Új hajtómű: ha ez igaz, Oroszország előbb éri el a Mars felszínét, mint az USA

Új hajtómű: ha ez igaz, Oroszország előbb éri el a Mars felszínét, mint az USA
Gábor János  |  2025. 02. 10., 15:10

A Roszatom kutatói bejelentették egy forradalmi plazma-elektromos rakétahajtómű kifejlesztését, amely szerintük egy-két hónap alatt eljuttathat űrhajókat a Marsra.

Az Izvesztyija riportja szerint a hagyományos rakétahajtóművek üzemanyag-elégetésen alapulnak, ezzel szemben az új meghajtó rendszer mágneses plazmagyorsítót használ, ami jelentősen lecsökkentheti a bolygóközi utazások időtartamát.

„A plazmarakéta egyfajta elektromos hajtómű. Két elektródából áll, amelyek között töltött részecskéket áramoltatunk, miközben nagyfeszültséget alkalmazunk – magyarázta Jegor Biriulin, a Roszatom tudományos intézetének kutatója. – Ennek hatására az áram mágneses teret hoz létre, ami kilöki a részecskéket a hajtóműből, így a plazma irányított mozgást kap és tolóerőt generál.”

A plazma hajtómű új sebesség dimenziókat nyit

Az új eljárás hidrogént használ üzemanyagként, miközben az elektromágneses tér által felgyorsított elektronok és protonok akár 100 km/s sebességet is elérhetnek.

„A hagyományos hajtóművekben a kiáramló gázok maximális sebessége körülbelül 4,5 km/s, ami az égési folyamat korlátai miatt eleve adott. A mi rendszerünkben ugyanakkor az elektromágneses tér gyorsítja a töltött részecskéket, így ezek lényegesen nagyobb sebességet érhetnek el” – mondta Alekszej Voronov, a Troickij Intézet tudományos igazgatóhelyettese.

A Mars felszínének gyorsabb elérése nemcsak az űrutazás hatékonyságát növelné, hanem csökkentené a hosszú űrutazás során fellépő kozmikus sugárzás kockázatait is.

A Roszatom intézetében már elkészült a hajtómű laboratóriumi prototípusa, amit kiterjedt földi tesztelésnek vetnek majd alá, hogy finomhangolják a működését. A repülésre kész változatot 2030-ra ígérik. Ha abban az évben el tudnának indítani egy ilyen meghajtású űrhajót, akkor gyorsabb érnének a vörös bolygóra és vissza az amerikaiaknál, még akkor is, ha a konkurencia hamarabb indít űrhajót. A tudomány mai állása szerint egy Mars-utazás (ha oda-vissza történik) kb. négy évig eltarthat.

„A hajtómű impulzusos üzemmódban működik, teljesítménye körülbelül 300 kW. Korábbi számítások szerint a működési ideje meghaladja a 2400 órát, ami elegendő egy Mars-misszióhoz” – közölte Konsztantyin Gutorov, a projekt tudományos tanácsadója.

Űrbéli tesztekre készülnek

A plazmahajtómű vizsgálatára egy speciális, űrkörnyezetet szimuláló kísérleti állomást építettek. A négy méter átmérőjű és 14 méter hosszú kamra fejlett érzékelőkkel, vákuumszivattyúkkal és hőelvezető rendszerekkel van felszerelve – tudatta a World Nuclear News.

A rakéta első fellövése még hagyományos kémiai hajtóművekkel történne, azonban a Föld körüli pályára állás után az új plazmahajtóművet kapcsolnák be. Ez a technológia a jövőben az úgynevezett űrvontatókba is beépíthető lenne, amelyek bolygók között szállítanának rakományokat.

Az új hajtómű egyik előnye, hogy működése közben a plazma nem igényel extrém hőmérsékletet, így az alkatrészek sem szenvednek hőterhelést, és az elektromos energia szinte teljes egészében mozgássá alakul.

Az űrmeghajtás területén egyre több új technológia lát napvilágot. Ezek a fejlesztések mind ígéretesek, de még évek telhetnek el, mire tényleges küldetésekben láthatjuk őket. A Roszatom plazmahajtóműve pedig, ha valóban beváltja a hozzá fűzött reményeket, forradalmasíthatja az űrutazást és új korszakot nyithat a bolygóközi közlekedésben.

A címlapkép illusztráció. Forrás: SpaceX - Wikipedia

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 22., 20:10
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma – amelynek tagjai a CBRE, a Colliers, a Cushman & Wakefield, az Eston International, az iO Partners és a Robertson Hungary – közzétette 2025 első negyedévére vonatkozó irodapiaci jelentését.
2025. 04. 22., 16:25
A 2024 januárja óta feladott álláshirdetések 53 százalékában várnak el a munkaadók valamilyen nyelvismeretet, szellemi munkák esetében az arány még magasabb, 68 százalék. Leggyakrabban a vendéglátás, idegenforgalom, az IT, programozás, valamint az SSC területen jelenik meg ez az elvárás – derül ki a Profession.hu friss elemzéséből.
2025. 04. 22., 09:05
A társadalmi egyeztetésre bocsátott törvénytervezet alapján eddig példa nélküli felhatalmazást kapnak az önkormányzatok a betelepülések szabályozására, ami a helyi és környékbeli lakóingatlan-piacokra is hatással lehet – olvasható az ingatlan.com elemzésében, amely a várhatóan július 1-től életbe lévő jogszabály lehetséges lakáspiaci hatásait mutatja be.
2025-04-23 09:05:00
A munkaviszony a munkaszerződés megkötésével jön létre. A Munka Törvénykönyve meghatározza a munkaszerződés azon tartalmát, amelyben a feleknek minimálisan meg kell állapodniuk. Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek ahhoz, hogy az valóban létrejöjjön? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2025-04-22 23:05:00
Tájékoztató kampányt indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata. Az „Erdőgazdálkodás változó környezetben: eszmecsere a lehetőségekről és a kihívásokról” című rendezvénysorozat célja, hogy segítse az EU Közös Agrárpolitika erdészeti támogatásainak hatékony felhasználását, valamint fórumot teremt a klímaváltozás erdőkre és az erdészeti ágazatra gyakorolt hatásainak megvitatására.
2025-04-22 22:40:04
A tengerészeti iparág referenciaeseményét, a Maritime Business Weeket 2025. május 20-23. között rendezik meg a Konstancai Ipari, Kereskedelmi, Hajózási és Mezőgazdasági Kamara szervezésében.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.