Ő a következő magyar űrhajós, aki életre szóló lehetőséget kap az ISS-en

Ő a következő magyar űrhajós, aki életre szóló lehetőséget kap az ISS-en
Gábor János  |  2024. 05. 27., 14:10

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén hamarosan tiszteletét teszi az első magyar asztronauta, aki több mint 40 év után lép Farkas Bertalan nyomdokaiba. Így formálja a jövőt a hazai részvétel az űrkutatásban.

Amint az hétfő korán reggel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közleményéből kiderült, Farkas Bertalan űrutazásának 44. évfordulóján, a vasárnap esti órákban a szakértői bizottság eldöntötte, ki lesz hazánk következő űrhajósa. A választás Kapu Tibor (lenti képen balra), 32 éves gépészmérnökre esett, aki az autóipar és az akkumulátorfejlesztés világából érkezett. A tartalékosa Cserényi Gyula (lenti képen jobbra), 35 éves villamosmérnök lesz, aki ugyanazon a kiképzésen vesz részt, mint az első számú jelölt, de csak akkor utazik, ha Kapu Tibor valamiért nem tudna rendelkezésre állni.

A második magyar űrhajós pozíciójára egyébként 240-en jelentkeztek – közülük négyen maradtak fenn a végső rostán.

A fentebb említett Kapu és Cserényi mellett végsőkig versenyben maradt Szakály András és Schlégl Ádám szintén feladatot kap a magyar űrmisszióban, de ők a földi támogató csapat vezető munkatársai lesznek, így a NASA kiképzésén már nem vehetnek részt.

Az 1991-es születésű Kapu Tibor a Nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium, majd a Budapesti Műszaki Egyetem tanulója volt, és fejlesztőmérnökként végzett. A munkája mellett számtalan sportot űzött, ami fizikailag is alkalmassá tette a küldetésre: úgy tudni, félmaratont és maratont is futott, emellett ejtőernyőzik, snowboardozik és kosárlabdázik. Úgy tudni, az utóbbi néhány évben már egy űripari cégnél, a Remred Space Technologiesnél dolgozott és sugárvédelmi megoldásokkal foglalkozott. Ezt megelőzően megfordult gyógyszeripari vállalatnál, valamint a Boschnál is. Utóbbi munkahelyén többek között hibrid autók akkumulátorfejlesztését bízták rá.

Egyelőre nem tudni, hogy az állami támogatással az ISS-re induló Kapu Tibor mikor repülhet, de a rajt valószínűleg 2024 végén vagy 2025 elején lesz. A magyar űrhajós több tudományos kísérletet is végre fog hajtani az űrben. Ezek a kísérletek többek között a mikrogravitáció emberi élettanra gyakorolt hatását, az anyagok űrbeli viselkedését és a Föld klímáját vizsgálják. Mindezek mellett szerepet kaphat az űrállomás karbantartási munkáiban is, ami alatt például a lakómodulok és a tudományos berendezések javítását, valamint hulladékkezelést kell érteni.

A magyar űrhajóst egyébként nem konkrétan a NASA, hanem annak szerződéses, üzleti célú űrutaztatással foglalkozó partnere, az Axiom Space viszi az űrbe. A részvétel költségeit álló HUNOR (Hungarian to orbit, vagyis Magyart Föld körüli pályára) állami program költségvetése nem nyilvános (ahogy az Axiom árlistája sem), de a becslések szerint 100 millió dolláros, vagyis 3536 milliárd forintos büdzséről lehet szó.

Ezt megelőzően először és utoljára 1980-ban járt magyar az űrben, Farkas Bertalan személyében. A fedélzeti mérnökként repülő asztronauta társa a rutinos, harmadszor űrbe utazó Valerij Nyikolajevics Kubaszov (1935-2014) volt. A két űrhajós a Szojuz-36-tal utazott a Szaljut–6 űrállomásra, ahol közel kilenc napot töltöttek (tudományos kísérletekkel), majd a Szojuz-35-tel tértek haza.

A főoldali kép illusztráció. Fotó: SpaceX

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 22., 09:05
A társadalmi egyeztetésre bocsátott törvénytervezet alapján eddig példa nélküli felhatalmazást kapnak az önkormányzatok a betelepülések szabályozására, ami a helyi és környékbeli lakóingatlan-piacokra is hatással lehet – olvasható az ingatlan.com elemzésében, amely a várhatóan július 1-től életbe lévő jogszabály lehetséges lakáspiaci hatásait mutatja be.
2025-04-22 23:05:00
Tájékoztató kampányt indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata. Az „Erdőgazdálkodás változó környezetben: eszmecsere a lehetőségekről és a kihívásokról” című rendezvénysorozat célja, hogy segítse az EU Közös Agrárpolitika erdészeti támogatásainak hatékony felhasználását, valamint fórumot teremt a klímaváltozás erdőkre és az erdészeti ágazatra gyakorolt hatásainak megvitatására.
2025-04-22 22:40:04
A tengerészeti iparág referenciaeseményét, a Maritime Business Weeket 2025. május 20-23. között rendezik meg a Konstancai Ipari, Kereskedelmi, Hajózási és Mezőgazdasági Kamara szervezésében.
2025-04-22 20:10:00
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma – amelynek tagjai a CBRE, a Colliers, a Cushman & Wakefield, az Eston International, az iO Partners és a Robertson Hungary – közzétette 2025 első negyedévére vonatkozó irodapiaci jelentését.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.