Öt terület, ahol az AI átformálja az információs technológiát

2025. 04. 10., 16:20

A támogató megoldásból egyre inkább az innováció és az üzleti stratégia motorjává váló mesterséges intelligencia integrálása ma már nem csupán optimalizálja, hanem az AI-ra épülő vállalati működés központi elemévé teszi az informatikát – írják a Deloitte szakértői.

A mesterséges intelligencia (AI) előretörése megváltoztatta az informatika szerepét is. A korábbi támogató funkcióból az innováció és az üzleti stratégia központi hajtóerejévé vált, köszönhetően a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeknek. A folyamat és a jövő jobb megértéséhez a Deloitte elemzésében öt kulcsfontosságú terület – szoftverfejlesztés, tehetséggondozás, pénzügyi műveletek (FinOps), infrastruktúra és kiberbiztonság – példáján keresztül mutatja be, hogy az AI miként értelmezi újra az informatikát.

Az AI a kódolás, a tesztelés és a hibakeresés automatizálásával forradalmasítja a szoftverfejlesztést, ezáltal növeli a hatékonyságot és lehetővé teszi, hogy a terület szakértői az innovációra összpontosítsanak. A Google és a hozzá mérhető vállalatok beszámolói szerint új kódjaik 25 százalékát ma már az AI generálja, ami jelentősen felgyorsítja a fejlesztési ciklusokat. A szoftvermérnökök így sokkal inkább a műszaki és üzleti eredményeket AI eszközök segítségével összehangoló karmesterekké válnak a szimpla kódolási szerepkör helyett.

Az AI segíthet hatékonyabbá tenni a mérnöki csapatok munkáját, lehetővé teszi a kapacitások átcsoportosítását, időt szabadít fel a kreatív gondolkodásra, ezzel javítja az értékteremtő tevékenység hatékonyságát” – mondta Szathmáry András, a Deloitte Technology Strategy & Transformation üzletágának közép-európai igazgatója.

A mai IT kritikus területe a tehetséggondozás. A mesterséges intelligencia térnyerése növelte a gépi tanulásban, a kiberbiztonságban és a szoftverrendszerekben jártas szakemberek iránti keresletet, ami munkaerőhiányhoz vezetett. Az AI a rutinfeladatok automatizálása mellett a továbbképzések támogatásával – például személyre szabott tanulási útvonalak meghatározásával és virtuális oktatókkal – segíti a probléma megoldását és a munkavállalók gyors alkalmazkodását az új technológiákhoz. Példaként említhető, hogy a Bayer gyógyszeripari és vegyipari vállalat, valamint a hozzá hasonló cégek már most generatív mesterséges intelligenciával állítják össze az e-learning anyagokat, így egyszerűsítik a képzéseiket.

A mesterséges intelligencia alkalmazása a FinOps területén a beruházási döntések megalapozása mellett a felhőkorszak elszabaduló költségeinek kézben tartását is támogatja. A kutatók az IT-kiadások jelentős növekedését jósolják a következő néhány évre, ami felértékeli az AI-alapú pénzügyi megoldások szerepét. Ezek az eszközök valós idejű költségelemzéssel segítik a szervezetek működését és a stratégiai tervezést, megakadályozzák, hogy a növekvő erőforrásigény kezelése fenntarthatatlan pénzügyi gyakorlatokhoz vezessen.

Az infrastruktúra területén a mesterséges intelligencia az olyan, a testünk idegrendszeréhez hasonlóan működő „autonóm” rendszerek fejlődését támogatja, amelyek önellenőrzést végeznek, észlelik a rendellenességeket, és emberi beavatkozás nélkül képesek korrekciókat végrehajtani. A prediktív karbantartás és az automatizált erőforrás-elosztás csökkenti az állásidőt és javítja a hatékonyságot. Az eBay mellett több vállalat már most is használja a generatív AI-t az IT-infrastruktúra ilyen típusú fejlesztésére.

Az AI azonban az informatikai képességek kiszélesítésével új kiberbiztonsági kockázatokat is teremt. A felületek bővítése teret nyit például a deepfake vagy a prompt injekció (prompt injection attack) típusú támadásoknak. A szervezetek a fenyegetések valós idejű érzékelésére, a kihívások automatikus kezelésére a mesterséges intelligencia által vezérelt kiberbiztonsági eszközöket vetnek be. Egyre nagyobb teret nyernek az adatok hitelességének ellenőrzésére szolgáló blokklánc-alapú megoldások, ami összességében hatékony védelmet biztosít az egyre inkább digitalizált ökoszisztémákban.

A változó informatikai környezet perspektivikus megközelítést követel a vállalatoktól. Az informatikáért és technológiáért felelős vezetőknek (CIO-k, CTO-k) össze kell hangolniuk az IT-fejlesztéseket az üzlet távlati céljaival, erősíteniük kell az együttműködést, az etikus AI-felhasználást. A Deloitte tapasztalatai szerint a CIO-k több mint 60 százaléka ma már közvetlenül a vezérigazgatóknak jelent, ami szintén az IT növekvő stratégiai jelentőségét bizonyítja. A vezetőknek összpontosítaniuk kell a mesterséges intelligencia integrációjára vonatkozó alapelvek kidolgozására, miközben az innováció és az alkalmazkodóképesség kultúráját mozdítják elő.

A mesterséges intelligencia vállalati működésbe való beépülésével az informatika költséghelyből a versenyképességet meghatározó tényezővé lép elő, miközben szerepe a fejlesztésről és karbantartásról az irányítás és az innováció irányába tolódik el. Azok az IT-vezetők, akik képesek uralni a változásokat, soha nem látott lehetőségeket teremthetnek a hatékonyság javítására, a növekedés előmozdítására, és ezzel sikeressé tehetik szervezetüket az AI-vezérelt jövőben.

A technológiai vezetők számára egyre fontosabb, hogy a trendeket meglovagolva gondosan válasszák meg a fókuszterületeket és adaptálják a legjobb gyakorlatokat - és úgy tűnik, hogy a következő évtizedekben ezen a téren nem lesz lassulás” – fűzte hozzá Szathmáry András.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.