó része még ma is a tulajdonos, ügyvezető, barát, család, ismerős lakásába van bejelentve. Mire kell figyelned a cég székhelyénél? Mi minden múlhat egy postaládán? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 03. 04., 14:03
Mennyibe kerülhet egy munkahelyi hiba? Hogyan felel a dolgozó?

Csak az nem hibázik, aki nem is dolgozik – szokták mondani. Bizony előfordul, hogy akár már egyetlen hiba is súlyos kárt okoz a munkáltatónak. Mikor lesz felelős a dolgozó? Mennyi kártérítést kell a munkavállalónak megfizetnie? A kérésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 02. 16., 12:35
Behajtási költségátalány: akár már egynapos késés is 40 euróba kerülhet?

A vállalkozások közötti kapcsolatok egyik problémás területe a fizetési fegyelem. Bizony sokan a két kezüket is összeteszik, ha olyan ügyfelekkel, partnerekkel dolgozhatnak együtt, akik nem csak, hogy kifizetik a számlákat, de mindezt még időben is teszik. A probléma nem csak hazánkban, de az Európai Unióban is létezik. Ezért született meg az az uniós irányelv, ami a behajtási költségátalánnyal igyekezett orvosolni a helyzetet. Vajon sikerült? – teszi fel a kérdést dr. Kocsis Ildikó Ügyvéd.

2019. 01. 31., 16:15
Kinek erősebbek a jogai: a tulajdonosnak vagy a haszonélvezőnek?

Ingatlanok esetén nem ritka, hogy haszonélvezeti jog van bejegyezve. Kérdés, hogy ilyen esetben ki az úr a háznál? Vagyis ki döntheti el, hogy mi legyen az ingatlannal? Ki használhatja? Ki adhatja bérbe? Ki adhatja el? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 01. 22., 11:45
Kinek jár a magasabb minimálbér? – Mutatjuk a buktatókat

Azt már megszokhattuk, hogy a minimálbérek és a garantált bérminimum összege évről évre emelkedik. Így van ez 2019-ben is. Az azonban nem mindig egyértelmű, hogy kinek is jár a magasabb bérminimum – hívja fel a figyelmet dr. Kocsis Ildikó ügyvéd .

2019. 01. 09., 15:34
Amit tudni akartál a sztrájkról, de (eddig) nem merted megkérdezni

A sztrájk már régóta létező eszköz a munkavállalók érdekeinek elősegítésére. Napjainkban is többször hallhattunk munkabeszüntetésekről több európai államban is, de itthon is egyre gyakrabban merül fel a sztrájk lehetősége. Hogyan lehet jogszerűen sztrájkolni? Ki teheti és ki nem? Megakadályozhatja-e a munkáltató a sztrájkot?

2018. 12. 27., 15:46
Szilveszteri házi tűzijáték: mit lehet és mit nem?

Szilveszterkor a pezsgős üvegdugók durranásai mellett egyre gyakoribb, hogy házi tűzijáték is szórakoztatja az ünneplőket. Kocsis Ildikó ügyvéd az Érthető Jog friss bejegyzésében foglalta össze, hogy mire kell figyelni, mit lehet és mit nem, hogy az új év ne bírsággal vagy kórházban induljon.

2018. 12. 21., 13:34
Céges parti – Mire figyelj oda, nehogy rossz vége legyen?

A karácsony nemcsak a családoknál jelenti az ünnepet, pihenést. A munkahelyeken is egyre elterjedtebb, hogy céges karácsonyi rendezvényeken szórakozhatnak a munkatársak. Ilyenkor mindenki elengedi magát. Mégis mire érdemes figyelni, hogy az örömből végül ne üröm legyen? Erre is van munkajogi szabály? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol az Érthető Jog friss bejegyzésében.

2018. 11. 16., 09:31
Érvénytelen szerződés: megtámadhatjuk?

Becsaptak? Átvertek? Legszívesebben odacsapnál egy nagyot… az asztalra? Mit tehetsz meg jogszerűen? Mikor és ki támadhat meg egy szerződést? Mire hivatkozhatunk megtámadáskor? Mi történik, ha egy szerződést sikeresen megtámadunk?

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A hazai utasbiztosítási piac egyik legalapvetőbb problémáinak egyike az, hogy az ügyfelek még mindig túl sokat akarnak spórolni rajta, holott a nyaralás költségének csak elhanyagolható töredékét teszi ki – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor jelezte: a legolcsóbb és az 1–2 ezer forinttal többért kötött prémium biztosítás szolgáltatásai között óriási különbség tátong, és erre az utolsó pillanatban – mert bizony akkor kötjük – már nem biztos, hogy felfigyelünk.
Női pék, cukrász, kaviárszakértő is helyet kapott a rendezvény nagyszínpadán, hogy a fő téma, a „női energiák” mentén bemutassák a művészi szintre emelt szakmájukat. Nemes Richárd főszervező elárulja, hogy hogyan lehet még fenntarthatóbban működtetni egy műfajából adódóan sok hulladékkal járó gasztronómiai rendezvényt vagy milyen egyszerű ételekkel tudnak nagyot alkotni a Gourmet Fesztiválon bemutatkozó konyhák mesterei. Ha mindez nem lenne elég, kifejti, hogy a fine dining milyen vonásokkal ruházta fel a magyar vendéglátást az utóbbi pár évben és például hogyan lehet „veganizálni” megszokott fogásokat, amelyek ettől csak még jobbak lesznek! Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
Miközben a világ e-személyautó gyártói egyre élesedő versenyt vívnak a vásárlók kegyeiért, nem szabad elfelejteni, hogy a közlekedés károsanyag-kibocsátásának jelentős részéért a teherfuvarozás felel. Egyre több középtávú áruszállítást és utolsó mérföldes kézbesítést kiszolgáló depó elektrifikálja a járműflottáját és alakít ki hozzá megfelelő infrastruktúrát, ám nagyon nem mindegy, hogy az üzemeltetés mennyire tud hatékony és gazdaságos lenni – mutat rá ebben az epizódban Négyesi Szilárd, a Siemens Zrt. szakértője.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS