Mikor és hogyan lesz semmis egy szerződés? Ki hivatkozhat rá? Mit tesz a bíróság, ha észreveszi, hogy a szerződés semmis? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.
Ami semmis mind érvénytelen?
Érvénytelen szerződésről akkor beszélhetünk, ha a szerződés törvényben meghatározott valamilyen oknál fogva nem alkalmas a kívánt joghatás előidézésére – kezdi friss bejegyzését dr. Kocsis Ildikó ügyvéd az Érthető Jogon.
Hogy ez mit jelent pontosan? Az érvénytelenséggel foglalkozó sorozat első részében jártuk körbe. Ha még nem olvastad, itt megteheted.
Az érvénytelenség két formája:
A sorozat második részéből kiderül, hogy ki, mikor és miért támadhat meg egy szerződést. Részletekért kattints ide.
Most a semmisséget nézzük meg közelebbről.
Mikor lesz semmis egy szerződés?
„A semmis szerződés megkötésének időpontjától érvénytelen” – mondja ki a Polgári Törvénykönyv.
Vagyis olyan, mintha kötöttünk volna szerződést, meg nem is.
A semmisség egyik fontos követelménye, hogy legyen egy olyan ok, amit törvény mond ki. Vagyis a semmisséget mindig törvény írja elő. Ilyen előírást nem csak a Polgári Törvénykönyvben találhatunk.
Nézzünk néhány példát, amiért egy szerződés semmis lesz:
A fentieken kívül is vannak még olyan okok, ami miatt egy szerződés semmis.
Hogyan lesz semmis egy szerződés?
A semmisségi ok miatt a szerződés megkötésének időpontjától érvénytelen.
Ez alapján nem kell külön pert indítani, azért, hogy egy szerződés semmis legyen. Az más kérdés, hogy vita esetén továbbra is bírósághoz kell fordulni, hogy a bíróság a vitát eldöntve megállapítsa, hogy a szerződés valamilyen törvényi előírás alapján semmis.
Ki perelhet semmisség miatt?
„A szerződés semmisségére az hivatkozhat és a szerződés semmisségével kapcsolatos peres eljárást az indíthat, akinek ehhez jogi érdeke fűződik vagy akit erre törvény feljogosít.”
Mi történik, ha a bíróság észleli a semmisséget?
A semmisséget a bíróság is köteles hivatalból figyelembe venni.
Ez azt jelenti, hogy ha a bíróság egy előtte lévő peres ügyben észleli, hogy a perben szereplő szerződés semmis, akkor attól függetlenül, hogy erre valamelyik fél kifejezetten hivatkozott-e, köteles azt figyelembe venni az ítélet meghozatalakor.
Ezzel szemben, ha egy szerződés olyan hibában szenved, amiért jogszabály alapján megtámadható, akkor azt a bíróság csak akkor veszi figyelembe, ha erre az egyik peres fél kifejezetten hivatkozik a perben.
A sorozat következő és egyben az érvénytelenség témáját befejező részében arról lesz szó, hogy mi történik, ha egy szerződésről kiderül, hogy érvénytelen.
dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
Érthető Jog
A sörrajongók kérései alapján összerakott receptből született meg.
Az Európai Bizottság jóváhagyta a projekt kivitelezési és finanszírozási szerződését.