A kínai elektromos járműgyártó különleges energiatároló technológiát exportál. Nálunk is jól jönne hasonló, de a BYD következő nagyszabású, megújuló energiaprojektje nem Magyarországra, de még csak nem is Európába, hanem a Közel-Keletre kerül.
A kínai BYD 12,5 GWh kapacitású energiatárolót szállít Szaúd-Arábiának, ahol öt különböző helyszínen építik ki a forradalmi megoldást. Az újfajta energiatároló rendszer abban segíti a közel-keleti országot, hogy legkésőbb 2030-ra már megújuló forrásokból fedezze az energiafelhasználása legalább felét.
A kínai BYD Energy szerződést kötött a Saudi Electricity Companyval (SEC) egy 12,5 GWh kapacitású energiatároló rendszer kiépítésére - osztották meg közleményben a vállalatok, megjegyezve, hogy ez a projekt a korábban megvalósított 2,6 GWh-s rendszerrel együtt összesen 15,1 GWh kapacitást jelent Szaúd-Arábiában.
A szaúdi beruházás hozzájárul az ország megújulóenergia-iparának fejlesztéséhez és a Vision 2030 kezdeményezés céljainak eléréséhez. A SEC jól kidolgozott terve az, hogy 2030-ra az ország energiamixének felét megújuló források adják. A BYD Energy Storage az akkumulátoros energiatároló rendszerhez szükséges berendezésekkel támogatja a szaúdi célokat: összesen öt különböző helyszínre telepítik a technológiát.
„A BYD Energy Storage új generációs MC Cube-T ESS rendszert biztosít, amely a világelső CTS (Cell-to-System) szuperintegrált technológiát alkalmazza, és a Vcts (cellatérfogat és rendszertérfogat aránya) indexe meghaladja a 33 százalékot” – foglalja össze a sajtóközlemény.
A BYD szerint a rendszer fontos szerepet játszik majd a megújulóenergia-termelés növekedésével járó kihívások kezelésében, a stabil áramellátás fenntartásában és a csúcsidőszakok energiaszükségletének kielégítésében. A cég úgy véli, a projekt „újraértelmezi az elektrokémiai energiatárolási megoldások értékét és szerepét a globális energiaszektorban”.
A vállalat az MC Cube-T ESS energiatároló rendszerben lítium-vasfoszfát (LFP) cellákat használ. Azt állítják, hogy ez a rendszer több mint tíz masszív teszten esett át, hatdimenziós, nagy pontosságú érzékeléssel rendelkezik és négyszintű aktív, illetve passzív védelemmel látták el. Az LFP technológia hosszabb élettartamot és nagyobb biztonságot is kínál - fűzték hozzá.
A rendszer intelligens folyadékhűtést alkalmaz, ami növeli a hatékonyságot. A BYD szerint ráadásul könnyen szállítható, telepíthető és karbantartható rendszerről van szó.
A modellek IP55 besorolásúak, egy modul mérete 1,13 × 1,20 × 2,5 méter. Az eszköz 30 és 45 Celsius-fok közötti hőmérsékleten működik optimálisan, és legfeljebb 3000 méteres magasságban üzemelhet.
A BYD korábban Kína északnyugati részén egy 300 MW/1200 MWh kapacitású szél-, nap- és hőtároló rendszerhez is szállított 192 darab MC Cube-T BESS egységet. A vállalat eddig több mint 75 GWh kapacitású energiatároló berendezést szállított és telepített globálisan, 110 ország és régió összesen 350 projektje számára.
Címlapkép: BYD Energy
Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”