Mi legyen az üres palackokkal a céges rendezvény után?

2024. 12. 18., 13:18

A karácsonyi időszakban sok cég szervez rendezvényeket üzleti partnereinek és/vagy munkavállalóinak. Az új DRS rendszer bevezetése óta kérdés, hogy mi legyen a rendezvény után a helyszínen maradt üres palackokkal, és gond-e, ha a vendégek hazaviszik a megkezdett italokat vagy az üres palackokat. A legfontosabb tudnivalókat a Niveus szakértője foglalta össze.

A DRS rendszer lényege

2024. január 1-től kötelező visszaváltási díjat vezettek be szinte minden 0,1 és 3 liter közötti italtermék esetében, kivéve a tej- és tejalapú termékek csomagolását. A fogyasztó 50 forint visszaváltási díjat fizet, amit visszakap, ha az üres palackokat sértetlen állapotban visszaviszi egy visszaváltóhelyre.

Céges visszaváltás

A cégek is érintettek lehetnek a visszaváltásban: ha például céges rendezvényt szerveznek, vagy ha a munkavállalók napi vízszükségletét is palackozott italokkal biztosítják. Ilyen esetekben a cégeknek is össze kell gyűjteniük a palackokat és vissza kell vinniük valamelyik visszaváltóhelyre, ha az árban megfizetett visszaváltási díjat vissza szeretnék kapni. A visszatérítés három módja: banki átutalás, bolti utalvány vagy jótékonysági felajánlás.

Visszatérítés banki átutalással

Antretter Erzsébet,
a Niveus adótanácsadási üzletágvezetője szerint a banki átutalás választása problémát jelenthet, mivel az applikáció céges regisztrációra nem ad lehetőséget. Ha azonban a vezetéknévhez beírják a cég nevét, a rendszer elfogadja azt és így a gyakorlatban visszaigényelhető a visszaváltási díj. Az esetleges szankcióktól tartva azonban nem minden cég mer így regisztrálni.

Bolti utalvány

Ha a cégek nem a banki átutalást, hanem az üzletben levásárolják a visszaváltási díjat választják, akkor fontos, hogy az utalvány felhasználásával kizárólag a cég vállalkozási tevékenységét szolgáló termékeket vásároljanak az esetleges adókötelezettség elkerülése érdekében – javasolja a Niveus szakértője.

A palackok átengedése a vendégeknek

Az őszi adócsomag elfogadásával 2024. november 29-e óta a cégeknek kifizetőként arra is van lehetőségük, hogy a visszaváltási díjjal érintett palackokat adómentesen átengedjék a magánszemélyeknek. Ez a gyakorlatban például azt jelenti, hogy ha a vendégek a még el nem fogyasztott italokat palackostól elviszik magukkal a rendezvény végén vagy esetleg összeszedik az üres üvegeket, akkor az nem jár szja- és szocho-kötelezettséggel a cég számára.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS