Kinek és mikor járhat házastársi tartás?

2021. 04. 03., 14:05

Házasságkötéskor a jegyespárok komolyan gondolják ígéretüket, miszerint jóban, rosszban, szegénységben, gazdagságban támogatják majd egymást. Ez azonban az évek múlásával sok esetben megkopik, a kapcsolat megromlik. Mi lesz a válás után? Követelhet a volt házastárs támogatást a volt párjától? Mikor és mire kötelezi a volt házastársat a törvény? Melyek a házastársi tartás szabályai? A kérdésekre dr. Szabó Ildikó ügyvéd válaszolt.

Mi a házastársi tartás?

„A házassági életközösség megszűnése esetén házastársától, a házasság felbontása esetén volt házastársától tartást követelhet az, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani” – mondja ki a Polgári Törvénykönyv.

A házastársi tartás tehát nem minden esetben jár. Csak meghatározott körülmények esetén igényelhető – írja az Érthető Jog friss bejegyzésében dr. Kocsis Ildikó ügyvéd. Nem arról van hát szó, amit a filmekben láthatsz, mikor a dúsgazdag volt férj köteles jelentős vagyonnal támogatni, eltartani volt feleségét. A tartási kötelezettséget ne keverd össze a házastársi vagyonközösség megosztásával, bár a felek erről is rendelkezhetnek egy megállapodásban.

Miért létezik a házastársi tartás?

A házasság különös védelemben részesül, a házastársaknak speciális jogai és kötelezettségei vannak. A házastársak kötelesek közös céljaik érdekében együttműködni és egymást támogatni.

A támogatási kötelezettség törvényben meghatározott esetben a házasság felbontását követően is fennmarad.

Mikor járhat a házastársi tartás?

A házastársi tartás alap feltétele, hogy az

  • az életközösség megszűnése, vagy
  • a házasság felbontása esetén jöhet szóba.

De további feltételek is vannak, mind a tartásra rászoruló, mind pedig a tartást nyújtó oldalán.

Önhibán kívüli rászorultság

Alapvető feltétel, hogy a tartást kérő volt házastárs önhibáján kívül nem tudja magát eltartani.

Maga a törvény nem határozza meg tételesen, hogy mit kell érteni rászorultság, illetve az önhiba hiánya alatt. A bíróságok ítélkezési gyakorlata azonban támpontot jelent ebben a kérdésben, bár minden eset más. Ezért öntés csak az adott helyzet feltérképezése után születhet.

Rászorultságról csak akkor beszélhetünk, ha a tartást igénylőnek nincs olyan jövedelme, keresete, egyéb vagyona, amiből megélhetését biztosíthatná. Természetesen a bíróság a rászorultság megállapításakor figyelembe veszi az egyéb körülményeket is, vagyis a személy egészségi állapotát, munkaképességét is.

Önhiba hiánya akkor állhat fenn, ha valóban nem a tartást igénylőn múlik a kialakult helyzete. Ha például lehetősége lenne munkaviszonyt létesíteni, de azt nem teszi meg, nem beszélhetünk önhiba hiányáról.

Házastársi tartás különös esetekben

A tartási kötelezettséggel kapcsolatban maga a törvény is meghatároz a fő szabály alóli kivételeket. Ezek közös nevezője, hogy valamilyen különös helyzet áll fenn.

  • Amikor a válást követően több év múlva igényelne tartást a volt házastárs.
  • Ha a tartásra a házassági életközösség megszűnését követő öt év eltelte után válik rászorulttá a másik fél, tartást csak különös méltánylást érdemlő esetben követelhet.
  • A rövid ideig fennálló gyermektelen házasság esete. Az egy évnél rövidebb, gyermektelen házassági életközösség után a volt házastársnak rászorultsága esetén is csak az életközösség időtartamával megegyező időtartamra járhat a tartás. Bár lehetőség van arra, hogy a bíróság különös méltánylást érdemlő esetben eltérjen ettől a szabálytól.

A tartás nem jár mindenáron

„Nem köteles házastársát eltartani az, aki ezáltal a saját szükséges tartását vagy gyermekének tartását veszélyeztetné” – mondja ki a törvény.

Az elsődleges tehát, hogy a személy saját magát és gyermekét megfelelően el tudja tartani. A volt házastárs csak ezt követően válhat jogosulttá a támogatására.

A volt házastárs érdemtelensége

A tartás nem jár minden esetben. Van, amikor a volt házastárs saját magatartása miatt nem érdemli meg, hogy ilyen segítséget kapjon. Ezek az érdemtelenség esetei, melyeket a törvény szabályoz.

Érdemtelen a tartásra az a házastárs vagy volt házastárs:

  • akinek súlyosan kifogásolható magatartása vagy életvitele járult hozzá a házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlásához; vagy
  • aki a házassági életközösség megszűnését követően házastársának, volt házastársának vagy vele együtt élő hozzátartozójának érdekeit durván sértő magatartást tanúsított.

Legtöbb esetben azonban kettőn áll a vásár, így az érdemtelenség elbírálásánál az arra hivatkozó fél magatartását is figyelembe kell venni.

Az újabb kapcsolat megszünteti a tartást

Ha a tartásra jogosult újabb házasságot köt, bejegyzett élettársi kapcsolatot hoz létre vagy élettársi kapcsolatot létesít, akkor megszűnik a korábbi házassága alapján fennálló házastársi tartásra való jogosultsága.

 

dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
Érthető Jog

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS