Új klímaterv az IKEA anyacégétől – Ekkorra lehet klímasemleges a 400 áruház

Új klímaterv az IKEA anyacégétől – Ekkorra lehet klímasemleges a 400 áruház
Gábor János  |  2025. 02. 20., 10:05

Az Ingka Group, az IKEA anyavállalata közzétette „Net Zero Transition Plan” stratégiáját, amely részletesen bemutatja a cég főbb lépéseit és stratégiáit az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére, majd teljes megszüntetésére.

A vállalat célja, hogy az értékláncán 2030-ra felére csökkentse a kibocsátást, 2050-re pedig elérje a nettó zéró kibocsátást. Az erről szóló „Net Zero Transition Plan” részletes ütemtervet határoz meg a vállalat számára, amely 400 IKEA áruházat működtet - áll az Ingka közleményében. A cél az, hogy minden kibocsátási kategóriában csökkentsék a karbonlábnyomot. A dokumentáció elemzi a főbb kibocsátási forrásokat és a csökkentés lehetőségeit, illetve számításba vesz esettanulmányokat, külső tényezőket és egyes kategóriákra vonatkozó konkrét lépéseket.

A terv olyan kibocsátási kategóriákkal foglalkozik, mint a nyersanyagok, az élelmiszer-alapanyagok, a gyártás, a termékszállítás, az építőanyagok, az áru- és szolgáltatásbeszerzés, a saját működés, a mobilitás, a termékek otthoni használata, az életciklus végén keletkező kibocsátás és a befektetések. Mindemellett tartalmaz egy „becsült innovációs és hatékonysági hiány” kategóriát is, ami a vállalat számára szükséges további kibocsátáscsökkentési megoldásokat jelöli meg.

„Sok kolléga elkötelezett munkájának köszönhetően ez a terv eddig soha nem látott részletességgel vizsgálja meg az üzleti tevékenységünk kibocsátási kategóriáit. Reméljük, hogy azzal, hogy átláthatóvá tesszük a kihívásainkat, a külső tényezőket és az innovációs hiányosságokat, másokat is inspirálhatunk, és olyan párbeszédeket indíthatunk el, amelyek segítenek a saját üzleti tevékenységünk és a tágabb társadalom átalakításában” - közölte Karen Pflug fenntarthatósági igazgató.

Az IKEA megtalálta a kritikus emisszióval járó tevékenységeit

Az Ingka Group szerint a termékek és a csomagolások alapanyagai az értékláncuk kibocsátásának 45 százalékát teszik ki. A terv célja, hogy 2016-hoz képest 50 százalékkal, azaz 5,4 millió tonna szén-dioxiddal csökkentse az anyaghasználatból származó emissziót. Ennek érdekében a vállalat növelni szeretné az újrahasznosított anyagok arányát, javítaná az anyaghatékonyságot és csökkentené a hulladék mennyiségét. A tervezési fázisban alacsonyabb karbonlábnyomú anyagokat választanak, megújuló energiát biztosítanak az alapanyag-beszállítói láncban, illetve bővítik a fenntartható erdő- és mezőgazdasági gyakorlatokat.

A terv hangsúlyozza, hogy a beszállítóktól pontosabb adatokra és jobb nyomon követhetőségre van szükség ahhoz, hogy pontosabb méréseket végezzenek, és új kibocsátáscsökkentési lehetőségeket azonosítsanak. A legnagyobb kibocsátású anyagok – így a fa, a fém, a textília, a bélés vagy a műanyag és a papír – kapcsán részletesebb intézkedéseket is meghatároztak.

Megújuló energia és fenntartható mobilitás

A vállalat más kibocsátáscsökkentő intézkedéseket is meghatározott. Ezek között szerepel a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetése és a teljesen megújuló energiaforrásokra való átállás, legkésőbb 2030-ra. Az IKEA éttermekben növelni kívánják a növényi alapú ételek arányát és az alacsony karbonlábnyomú eszközöket - amellett, hogy a beszállítókkal kötött együttműködéseiket a kibocsátáscsökkentő céloknak rendelik alá.

Mindezen felül 2028-ra a kézbesítések, kvázi utolsó mérföldes szállítások több mint 90 százalékát zéró kibocsátású járművekkel szeretnék megoldani.

A terv kitér a szabályozási és érdekérvényesítési tevékenységekre is. A vállalat fontosnak tartja, hogy az országok 1,5 Celsius-fokos célkitűzéseivel összhangban alakítsák ki a nemzeti vállalásaikat, gyorsítsák a megújuló energiaforrásokra való átállást és állítsák le a fosszilis tüzelőanyagok használatát. Emellett olyan szabályozásokat támogatnak majd, amelyek ösztönzik a fenntartható közlekedést, az élelmiszerrendszerek átalakítását, az élelmiszer-pazarlás csökkentését, a fenntartható mezőgazdaságot és az erdőgazdálkodást.

Címlapkép: Ingka Group/IKEA

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 20., 16:40
A legdrágább továbbra is a Lágymányosi lakótelep a XI. kerületben, de a XIII. és a III. kerület egy-egy lakótelepén is közel van a hétszámjegyű lélektani határhoz az átlagár – derül ki a NAV friss, 2024-es adataiból. Ugyanakkor a külső kerületekben találni olyan lakótelepeket is, ahol még 650 ezer forint alatt van az átlagos négyzetméterár. Vidéken Budapest vonzáskörzete, Veszprém, Sopron és Debrecen panellakásai a legdrágábbak, a legolcsóbbak listáját pedig továbbra is az ózdi, komlói és salgótarjáni lakások vezetik – derül ki az OTP Ingatlanpont friss lakótelepi körképéből.
2025. 02. 20., 19:10
Az Irányító Hatóság újabb tájékoztató napot szervez a DIMOP Plusz keretében meghirdetett „Kkv-k növekedési lehetőségeinek támogatása a digitális infrastruktúra és transzformáció elősegítésére” című felhíváshoz kapcsolódóan.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.
2025-02-20 11:50:00
Népszerű a Demján Sándor Program, a meghirdetett hitelkonstrukciók finanszírozási keretének a vállalatok már több mint egyötödét vették igénybe – tájékoztatott az EXIM Magyarország.

  Rovathírek: HIPA

Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS