Új klímaterv az IKEA anyacégétől – Ekkorra lehet klímasemleges a 400 áruház

Új klímaterv az IKEA anyacégétől – Ekkorra lehet klímasemleges a 400 áruház
Gábor János  |  2025. 02. 20., 10:05

Az Ingka Group, az IKEA anyavállalata közzétette „Net Zero Transition Plan” stratégiáját, amely részletesen bemutatja a cég főbb lépéseit és stratégiáit az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére, majd teljes megszüntetésére.

A vállalat célja, hogy az értékláncán 2030-ra felére csökkentse a kibocsátást, 2050-re pedig elérje a nettó zéró kibocsátást. Az erről szóló „Net Zero Transition Plan” részletes ütemtervet határoz meg a vállalat számára, amely 400 IKEA áruházat működtet - áll az Ingka közleményében. A cél az, hogy minden kibocsátási kategóriában csökkentsék a karbonlábnyomot. A dokumentáció elemzi a főbb kibocsátási forrásokat és a csökkentés lehetőségeit, illetve számításba vesz esettanulmányokat, külső tényezőket és egyes kategóriákra vonatkozó konkrét lépéseket.

A terv olyan kibocsátási kategóriákkal foglalkozik, mint a nyersanyagok, az élelmiszer-alapanyagok, a gyártás, a termékszállítás, az építőanyagok, az áru- és szolgáltatásbeszerzés, a saját működés, a mobilitás, a termékek otthoni használata, az életciklus végén keletkező kibocsátás és a befektetések. Mindemellett tartalmaz egy „becsült innovációs és hatékonysági hiány” kategóriát is, ami a vállalat számára szükséges további kibocsátáscsökkentési megoldásokat jelöli meg.

„Sok kolléga elkötelezett munkájának köszönhetően ez a terv eddig soha nem látott részletességgel vizsgálja meg az üzleti tevékenységünk kibocsátási kategóriáit. Reméljük, hogy azzal, hogy átláthatóvá tesszük a kihívásainkat, a külső tényezőket és az innovációs hiányosságokat, másokat is inspirálhatunk, és olyan párbeszédeket indíthatunk el, amelyek segítenek a saját üzleti tevékenységünk és a tágabb társadalom átalakításában” - közölte Karen Pflug fenntarthatósági igazgató.

Az IKEA megtalálta a kritikus emisszióval járó tevékenységeit

Az Ingka Group szerint a termékek és a csomagolások alapanyagai az értékláncuk kibocsátásának 45 százalékát teszik ki. A terv célja, hogy 2016-hoz képest 50 százalékkal, azaz 5,4 millió tonna szén-dioxiddal csökkentse az anyaghasználatból származó emissziót. Ennek érdekében a vállalat növelni szeretné az újrahasznosított anyagok arányát, javítaná az anyaghatékonyságot és csökkentené a hulladék mennyiségét. A tervezési fázisban alacsonyabb karbonlábnyomú anyagokat választanak, megújuló energiát biztosítanak az alapanyag-beszállítói láncban, illetve bővítik a fenntartható erdő- és mezőgazdasági gyakorlatokat.

A terv hangsúlyozza, hogy a beszállítóktól pontosabb adatokra és jobb nyomon követhetőségre van szükség ahhoz, hogy pontosabb méréseket végezzenek, és új kibocsátáscsökkentési lehetőségeket azonosítsanak. A legnagyobb kibocsátású anyagok – így a fa, a fém, a textília, a bélés vagy a műanyag és a papír – kapcsán részletesebb intézkedéseket is meghatároztak.

Megújuló energia és fenntartható mobilitás

A vállalat más kibocsátáscsökkentő intézkedéseket is meghatározott. Ezek között szerepel a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetése és a teljesen megújuló energiaforrásokra való átállás, legkésőbb 2030-ra. Az IKEA éttermekben növelni kívánják a növényi alapú ételek arányát és az alacsony karbonlábnyomú eszközöket - amellett, hogy a beszállítókkal kötött együttműködéseiket a kibocsátáscsökkentő céloknak rendelik alá.

Mindezen felül 2028-ra a kézbesítések, kvázi utolsó mérföldes szállítások több mint 90 százalékát zéró kibocsátású járművekkel szeretnék megoldani.

A terv kitér a szabályozási és érdekérvényesítési tevékenységekre is. A vállalat fontosnak tartja, hogy az országok 1,5 Celsius-fokos célkitűzéseivel összhangban alakítsák ki a nemzeti vállalásaikat, gyorsítsák a megújuló energiaforrásokra való átállást és állítsák le a fosszilis tüzelőanyagok használatát. Emellett olyan szabályozásokat támogatnak majd, amelyek ösztönzik a fenntartható közlekedést, az élelmiszerrendszerek átalakítását, az élelmiszer-pazarlás csökkentését, a fenntartható mezőgazdaságot és az erdőgazdálkodást.

Címlapkép: Ingka Group/IKEA

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.