Egyensúly Intézet: a fogyasztás lehet a GDP-növekedés motorja

2025. 02. 06., 10:45

Az Egyensúly Intézet 2025-re 2,0 százalékos, 2026-ra pedig 2,5 százalékos GDP-növekedést jelez előre – olvasható idei első gyorsjelentésükben.

A 2025. január 30-án publikált 2024 negyedik negyedéves GDP-adattal megismertük a magyar gazdaság 2024-es teljesítményét: a hazai kibocsátás 0,6 százalékkal nőtt 2023- hoz képestt. A negyedik negyedévben a GDP az előző év ugyanezen periódusához képest 0,2 százalékkal bővült. Az éves mutatónál azonban jobban mutatja a gazdaság dinamikáját az előző negyedévhez viszonyított növekedés, ami a negyedik negyedévben 2,0 százalékos éves növekedési ütemnek felel meg – írja januári gyorsjelentésében az Egyensúly Intézet.

A GDP visszafogott növekedéséhez a rendelkezésre álló havi mutatók alapján termelési oldalról hozzájárult a szolgáltatások hozzáadott értékének bővülése. Az ipar teljesítménye negyedéves alapon a negyedik negyedévben 0,6 százalékkal növekedett, ezt elősegítette a teljes ipari termelés 10 százalékáért felelős számítógép és elektronikai ipar növekedése erős teljesítménye (negyedéves alapon 5,3 százalék). Azonban az exportorientált járműipar és a villamos berendezések gyártása a negyedik negyedévben éves alapon 10,1 és 11,6 százalékkal esett vissza, ami nagy szerepet játszott az ipar éves alapú 2,4 százalékos csökkenésében. A két iparág visszaesése az európai (leginkább német) ipart érintő strukturális kihívásokból ered, ideértve a kínai termelés felfutását, valamint az új és elektromos autók iránti mérsékeltebb keresletet. Az építőipar gyengélkedése szintén szembetűnő: éves alapon októberben 0,5 százalékos, novemberben 1,7 százalékos visszaesést mutatott.

Felhasználási oldalról az látható, hogy a külkereskedelmi egyenleg javult, ráadásul az elmúlt negyedévek trendjével szemben (amikor az import nagyobb intenzitással csökkent az exportnál) ezúttal az export növekedése miatt, ami a negyedik negyedévben 5,4 százalékkal volt magasabb, mint az előző év megegyező periódusában. Ezzel egyidőben az import éves alapon csak 4,5 százalékkal nőtt. Mindez az európai felvevőpiac élénkülését vetíti előre. Emellett a kiskereskedelmi forgalom is éledezni látszik: éves növekedése novemberben megközelítette az 5 százalékot, és az MNB adatai alapján az online pénztárgépek inflációval korrigált forgalma (amely a kiskereskedelem mellett tartalmazza a vendéglátás, a taxiszolgáltatás és a szálláshelyszolgáltatások egy részének forgalmát is) még ennél is nagyobb éves növekedést mutatott. Azonban ez részben az alacsony bázist tükrözi, a havi változások évesítve 2,5-3,5 százalékos változást mutatnak.

Az eddig publikált adatok alapján uniós összehasonlításban Magyarország a rangsor első felében helyezkedik el GDP-növekedés tekintetében. Ezáltal meghaladva az uniós átlagot, továbbá a német és francia negyedéves GDP-teljesítmény értékét, miközben az előző negyedévben Magyarország utolsó volt a rangsorban negyedéves dinamika tekintetében.

A GDP-növekedésben vannak jobb és rosszabb negyedévek, így ha érdemi következtetést akarunk levonni a magyar gazdaság teljesítményéről, érdemes hosszabb időtávot vizsgálni. A válságok előtti utolsó negyedév, 2019 negyedik negyedéve óta a magyar gazdaság teljesítménye összesen 5,0 százalékkal növekedett, ami kevesebb, mint az EU átlaga.

Az Egyensúly Intézet 2025-re 2,0 százalékos, 2026-ra pedig 2,5 százalékos GDP-növekedést jelez előre. A következő évek során a növekedés motorja a fogyasztás lehet: a háztartások 2024-ben visszaépítették az inflációs sokk idején elveszített megtakarításaikat, így a következő években várható reálbér-emelkedés (lásd alább) teret ad a fogyasztás élénkülésének. A 2026-os választási évre az Egyensúly Intézet arra számít, hogy a fiskális politika is a fogyasztás élénkítése irányában fog lépéseket tenni. A beruházások mérsékelt növekedését támogathatják a jelentős értékű külföldi befektetések, valamint az EU-s források belföldi folyósításának az év közepétől várható gyorsulása. A felsorolt tényezők ugyanakkor az import bővülésével járnak, ami exportpiacaink gyenge kereslete mellett a külkereskedelmi egyenleg romlását fogja maga után vonni, elsősorban 2025-ben – prognosztizálja az Egyensúly Intézet.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 23., 15:05
Az elmúlt évekhez képest felélénkült a kereslet az új építésű ingatlanok iránt, ez is az oka annak, hogy idén rendkívüli mértékben drágultak a lakóparki ingatlanok. A zenga.hu adatai szerint Budapesten átlagosan 1,9 millió forintért hirdetik az új építésű ingatlanok négyzetméterét, ám az exkluzív budai ingatlanok esetében ennek többszörösét kérik el.
2025. 04. 23., 18:25
Azok a magánszemélyek, akik nem tudják a gépjárműadót egy összegben rendezni, június 30-ig kérhetik az automatikus 5 havi pótlékmentes részletfizetést – emlékeztet az adóhivatal. Aki papíralapon várja a NAV határozatát, és emiatt még nem fizetett, még nem késett, mert az átvételtől számított 30 napja van a befizetésre.
2025. 04. 22., 20:10
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma – amelynek tagjai a CBRE, a Colliers, a Cushman & Wakefield, az Eston International, az iO Partners és a Robertson Hungary – közzétette 2025 első negyedévére vonatkozó irodapiaci jelentését.
2025. 04. 23., 17:15
Járai Márk (Halott Pénz), Co Lee és Lovasi András is fellép május 11-én az idei Európa-napon, ahol az Európai Unió gondolatának megszületését jelentő Schuman-nyilatkozat 75. évfordulóját is ünnepeljük. A rendezvényhez kapcsolódva 11. alkalommal állnak rajthoz a budapesti Szabadság térről induló EU-s futás versenyzői, akik egyéniben és váltóban is teljesíthetik az immár 21 kilométeres távot.
2025-04-23 17:55:00
Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.
2025-04-23 09:05:00
A munkaviszony a munkaszerződés megkötésével jön létre. A Munka Törvénykönyve meghatározza a munkaszerződés azon tartalmát, amelyben a feleknek minimálisan meg kell állapodniuk. Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek ahhoz, hogy az valóban létrejöjjön? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

  Rovathírek: HIPA

Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.