100 millió eurós kínai beruházással bővül a szolnoki vegyipar

100 millió eurós kínai beruházással bővül a szolnoki vegyipar
2025. 03. 10., 12:15

Az ivóvízkincset kímélő és alacsony energiafelhasználású üzemmel bővül Szolnok több mint hét évtizede fejlődő vegyipari ökoszisztémája az elektrolitgyártás vezetői közé tartozó KunlunChem százmillió eurót meghaladó befektetésével.

A kínai társaság zöldmezős beruházása komoly helyi hagyományokra épül, hiszen 1951 márciusában, azaz közel 75 éve alapították a Tiszamenti Vegyiműveket. Akkor a legfontosabb feladat a mezőgazdaság ellátása volt műtrágyával, a szolnoki vegyipar új fejezete pedig az egyik legnagyobb jövő előtt álló ágazatba, az alternatív energiára alapozott mobilitásba kapcsolja be a várost – helyezi gazdaságtörténeti kontextusba az új beruházást a HIPA közleménye.

A lítium-ion akkumulátorokban használt elektrolitokat fejlesztő és gyártó KunlunChem az első európai bázisát hozza létre Magyarországon. A vállalatot az iparág öt legnagyobb szereplője között tartják számon. Harmincnál is több cellagyártó partnerrel folytat hosszú távú együttműködést, Szolnokról két debreceni üzemet, a CATL és az EVE Power operációját látja majd el elektrolit termékekkel.

A  magyar elektromosjármű-ipari lánc szempontjából is hiánypótló, 101,6 millió eurós beruházás a tervek szerint két ütemben valósul meg és 120 új munkahelyet teremt. Az üzem teljes területe 40 ezer négyzetméter lesz, termelése hosszabb távon eléri az évi 100 ezer tonnát. Energiafelhasználása azonban igen alacsony, vízre pedig egyáltalán nincs is szükség a gyártáshoz. a 100 Új Gyár Program 12. beruházása.

A digitális megoldásokkal is foglalkozó KunlunChem 2004 óta működik, központja a Peking melletti Xianghe városában van, tavaly mintegy 130 millió euró bevételt ért el és több mint 330 embert foglalkoztatott.

Kína a 6. legnagyobb befektető hazánkban a jegybank adatai szerint. 2014 és 2024 között a HIPA támogatásával összesen 64 esetben született pozitív döntés kínai vállalatot érintő projektek kapcsán, amelyek összesen közel 5500 milliárd forint volument képviselnek. A kiemelt beruházásoknak köszönhetően mintegy 26 000 munkahely jön létre, a VNT projektek segítségével pedig több mint 13 000 munkahelyet sikerült megőrizni – emlékeztetnek a HIPA szakértői.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 25., 11:15
A hazai ingatlanpiaci drágulás a nyaralókra is hatott, egy év alatt 11,5 százalékkal emelkedtek az átlagos hirdetési négyzetméterárak. A Balaton népszerű települései a budapesti árakkal versenyeznek – derül ki a zenga.hu ingatlankeresési és hirdetési oldal adataiból. De ilyen árak mellett nem éri meg jobban tengerparti nyaralót venni?
2025-03-25 17:10:00
A Közös Agrárpolitika keretében, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló, a feldolgozó üzemek fejlesztését segítő pályázati felhívás keretében 94 beruházási projekt összesen 5,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült; ezekkel a döntésekkel a megítélt támogatások összege 12,2 milliárd forint – tájékoztatott az Agrárminisztérium.
2025-03-25 12:10:00
A kapcsolt vállalkozások transzferárainak vizsgálata évek óta kiemelt terület, azonban a NAV az idei évtől kezdve minden eddiginél több erőforrást mozgósít ennek ellenőrzésére. Márciustól új szakértői szervezeti egységek jöttek létre a terület ellenőrzésére, sőt ezek az osztályok fogják végezni a globális minimumadóval összefüggő vizsgálatokat is, amely új elemként jelenik meg a NAV idei ellenőrzési tervében – hívta fel a figyelmet Kiss Tamás, a SALDO Zrt. Tanácsadó üzletágának vezetője.
2025-03-24 19:15:00
Minden korábbinál több, közel 18 millió turista érkezett a hazai szálláshelyekre tavaly, közülük pedig mintegy 9,3 milliónyian magyarországi utazók voltak. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint a legmesszebbre a Békés és Nógrád vármegyeiek hajlandók utazni, ha pihenésről van szó. A 4–5 csillagos hoteleket Győr-Moson-Sopron vármegye turistái választották a legnagyobb arányban – tájékoztatott a Visit Hungary.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS