Népszerű a magyarok körében a külföldi cégalapítás

Népszerű a magyarok körében a külföldi cégalapítás
2025. 03. 31., 16:25

Hullámzó tendenciáról beszélhetünk, ha a külföldi terjeszkedésről van szó, hiszen a kort jellemző politikai és gazdasági helyzet lenyomata mindig megjelenik az aktuális trendekben.

Amennyiben egy magyar vállalkozó fejében megfordul a külföldi cégalapítás gondolata, a legtöbb esetben a szomszédos országokra esik a választása, és habár hazánkkal nincs közös határa Németországnak, ott is jelentős a Magyarországról érkező cégtulajdonosok száma. A 2000-es évek elején nagy népszerűségnek örvendtek a magyarok körében az offshore lehetőségek, az adóparadicsomok utáni kereslet lendülete azonban a 2010-es évekre megtörni látszott. Ám ugyanakkor hazánk és más környező országok uniós csatlakozása után toronymagasan elkezdték vezetni a cégalapítási listákat az olyan szomszédos országok, mint Szlovákia vagy Románia. Kezdetben a határmenti országok alacsony adózása vonzotta a magyar vállalkozókat, keleti szomszédunk pedig még érdekesebb volt az olcsó munkaerő miatt a csatlakozási időszak első évtizedében. 2025-ben azonban Románia már nem az olcsó munkaerő kínálta (outsourcing) megtakarítási lehetőségek, hanem a roppant módon fejlődő gazdaság és a fizetőképes vásárlóréteg megjelenése miatt érdekes nem csak a magyar, hanem más külföldi üzletemberek számára is. Ugyanakkor az EU-s jogharmonizációnak köszönhetően keleti szomszédunkban már az európai standardokon nyugvó jogi keretrendszer is megfelelő az odaköltoző vállalatok számára is. Éves szinten több száz magyar vállalkozó választja Romániát új cége otthonául, ami a fentebb említett érvek mellett az alacsony mikrovállalkozói (1–3 százalékos) társasági adónak és a magyarnál jóval kisebb, 10 százalékos osztaléktehernek is köszönhető.

Az utóbbi pár évben azonban egyre nagyobb népszerűségnek örved Ausztria is annak ellenére, hogy a magyarországinál magasabb adózást vetnek ki az osztrákok a vállalkozásokra. A nemzetközi cégalapításra szakosodott tanácsadó irodákismét azt érzékelik, hogy több a Magyarországról érkező ügyfél az elmúlt évek számadataihoz képest, és így nem csupán kft.-ket, hanem egyéni vállalkozásokat is nagy számban alapítanak Ausztriában a magyarok, akik nyugati szomszédunknál keresik a boldogulást. Ugyanolyan nagy népszerűségnek örvend azonban Németország is, amelyet évről évre sok magyar fedez fel, és alapít itt különböző cégeket, többnyire egyéni vagy társas vállalkozásokat. A német piac is sok lehetőséggel kecsegteti a magyar vállalkozókat, akik itt egy hatalmas közönséget célozhatnak meg termékeikkel, vagy szolgáltatásaikkal, és bár magasabb adózási feltételek mellett, de jelentős bevételre számíthatnak Európa legnagyobb gazdaságában.

Nem meglepő módon viszont kiesett a slágerországok toplistájából az Egyesült Királyság, amióta az elhagyta az Európai Uniót. Pedig az ország uniós tagságának időszaka alatt itt is rengeteg magyar indított vállalkozást.

A nyugati irányba terjeszkedő magyar vállalkozók között több a kisiparos, akik önállóan vagy társaikkal valamilyen szakmunkát végeznek nagyobb megrendelőknek, míg a Románia és Szlovákia irányába terjeszkedők között sok szolgáltatót és kereskedőt lehet felfedezni. Ezt talán azzal lehetne magyarázni, hogy az osztrák és német bérek a szakmunkás szektorban jóval magasabbak, mint Magyarországon, viszont ugyanezen szegmensben már nem érdemes a volt szocialista országokba vándorolni, hiszen itt nem lehetne sokkal többet kérni a kétkezi munkát igénylő megbízásokért. Ajó minőségű termékeknek és szolgáltatásoknak ugyanakkor igen jó felvevő piaca lehet Románia és Szlovákia, ahol jelentősen bővült mind a magánszektorban, mind a vállalati szektorban a fizetőképes kereslet az innovatív és megfelelő minőségű ajánlatok iránt. (X)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS