A LEGO-nál több gumiabroncs készül, mint a Michelin gyáraiban – Végre újrahasznosított anyagokból

A LEGO-nál több gumiabroncs készül, mint a Michelin gyáraiban – Végre újrahasznosított anyagokból
Gábor János  |  2025. 03. 20., 13:15

A legtöbben számításba sem vesszük ebben az ipari szegmensben, de tény, hogy a világ legnagyobb gumiabroncsgyártó cége a LEGO. Őrületes darabszámban készítik ezt a terméket, így fontos fenntarthatóvá tenni a gyártást.

Bár a méretekből és a felhasználási területekből adódó különbségek miatt nyilván nem versenyez olyan nagy gyártókkal, mint a Michelin, a Bridgestone vagy a Goodyear, a LEGO akkor is a világ legnagyobb gumigyártója. A cég építőkockás játékaihoz elképesztő mennyiségű gumiabroncs készül, és történik ez egyre fenntarthatóbb módon.

A Guinness Rekordok Könyve szerint a LEGO gyáraiban 2006 óta évente körülbelül 306 millió gumiabroncs keletkezik. A csúcsot 2010-ben érték el, összesen 381 millió darabbal, ami jóval több volt, mint a Michelin által 2024-ben gyártott közel 200 millió abroncs.

A LEGO, akárcsak minden jelentős gumigyártó, próbál minél jobban odafigyelni a fenntarthatóságra. A dán cég ennek jegyében bejelentette, hogy újrahasznosított anyagokat fog használni a gumik gyártásához. Az új, rSEBS névre keresztelt alapanyag leselejtezett kötelekből és halászhálókból készül, amelyeket újrahasznosított motorolajjal kombinálnak.

„Izgalmas lépést teszünk a célunk felé, hogy a LEGO termékeket fenntarthatóbbá tegyük, és csökkentsük a kőolaj-alapú nyersanyagoktól való függőségünket. Az elmúlt öt évben rengeteg időt fordítottunk arra, hogy kifejlesszük és alaposan teszteljük ezt az új, újrahasznosított anyagot, és megbizonyosodjunk róla, hogy megfelel a minőségi, biztonsági és tartóssági elvárásainknak” – mondta Annette Stube, a LEGO Csoport fenntarthatóságért felelős vezetője. „A gumik csak egyetlen példát jelentenek azon megoldások közül, amelyeken dolgozunk, hogy fenntarthatóbbá tegyük a termékeinket, és nagyon biztató látni, hogy egy ilyen innováció helyet kap a készleteinkben.”

A vállalat közölte, hogy a rSEBS először hétféle gumielemben jelenik meg, és mindegyik legalább 30 százalékban tartalmazza majd az újrahasznosított anyagot. Az ilyen gumik már most megtalálhatók egyes termékekben, de a LEGO azt szeretné, ha 2025 végéig már körülbelül 120 különböző készletben jelen lenne.

A LEGO mindent megtesz, hogy egyre fenntarthatóbb legyen

A cég közleménye szerint „a fenntarthatóság kihívásaira nincs egyetlen megoldás”, ezért a LEGO Csoport nem elégszik meg a rSEBS alkalmazásával és többféle lehetőséget vizsgál, hogy csökkentse a környezeti terhelést, illetve egyre inkább megújuló, újrahasznosított anyagokból készítse a termékeit. A vállalat eddig több mint 600 különböző anyagot tesztelt építőkockák és egyéb elemek gyártásához. E kísérleteknek köszönhetően három további megoldást dolgoztak ki a fenntartható gyártásra:

Bio-polietilén (bio-PE): 2018 óta a vállalat bio-PE-t használ bizonyos LEGO elemeknél, például minifigurák kiegészítőinél és növénymotívumoknál. Ez a puha, tartós és rugalmas műanyag brazil cukornádból készül. Jelenleg több mint 200 ilyen elem készül bio-PE-ből, és a LEGO készletek több mint fele tartalmaz legalább egy ilyen fenntartható alkotóelemet.

Újrahasznosított mesterséges márvány (arMABS): 2024-től az átlátszó LEGO elemek – például fénykardok, szélvédők és ablakok – 20 százalékban újrahasznosított anyagot tartalmaznak, amit konyhai munkalapokhoz használt mesterséges márványból nyernek ki. A LEGO Csoport több mint 900 különféle arMABS-elemet gyárt, és ha teljesen átállnak erre az anyagra, ezek az elemek a készletek több mint 85 százalékban megjelennek.

E-metanol és ePOM: A LEGO Csoport ipari partnerekkel dolgozik együtt e-metanol beszerzésén, amelyet megújuló energia és biohulladékból származó szén-dioxid felhasználásával állítanak elő. Ebből készül majd az ePOM nevű anyag, amelyet a közeljövőben bizonyos LEGO elemeknél, például tengelyeknél fognak alkalmazni.

Címlapkép: LEGO

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 23., 15:05
Az elmúlt évekhez képest felélénkült a kereslet az új építésű ingatlanok iránt, ez is az oka annak, hogy idén rendkívüli mértékben drágultak a lakóparki ingatlanok. A zenga.hu adatai szerint Budapesten átlagosan 1,9 millió forintért hirdetik az új építésű ingatlanok négyzetméterét, ám az exkluzív budai ingatlanok esetében ennek többszörösét kérik el.
2025-04-24 18:25:00
A világ legkiválóbb mesterséges intelligencia kutatói találkoznak Budapesten, hogy a legújabb fejlesztésekről, trendekről és áttörésekről beszéljenek. A háromnapos „AI Symposium 2025” a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és aAI Symposium 2025 szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem (NTU) közös szervezésében valósul meg.
2025-04-24 08:10:00
A mezőgazdasági termékek előállításának folyamatos fenntartása és az élelmezésbiztonság érdekében az állam az öntözési, a rizstermelési és a halgazdasági vízhasználat vízszolgáltatási díját az idei évben is átvállalja a termelőktől – jelentette be az Agrárminisztérium.

  Rovathírek: HIPA

Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.