Az Ingka Group, az IKEA anyavállalata közzétette „Net Zero Transition Plan” stratégiáját, amely részletesen bemutatja a cég főbb lépéseit és stratégiáit az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére, majd teljes megszüntetésére.
A vállalat célja, hogy az értékláncán 2030-ra felére csökkentse a kibocsátást, 2050-re pedig elérje a nettó zéró kibocsátást. Az erről szóló „Net Zero Transition Plan” részletes ütemtervet határoz meg a vállalat számára, amely 400 IKEA áruházat működtet - áll az Ingka közleményében. A cél az, hogy minden kibocsátási kategóriában csökkentsék a karbonlábnyomot. A dokumentáció elemzi a főbb kibocsátási forrásokat és a csökkentés lehetőségeit, illetve számításba vesz esettanulmányokat, külső tényezőket és egyes kategóriákra vonatkozó konkrét lépéseket.
A terv olyan kibocsátási kategóriákkal foglalkozik, mint a nyersanyagok, az élelmiszer-alapanyagok, a gyártás, a termékszállítás, az építőanyagok, az áru- és szolgáltatásbeszerzés, a saját működés, a mobilitás, a termékek otthoni használata, az életciklus végén keletkező kibocsátás és a befektetések. Mindemellett tartalmaz egy „becsült innovációs és hatékonysági hiány” kategóriát is, ami a vállalat számára szükséges további kibocsátáscsökkentési megoldásokat jelöli meg.
„Sok kolléga elkötelezett munkájának köszönhetően ez a terv eddig soha nem látott részletességgel vizsgálja meg az üzleti tevékenységünk kibocsátási kategóriáit. Reméljük, hogy azzal, hogy átláthatóvá tesszük a kihívásainkat, a külső tényezőket és az innovációs hiányosságokat, másokat is inspirálhatunk, és olyan párbeszédeket indíthatunk el, amelyek segítenek a saját üzleti tevékenységünk és a tágabb társadalom átalakításában” - közölte Karen Pflug fenntarthatósági igazgató.
Az Ingka Group szerint a termékek és a csomagolások alapanyagai az értékláncuk kibocsátásának 45 százalékát teszik ki. A terv célja, hogy 2016-hoz képest 50 százalékkal, azaz 5,4 millió tonna szén-dioxiddal csökkentse az anyaghasználatból származó emissziót. Ennek érdekében a vállalat növelni szeretné az újrahasznosított anyagok arányát, javítaná az anyaghatékonyságot és csökkentené a hulladék mennyiségét. A tervezési fázisban alacsonyabb karbonlábnyomú anyagokat választanak, megújuló energiát biztosítanak az alapanyag-beszállítói láncban, illetve bővítik a fenntartható erdő- és mezőgazdasági gyakorlatokat.
A terv hangsúlyozza, hogy a beszállítóktól pontosabb adatokra és jobb nyomon követhetőségre van szükség ahhoz, hogy pontosabb méréseket végezzenek, és új kibocsátáscsökkentési lehetőségeket azonosítsanak. A legnagyobb kibocsátású anyagok – így a fa, a fém, a textília, a bélés vagy a műanyag és a papír – kapcsán részletesebb intézkedéseket is meghatároztak.
A vállalat más kibocsátáscsökkentő intézkedéseket is meghatározott. Ezek között szerepel a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetése és a teljesen megújuló energiaforrásokra való átállás, legkésőbb 2030-ra. Az IKEA éttermekben növelni kívánják a növényi alapú ételek arányát és az alacsony karbonlábnyomú eszközöket - amellett, hogy a beszállítókkal kötött együttműködéseiket a kibocsátáscsökkentő céloknak rendelik alá.
Mindezen felül 2028-ra a kézbesítések, kvázi utolsó mérföldes szállítások több mint 90 százalékát zéró kibocsátású járművekkel szeretnék megoldani.
A terv kitér a szabályozási és érdekérvényesítési tevékenységekre is. A vállalat fontosnak tartja, hogy az országok 1,5 Celsius-fokos célkitűzéseivel összhangban alakítsák ki a nemzeti vállalásaikat, gyorsítsák a megújuló energiaforrásokra való átállást és állítsák le a fosszilis tüzelőanyagok használatát. Emellett olyan szabályozásokat támogatnak majd, amelyek ösztönzik a fenntartható közlekedést, az élelmiszerrendszerek átalakítását, az élelmiszer-pazarlás csökkentését, a fenntartható mezőgazdaságot és az erdőgazdálkodást.
Címlapkép: Ingka Group/IKEA
Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”