Felszolgálási díj és borravaló 2025-ben: új szabályok és adómentességi lehetőségek

2025. 02. 17., 20:15

Jelentős változások lépnek életbe 2025. január 1-jétől a vendéglátásban: maximalizálták a felszolgálási díjat, továbbá az szja-mentességet is kiterjesztették a bankkártyás és átutalással fizetett borravalókra. A legfontosabb tudnivalókat az RSM Hungary szakértője foglalta össze.

Maximalizálták a felszolgálási díjat

2025. január 1-jétől a felszolgálási díj mértékét maximalizálták – emlékeztet friss bejegyzésében Sztankó Dániel, az RSM Hungary Adóüzletágának igazgatója.
– Magánszemélyek számára kiállított nyugták vagy számlák esetében legfeljebb az elfogyasztott termékek bruttó értékének 15 százaléka lehet.
– Jogi személyek vagy nem adóalanyok részére kiállított számlák esetén az elfogyasztott termékek bruttó értékének 20 százalékban lett meghatározva.

Az új NGM rendelet nemcsak a felszolgálási díj mértékét rögzíti, hanem pontos definíciókat ad:
– meghatározza a „felszolgáló” és a „közreműködő” fogalmát;
– kizárja a felszolgálási díj alkalmazását az önkiszolgáló rendszerekben;
– kimondja, hogy a díj alapja kizárólag az elfogyasztott termékek bruttó ára lehet; valamint azt is, hogy
– a felszolgálási díj az általános forgalmi adót is tartalmazza. 

A felszolgálási díj áfa tartalma: figyelni kell az eltérő adókulcsokra

Amennyiben egy számlán különböző áfakulcsú tételek szerepelnek, a felszolgálási díj áfáját az adott tételek áfakulcsaihoz igazítva kell feltüntetni. Érdemes tehát a számlázási gyakorlatot ehhez igazítani, hogy az előírásoknak megfelelően készüljenek a bizonylatok.

Felszolgálási díj vs. borravaló

– Felszolgálási díj: Jogszabályban rögzített, kötelezően fizetendő összeg, amelyet a vendéglátóhely a kiszolgálásért számít fel. Ez áfa köteles.
– Borravaló: Önkéntesen adott, a vendég megelégedettségét kifejező összeg, amely nem áfa köteles.
Az Európai Bíróság több ítéletében is kimondta, hogy a borravaló nem tekinthető ellenértéknek, mivel az nem kötelező és nem kapcsolódik közvetlenül semmilyen szolgáltatáshoz. A felszolgálási díjat azonban előre meghatározzák, és kötelezően fizetendő, ezért az áfa hatálya alá tartozik.

Kell-e áfát fizetni a borravaló után?

A borravaló esetében nem született olyan jogszabályi rendelkezés, amely egyértelműen meghatározná, hogy áfa köteles-e vagy sem. Azonban az Áfa törvény rendelkezései, valamint az Európai Bíróság (EUB) vonatkozó ítéletei alapján egyértelműen megállapítható, hogy a borravaló nem tartozik az áfa hatálya alá.

Az áfa alapja az ellenérték, amelyet az eladó a termékértékesítésért vagy szolgáltatásnyújtásért kap a vevőtől. Az ellenérték fogalmát az EUB több ügyben pontosította. Például a C-102/86. számú Apple and Pear ügy kapcsán az EUB kimondta, hogy ellenértékről csak akkor beszélhetünk, ha a pénzbeli ellenérték és a nyújtott szolgáltatás között közvetlen kapcsolat áll fenn. Ennek hiányában az adott összeg nem tartozik a közös hozzáadott értékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv tárgyi hatálya alá, azaz nem áfa köteles.

Hasonló következtetésre jutott az EUB a C-16/93. számú Tolsma-ügyben, ahol az utcazenész által kapott adományok kapcsán vizsgálták az áfa-kötelezettséget. Az ítélet megállapította, hogy mivel az adományok önkéntesek, és a zenész nem válik teljesítési kötelezetté azok átvétele által, nem tekinthetők ellenértéknek, és így nem áfa kötelesek. Ez az elv teljes mértékben alkalmazható a borravalóra is: a vendég szabad döntése alapján ad borravalót, amelynek nincs közvetlen kapcsolata

Felszolgálási díj és a borravaló: új szja-mentességi szabályok

A személyi jövedelemadó törvény 2025. január 1-től kiterjesztette az adómentességet a magánszemély által külön jogszabály szerint felszolgálási díj címen megszerzett bevétel, valamint a vendéglátó üzlet felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott borravalóról a vendéglátó üzlet üzemeltetője által vezetett nyilvántartással igazolható módon a vendéglátó üzlet munkavállalója számára juttatott borravalóra is.

Vagyis a nem készpénzben, hanem bankkártyával, illetve azonnali átutalással fizetett borravalót is megkaphatja a vendéglátó üzlet munkavállalója, ha ezekről az összegekről a vendéglátóhely üzemeltetője egyértelmű nyilvántartást vezet.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 14:15
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus célja egy olyan kedvezőbb üzleti környezet megteremtése, ami támogatja a vállalatok növekedését, innovációját és a munkahelyteremtést. Hatálybalépését követően a javaslatcsomag intézkedései jelentősen növelhetik az uniós cégek versenyképességét.
2025-03-21 17:10:00
A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején végzett munkaerőpiaci kutatásából.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS