Az ivóvízkincset kímélő és alacsony energiafelhasználású üzemmel bővül Szolnok több mint hét évtizede fejlődő vegyipari ökoszisztémája az elektrolitgyártás vezetői közé tartozó KunlunChem százmillió eurót meghaladó befektetésével.
A kínai társaság zöldmezős beruházása komoly helyi hagyományokra épül, hiszen 1951 márciusában, azaz közel 75 éve alapították a Tiszamenti Vegyiműveket. Akkor a legfontosabb feladat a mezőgazdaság ellátása volt műtrágyával, a szolnoki vegyipar új fejezete pedig az egyik legnagyobb jövő előtt álló ágazatba, az alternatív energiára alapozott mobilitásba kapcsolja be a várost – helyezi gazdaságtörténeti kontextusba az új beruházást a HIPA közleménye.
A lítium-ion akkumulátorokban használt elektrolitokat fejlesztő és gyártó KunlunChem az első európai bázisát hozza létre Magyarországon. A vállalatot az iparág öt legnagyobb szereplője között tartják számon. Harmincnál is több cellagyártó partnerrel folytat hosszú távú együttműködést, Szolnokról két debreceni üzemet, a CATL és az EVE Power operációját látja majd el elektrolit termékekkel.
A magyar elektromosjármű-ipari lánc szempontjából is hiánypótló, 101,6 millió eurós beruházás a tervek szerint két ütemben valósul meg és 120 új munkahelyet teremt. Az üzem teljes területe 40 ezer négyzetméter lesz, termelése hosszabb távon eléri az évi 100 ezer tonnát. Energiafelhasználása azonban igen alacsony, vízre pedig egyáltalán nincs is szükség a gyártáshoz. a 100 Új Gyár Program 12. beruházása.
A digitális megoldásokkal is foglalkozó KunlunChem 2004 óta működik, központja a Peking melletti Xianghe városában van, tavaly mintegy 130 millió euró bevételt ért el és több mint 330 embert foglalkoztatott.
Kína a 6. legnagyobb befektető hazánkban a jegybank adatai szerint. 2014 és 2024 között a HIPA támogatásával összesen 64 esetben született pozitív döntés kínai vállalatot érintő projektek kapcsán, amelyek összesen közel 5500 milliárd forint volument képviselnek. A kiemelt beruházásoknak köszönhetően mintegy 26 000 munkahely jön létre, a VNT projektek segítségével pedig több mint 13 000 munkahelyet sikerült megőrizni – emlékeztetnek a HIPA szakértői.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.