Mi a munkaszerződés kötelező tartalma?

2025. 04. 23., 09:05

A munkaviszony a munkaszerződés megkötésével jön létre. A Munka Törvénykönyve meghatározza a munkaszerződés azon tartalmát, amelyben a feleknek minimálisan meg kell állapodniuk. Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek ahhoz, hogy az valóban létrejöjjön? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

Mi a munkaszerződés?

A munkaszerződés a munkáltató és a munkavállaló közötti olyan szerződés, amelynek alapján a munkavállaló a munkáltató irányítása szerint köteles munkát végezni. Ugyanakkor a munkáltató köteles a munkavállalót foglalkoztatni és munkabért fizetni.

A munkaszerződés tipikusan egy munkáltató és egy munkavállaló között jön létre. A törvény lehetővé teszi azt is, hogy több munkáltató egy munkaszerződésben egyazon munkavállalóval állapodjon meg egy munkakörbe tartozó feladatok ellátásában. Arra is van lehetőség, hogy a munkáltató egy munkaszerződésben több munkavállalóval állapodjon meg az adott munkakörbe tartozó feladatok közös ellátásában.

A Munka Törvénykönyve előírja, hogy a munkaszerződést írásba kell foglalni. Az írásba foglalás elmaradása a munkaszerződés érvénytelenségéhez vezet. Azonban fontos tudni, hogy az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló hivatkozhat. Ó is csak legkésőbb a munkába lépést követő 30 napos határidőn belül. A munkavállaló számára is lényeges a munkaszerződés írásba foglalása. Ennek elmaradása esetén a munkaviszony fennállásának és a munkaszerződés tartalmának (munkabér, munkakör stb.) bizonyítása nehézségekbe ütközhet, amely a munkavállaló számára is sérelmes lehet.

A munkaszerződés kötelező tartalma

A törvény nem írja elő kötelezően, de értelemszerű követelmény, hogy a munkaszerződésből ki kell derülnie kik a szerződő felek. Azaz mely munkavállaló és munkáltató között jön létre a szerződés. A munkaszerződésben ezért azonosítható módon meg kell jelölni a felek személyét. Ha a felek személye nem egyértelmű és egyéb módon sem bizonyítható, hogy kik kötöttek munkaszerződést, akkor a munkaszerződés nem jött létre.

A törvény szerint a munkaszerződésben a feleknek meg kell állapodniuk a munkavállaló alapbérében és munkakörében. Az alapbérben és a munkakörben való megegyezés a munkaszerződésnek olyan minimális feltételei, amelyek nélkül a munkaszerződés és a munkaviszony nem jöhet létre. Amennyiben az írott munkaszerződés nem tartalmazza az alapbért és/vagy a munkakört, de a felek abban egyébként megállapodtak, csak a szerződésből kimaradt, akkor érvénytelen munkaszerződésről beszélünk. Ilyen esetben a munkaszerződés létrejött, de alaki okból érvénytelen. Erre az érvénytelenségre a fentebb említettek szerint csak a munkavállaló hivatkozhat, korlátozott ideig.

Az alapbér

A munkavállaló alapbérét mindig időbérként kell meghatározni a munkaszerződésben. Az időbér olyan pénzösszeg, amelyet a munkavállaló meghatározott munkavégzési időszakra kap (általában havibér vagy órabér). Az alapbér nem szükségszerűen azonos a munkavállaló teljes munkabérével, mert a munkabér az időbér mellett egyéb elemekből is állhat (pl. teljesítménybér) és a munkavállaló jogosult lehet béren kívüli juttatásokra is (cafeteria, cégautó használat stb.). A munkabér meghatározható tisztán teljesítménybérként vagy idő- és teljesítménybér összekapcsolásával is.

A munkakör

A munkakörbe azok a feladatok tartoznak, amelyek elvégzésére a munkáltató a munkavállalót alkalmazza és amelyet a dolgozó köteles elvégezni. A munkakör többféle módon is meghatározható a munkaszerződésben. Például a munkakörnek megfelelő foglalkozás megjelölésével (mint értékesítő, gépkocsivezető) vagy a lényeges munkaköri feladatok felsorolásával. A munkaszerződésnek nem kötelező tartalma vagy melléklete a munkaköri leírás, amely a munkaköri feladatok részletes megjelölése. A munkáltató a munkaköri leírást (azaz a munkakörbe tartozó feladatokról való tájékoztatást) a munkaviszony kezdetétől számított 7 napon belül írásban köteles a munkavállalónak átadni.

Munkahely, munkaidő és a munkaszerződés egyéb tartalmai

A munkaszerződés rendszerint tartalmazza a munkavállaló munkahelyét, munkaidejét és a munkaviszony időtartamát. Azaz, hogy a munkaviszony határozott vagy határozatlan időre jön létre. Ezek azonban nem kötelező kellékei a munkaszerződésnek. A munkaszerződés akkor is érvényesen létrejön, ha a munkahelyet, munkaidőt és a munkaviszony tartamát a munkaszerződés nem rögzíti, illetve ebben a felek nem állapodtak meg. Ennek oka, hogy a Munka Törvénykönyve a felek megállapodásának hiányában is rendezi ezeket a kérdéseket.

Ha a felek másként nem állapodnak meg, akkor munkahelynek a munkakörben szokásos munkavégzési helyet kell tekinteni. A felek a munkahelyet valamilyen földrajzilag körülhatárolható helyként jelölhetik meg. Például munkahely lehet egy adott címen, de tágabb terület is meghatározható, például Budapest és Pest vármegye, az Európai Unió területe stb.

Amennyiben a felek a munkaidőben nem állapodnak meg másként, akkor a munkaviszony általános teljes napi munkaidőben (napi 8 órás munkaidő) történő foglalkoztatásra jön létre.

Ha a felek nem állapodnak meg a munkaviszony időtartamáról, akkor a munkaviszony határozatlan időre jön létre.

A felek megállapodhatnak a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetének napjában.  Eltérő megállapodás hiányában a munkaviszony kezdete a munkaszerződés megkötését követő nap lesz.

A munkáltató és a munkavállaló még számos más kérdésben is megállapodhat a munkaszerződésben. Például próbaidőt köthetnek ki, rögzíthetik a munkabér alapbéren kívüli elemeit és a béren kívüli juttatásokat, versenytilalmi megállapodást köthetnek stb. E további megállapodások a munkaszerződés létrejöttének nem törvényi feltételei. Azt minkét félnek érdemes azonban szem előtt tartani, hogy a munkaszerződésben rögzített feltételeken rendszerint csak közös megegyezéssel (a munkaszerződés módosításával) tudnak később változtatni, egyoldalúan nem.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 22., 20:10
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma – amelynek tagjai a CBRE, a Colliers, a Cushman & Wakefield, az Eston International, az iO Partners és a Robertson Hungary – közzétette 2025 első negyedévére vonatkozó irodapiaci jelentését.
2025. 04. 22., 16:25
A 2024 januárja óta feladott álláshirdetések 53 százalékában várnak el a munkaadók valamilyen nyelvismeretet, szellemi munkák esetében az arány még magasabb, 68 százalék. Leggyakrabban a vendéglátás, idegenforgalom, az IT, programozás, valamint az SSC területen jelenik meg ez az elvárás – derül ki a Profession.hu friss elemzéséből.
2025. 04. 22., 09:05
A társadalmi egyeztetésre bocsátott törvénytervezet alapján eddig példa nélküli felhatalmazást kapnak az önkormányzatok a betelepülések szabályozására, ami a helyi és környékbeli lakóingatlan-piacokra is hatással lehet – olvasható az ingatlan.com elemzésében, amely a várhatóan július 1-től életbe lévő jogszabály lehetséges lakáspiaci hatásait mutatja be.
2025-04-23 09:05:00
A munkaviszony a munkaszerződés megkötésével jön létre. A Munka Törvénykönyve meghatározza a munkaszerződés azon tartalmát, amelyben a feleknek minimálisan meg kell állapodniuk. Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek ahhoz, hogy az valóban létrejöjjön? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2025-04-22 23:05:00
Tájékoztató kampányt indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata. Az „Erdőgazdálkodás változó környezetben: eszmecsere a lehetőségekről és a kihívásokról” című rendezvénysorozat célja, hogy segítse az EU Közös Agrárpolitika erdészeti támogatásainak hatékony felhasználását, valamint fórumot teremt a klímaváltozás erdőkre és az erdészeti ágazatra gyakorolt hatásainak megvitatására.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.