Sebességet váltott 2025 elején a lakásár-emelkedés

2025. 02. 10., 18:10

Magasabb sebességfokozatba kapcsolt a lakásdrágulás országos szinten és Budapesten is, ahogyan arra előzetesen számítani lehetett. A különböző országrészekben ugyanakkor jelentősek a különbségek – derül ki az ingatlan.com januári lakásárindexéből.

A kínálati árak alakulása valós időben tükrözi a lakóingatlanok árának változását, és az ingatlan.com lakásárindexe hosszabb távon is a hivatalos adatokkal összhangban mutatja a trendeket. Az elemzés ismerteti azt is, hogy a Budapesten és a nagyobb városokban mi az olcsóbb ingatlanok lélektani árhatára, vagyis hol húzódik meg az az árszint, aminél az eladó lakások és házak negyede olcsóbb.

„Januárban az országos lakáspiacon 1,6 százalékkal emelkedtek az árak az előző hónaphoz képest, ami a decemberi 0,8 százalékos drágulás duplája. Éves szinten a lakásárak emelkedése megközelíti a 10 százalékot, egészen pontosan 9,4 százalékot tesz ki, ami gyorsulást jelent a decemberi 7,8 százalékos ütemhez képest.  Év elején a lakások átárazódása egy élénkülő piacon az utóbbi évek tapasztalatai alapján természetes folyamatnak számít, ám az idén több ezer befektetési célú vásárló visszatérése extra keresletet és drágulást eredményezett, ami elsősorban a nagyvárosok lakáspiacain érvényesül” – mutatta be a legfontosabb a januári változásokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A 9,4 százalékos országos áremelkedésen belül jelentős eltérések vannak a különböző országrészekben. „Ezt bizonyítja például az, hogy Budapesten az éves árnövekedés eléri a 12 százalékot, és a Debrecent is magában foglaló Észak-Alföld régió pedig ennél is tempósabb, 13 százalékos drágulást mutatott az év első hónapjában. Ugyanakkor a budapesti agglomerációt lefedő Pest vármegye mindössze 5 százalékos növekedést produkált. Ez a tempó az év folyamán változhat, mivel a befektetői aktivitás miatt a fővárosi árak tovább emelkedhetnek, és a saját célra vásárlók egy része inkább az agglomerációs övezetek felé indulhat el” – tette hozzá a szakember.

Hol járnak a négyzetméterárak? Mennyibe kerülnek az olcsóbb lakóingatlanok?

Az ingatlan.com elemzése szerint a fővárosban a használt lakások átlagos négyzetméterára 1,17 millió forintnál járt február elején, míg az új építésűeké 1,51 millió forint volt. A legolcsóbb budapesti használt lakások lélektani árhatára 903 ezer forint volt, mivel az összes eladó használt lakóingatlan negyede ennél alacsonyabb áron került piacra. A legdrágább városrész az V. kerület, ahol a használt lakások átlagos négyzetméterára megközelíti a 2 millió forintot. Ebben a kerületben az eladó lakások legolcsóbb negyedénél is 1,5 millió forint a lélektani árhatár négyzetméterenként.

A széles kínálatot nyújtó kerületek közül a XIII.-ban az összes eladó használt lakás esetében 1,44 millió forint az átlagos négyzetméterár, a legolcsóbb negyedénél viszont 1,2 millió forint alatti ez az árszint. A XI. kerületben pedig 1,3 millió forint a teljes városrészre vetített átlag, míg az olcsóbb árkategóriában legfeljebb 1,1 millió forinttal találkozhatnak a vevők. Emellett hat kerületben, a XV.-ben, a XVII.-ben, a XVIII.-ban, XX.-ban, XXI.-ben és XXIII.-ban a választék legolcsóbb negyedét adó lakóingatlanoknál 700 ezer forint alatt marad a négyzetméterár.

A vármegyeszékhelyek közül Debrecenben a használt lakások 882 ezer forintos átlagos négyzetméterárral szerepelnek a kínálatban, a legalacsonyabb áron elérhető társaik esetében 702 ezer forint a lélektani árhatár. Győrben az előbbiek 824 ezer forintos árával szemben az olcsóbb lakóingatlanokért legfeljebb 643 ezer forintot kérnek az eladók. Szegeden 792 ezer az átlagos négyzetméterár, az olcsóbbak árszintje pedig 647 ezer forintnál alacsonyabb.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-21 17:10:00
A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején végzett munkaerőpiaci kutatásából.
2025-03-21 14:15:00
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus célja egy olyan kedvezőbb üzleti környezet megteremtése, ami támogatja a vállalatok növekedését, innovációját és a munkahelyteremtést. Hatálybalépését követően a javaslatcsomag intézkedései jelentősen növelhetik az uniós cégek versenyképességét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS