Itt találod az összes cikket a „GDP” témában!
2024 második negyedévében az Európai Unió GDP-je – szezonálisan kiigazított adatok szerint – 0,3 százalékkal haladta meg az előző negyedévit, éves összevetésben pedig 0,6 százalékos volt a növekedés – tájékoztatott az Eurostat.
2024. második negyedévben az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – 0,2 százalékkal csökkent a magyar gazdaság teljesítménye – jelentette a KSH.
Az elemzés az MNB Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóságán készült, és Baksay Gergely, a Közgazdasági és költségvetési elemzésekért és statisztikáért felelős ügyvezető igazgató hagyta jóvá.
Az Egyensúly Intézet májusi gyorsjelentése szerint a következő negyedévekben az újrainduló konjunktúra nyomán emelkedő lakossági bizalom és a csökkenő reálkamatok mellett a háztartások fogyasztása újra növekvő pályára állhat.
Az előző negyedévhez képest 0,3 százalékkal nőtt a GDP 2024 első negyedévben az EU-ban, így 0,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az előző negyedévhez képest 0,8 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbit 1,7 százalékkal haladta meg a GDP 2024 első negyedévében – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az előző negyedévhez képest nem változott, a 2022. október–decemberi időszakhoz képest 0,2 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban 2023 negyedik negyedévében
Az elemzés az MNB Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóságán készült, amit Baksay Gergely, a Közgazdasági és költségvetési elemzésekért felelős ügyvezető igazgató hagyott jóvá.
2023. IV. negyedévben a GDP volumene a nyers adatok szerint nem változott, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,5 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – jelentette a KSH. A statisztikai hivatal közzétette a részletes IV. negyedévi, illetve a 2023 egészére vonatkozó adatokat is.
Az elemzés a jegybank Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóságán készült, és Baksay Gergely, a Közgazdasági és költségvetési elemzésekért felelős ügyvezető igazgató hagyta jóvá.
Az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal, éves összevetésben 0,3 százalékkal nőtt a GDP 2023 utolsó három hónapjában az Európai Unióban.
2023 IV. negyedévében a nyers adatok szerint nem változott, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal nőtt a GDP az előző év azonos időszakához viszonyítva; az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján – a gazdaság teljesítménye szintén nem változott – tájékoztatott a KSH.
Az előző negyedévhez képest nem változott, éves összevetésben 0,2 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban 2023 utolsó három hónapjában.
A magyar GDP 2023-ban 0,6 százalékkal csökken, viszont a növekedés 2024-ben elérheti a 3,2 százalékot, majd 2025-ben a 3,1 százalékot – olvasható az Egyensúly Intézet novemberi gazdasági gyorsjelentésében.
A harmadik negyedévben a GDP az előző negyedévhez képest már emelkedett; a KSH részletes adataiból kiderül, melyek voltak a fő húzó-, illetve visszahúzóerők.
Az előző negyedévhez képest nem változott, éves összevetésben pedig 0,1 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban 2023 III. negyedévében.
2023 III. negyedévében az előző negyedévihez képest 0,9 százalékkal nőtt, a 2022. azonos időszakitól viszont 0,4 százalékkal elmaradt a gazdaság teljesítménye – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az első negyedévi 1,2 és a második negyedévi 0,5 százalék után 2023 harmadik negyedévében csupán 0,1 százalékkal nőtt éves összevetésben a GDP az Európai Unióban.
2023 második negyedévében a gazdaság teljesítménye az előző év azonos időszakához képest 2,3 százalékkal, míg az előző negyedévhez mérten 0,3 százalékkal mérséklődött.
Az előző negyedévhez képest stagnált, éves összevetésben 0,5 százalékkal bővült az Európai Unió gazdasága 2023 második negyedévében.
„Elkerülhetetlennek látszik a recesszió az egész évre vonatkozóan.”
Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint idén a gazdaság stagnálni fog (0,2 százalékos GDP növekedés várható), és csak 2024-ben jöhet érdemi növekedés. Lassuló tendenciával, és nem markáns mértékben ugyan, de folytatódott Magyarországon a legfontosabb gazdasági bizalmi indikátorok korrekciója – olvasható az Egyensúly Intézet júliusi gazdasági gyorsjelentésében.
Az előző negyedévhez képest nem változott, 2022 második negyedévéhez képest 0,6 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban 2023 második negyedévében – tájékoztatott az Eurostat.
A magyar filmgyártást is nagyon érzékenyen érinti az amerikai forgatókönyvírók május 1-je és Hollywood vezető színészeinek július közepe óta tartó sztrájkja. Az Andersen Magyarország számításai szerint a leállás egy év alatt mintegy 0,35 százalékkal csökkenti a magyar GDP-t.
Az UniCredit közgazdászai szerint a magyar GDP növekedése idén 0,2 százalékos lehet, míg az éves átlagos infláció 17,4 százalékon alakulhat.
A GKI júniusban nem változtatott gazdasági előrejelzésének fő megállapításain. Továbbra is a GDP 0,5 százalékos visszaesésére számít 2023-ban, az éves inflációt pedig 19 százalékra várja.
Az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal, 2022 első három hónapjához viszonyítva pedig 1,0 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban 2023 első negyedévében.
A statisztikai hivatal közzétette az I. negyedévi részletes GDP-adatokat.
A McKinsey Global Institute szerint a pénzügyi rendszer mostani bizonytalanságai tartós változást jelezhetnek a világ kölcsönfelvételi, hitelezési és vagyonfelhalmozási folyamataiban.
Az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal, éves összevetésben 1,2 százalékkal nőtt a GDP 2023 első negyedévében az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
Magyarország bruttó hazai terméke 2023 I. negyedévében a nyers adatok szerint 0,9 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az Európai Bizottság tavaszi előrejelzése szerint Magyarország GDP-je 2023-ban 0,5 százalékkal, 2025-ben 2,8 százalékkal növekedhet.
10 százalék alatti inflációra csak az év végén számíthatunk. Idén 0 és 1,5 százalék között alakulhat a GDP növekedése – olvasható az Egyensúly Intézet márciusi gyorsjelentésében.
Az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal csökkent, éves összevetésben ugyanakkor 1,7 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban 2022 utolsó negyedévében – jelentette az Eurostat.
2022-ben a gazdaság teljesítménye 4,6 százalékkal haladta meg az előző évit. A statisztikai hivatal közzétette a részletes adatokat is.
A csapadékszegény időjárás és a nyári hónapokra kialakuló súlyos aszály következtében az összes haszonnövény termése csökkent. A ráfordítások jelentős drágulása az állattenyésztés teljesítményét is visszavetette.
A hazai 500–600 ezer működő vállalkozás, különösen a kkv-szektor számára még mindig rengeteg bizonytalanságot tartogat az idei év – mondta Perlusz László, a VOSZ főtitkára.
Az előző negyedévhez képest nem változott, éves összevetésben 1,8 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban 2022 negyedik negyedévében – tájékoztatott az Eurostat.
Magyarország bruttó hazai terméke 2022 IV. negyedévében a nyers adatok szerint 0,4 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Elkerüli idén a recessziót Románia gazdasága, a GDP növekedése azonban 2023-ban 2,5 százalékra lassul, ami elmarad az egy évvel korábban becsült 4,7 százaléktól – olvasható egy elemzésben.
Az előző negyedévhez képest stagnált, 2021 utolsó három hónapjához épest 1,8 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban 2022 negyedik negyedévében.
2023 végére egy számjegyű lehet az infláció, az éves átlag 17,5 százalék körül várható – derült a Magyar Bankholding friss makrogazdasági elemzéséből.
A Költségvetési Tanács december 27-én közzétette véleményét a 2023-as költségvetés rendeleti úton történő módosításának tervezetéről.
A magyar gazdaságpolitika alapvető problémája, hogy az egyensúlyjavító lépéseket visszatérően felülírja a politika. A stratégia nélküliséget jól mutatja, hogy Magyarországnak 2022 decemberének első dekádjában nemhogy érvényes költségvetése, de még az ennek alapját képező makrogazdasági prognózisa sincs – írja elemzésében a GKI.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye 2022 III. negyedévében éve összevetésben 4,1 százalékkal emelkedett, míg az előző negyedévhez mérten 0,4 százalékkal csökkent – tájékoztatott a statisztikai hivatal, amely a részletes GDP-adatsort is közzétette.
Magyarország bruttó hazai terméke 2022 III. negyedévében a nyers adatok szerint 4,0 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A vártnál erősebb második negyedéves gazdasági teljesítmény mellett 2022-re 5,3 százalékos, míg jövőre 0,4 százalékos GDP növekedést várnak a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzői.
A hazai gazdaság zsugorodását várja 2023-ra őszi elemzésében az Atradius hitelbiztosító. A tanulmány szerint idén még pozitív lesz a magyar GDP, de jövőre recesszióval számolnak az elemzők.
A GKI 3,7 százalékról 4,5 százalékra emelte 2022. évi növekedési előrejelzését, miközben 2023-ra immár nem 2,7 százalékos növekedést, hanem 3,5 százalék körüli visszaesést prognosztizál. A GKI 10 százalék körüli, talán 1-2 százalékponttal magasabb minimálbéremelést valószínűsít.
Az első negyedévi 8,2 százalék után 2022 második negyedévében 6,5 százalékkal haladta meg a GDP az egy évvel korábbit. A KSH közzétette a részletes mutatókat is.
Továbbra is nagyok a különbségek Románia különböző régiói, megyéi között a gazdaság teljesítőképességét mutató GDP tekintetében, bár az elmúlt húsz év alatt történtek elmozdulások. Bukarest bebetonozta magát az élen.
A gazdaság teljesítménye – a nyers, illetve a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt – 6,5 százalékkal növekedett az előző év azonos negyedévéhez mérten – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A magyar mezőgazdaság kibocsátása 2021-ben 3378 milliárd forintot tett ki, 15 százalékkal nőtt 2020-hoz képest; a 17 százalékos árindex mellett a volumen 2,1 százalékkal csökkent.
Az első negyedévi 5,5 százalék után 2022 második negyedévében 4,0 százalékkal haladta meg a GDP az egy évvel korábbi szintet az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
Változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország devizában denominált hosszú futamidejű államadóság-kötelezettségeinek „BBB” szintű, befektetési ajánlású osztályzatát a Fitch Ratings.
Magasabb volt a magyar bruttó hazai termék tavaly a koronavírus-járványt megelőző évinél – közölte a KSH szerdán, a „Magyarország, 2021” című kiadványának megjelenése kapcsán.
Az átárazások, a forintgyengülés, az adóemelések, az átlagosnál nagyobb fogyasztók energiaszámláinak növekedése miatt idén 11,7 százalékra emelkedhet, jövő évben pedig 7,6 százalékra csökkenhet az infláció – olvasható Suppan Gergely elemzésében.
A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2022 I. negyedévében 8,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva; a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 8,0 százalékos volt a növekedés. A statisztikai hivatal június 1-jén a részletes adatokat is közzétette.
Továbbra is válságálló a magyar gazdaság, a kormányzati intézkedések eredményesen tompították az orosz-ukrán háború hatását – kommentálta a legújabb GDP-adatokat Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebook-oldalára feltett videoüzenetében kedden.
Magyarország bruttó hazai terméke 2022 I. negyedévében a nyers adatok szerint 8,2, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján 8,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – jelentette a KSH.
A hivatalos inflációs adat szerint Magyarországon a fogyasztói árak 2022 áprilisában 9,5 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Ehhez képest a GKI, ezer háztartás körében végzett, reprezentatív felmérése szerint a lakosság 22 százalékos áremelkedést érzékelt.
A közép-kelet-európai régióban Magyarország és Lengyelország éri el az idén a legnagyobb GDP-növekedést a Nemzetközi Valutaalap kedden publikált Világgazdasági kilátások című jelentése szerint.
A Kopint-Tárki 1 százalékponttal csökkentette idei GDP-növekedési előrejelzését, a tavaly év végén jelzett 5,0 százalékról 4,0 százalékra – jelentette be Palócz Éva vezérigazgató a kutatóintézet tavaszi konjunktúrajelentésének online bemutatásán csütörtökön.
Az ukrajnai háborúnak a közvetlen konfliktusövezeten messze túlterjedő súlyos gazdasági hatásai lesznek, nem utolsósorban azért, mert a háború az 1970-es évek eleje óta nem tapasztalt ellátási sokkot okozott a világgazdaságban – áll az EBRD előrejelzésében.
A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2021 IV. negyedévében 7,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva; 2021-ben a GDP volumene az előző évhez viszonyítva 7,1, 2019-hez képest 2,1 százalékkal növekedett a nyers adatok szerint – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Masszív növekedéssel zárta az építőipar a 2021-es évet. Az ágazat termelési volumene 13,3 százalékkal nőtt 2020-hoz képest. A két fő alszektor közül, az épületépítésben 17,1 százalékos, az infrastrukturális fejlesztéseket is magában foglaló egyéb építmények esetében pedig 9,1 százalékos volt az éves növekedés.
A harmadik negyedévi 4,1 százalék után 2021 utolsó három hónapjában 4,8 százalékkal nőtt éves összevetésben a GDP az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
Magyarország bruttó hazai terméke 2021 IV. negyedévében a nyers adatok szerint 7,2, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján 7,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva; 2021-ben a GDP volumene 7,1 százalékkal növekedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A harmadik negyedévi 4,1 százalék után 2021 utolsó negyedévében 4,8 százalékkal nőtt a GDP éves összevetésben az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
Az idei első félévben a belső fogyasztás húzza felfelé a gazdasági növekedést, ezt követően az ellátási láncok helyreállásával a külső kereslet is kedvezően befolyásolhatja az adatokat, így a növekedés idén 4,5 százalékon, jövőre 3,8 százalékon alakulhat – mondta Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője.
Folytatódhat gazdaság helyreállítása, idén a bővülési ütem Európában meghaladhatja a 4 százalékot, Magyarországon akár 4,5 százalékot is – mondták a Raiffeisen szerdai online sajtótájékoztatóján a bank elemzői.
Tavaly a korábban közölt adathoz képest kisebb mértékben, 3,7 százalékkal csökkent a román gazdaság a 2019-es évhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból.
Idén várhatóan 6,7 százalékkal nő a magyar gazdaság, aminek köszönhetően megtörténik a kilábalás a járvány okozta válságból, majd 2022-ben 4,7 százalékra lassulhat a bővülés – tájékoztatta a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb előrejelzéséről az MTI-t.
A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2021 III. negyedévében 6,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A KSH közzétette a részletes adatokat is.
3,9 százalékkal nőtt éves összevetésben a GDP 2021 harmadik negyedévében az Európai Unióban – jelentette az Eurostat.
Magyarország bruttó hazai terméke 2021 III. negyedévében a nyers, illetve a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt 6,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A járvány 4. hulláma a magas átoltottság miatt a kormány várakozásai szerint gyengébb lesz, így idén változatlanul 7 százalék körüli gazdasági növekedésre és 7,5 százalék körüli hiányra lehet számítani – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Portfolio Budapest Economic Forum című konferenciáján.
Szerbiában az emberek nem gazdagok, az állam viszont igen – hangzott el egy kerekasztal-beszélgetésen.
A McKinsey tanácsadócég legfrissebb tanulmánya szerint a kelet-közép-európai térség GDP-je 2030-ra éves szinten 146 milliárd euróval lenne magasabb, ha a nemek között meglévő munkaerőpiaci különbségeket sikerülne felszámolni.
Az uniós pénzügyminiszteri csúcson is egyetértés volt abban, hogy a gazdaság újraindításához továbbra is támogató költségvetési politikára van szükség, ennek túlzottan korai visszavonása ugyanis akár egy új visszaesést is eredményezhetne – jelentette ki Varga Mihály.
Közzétette a részletes adatokat a statisztikai hivatal.
Európában Magyarországon volt a harmadik legmagasabb, 17,9 százalékos – kiigazítva 17,7 százalékos – a negyedéves gazdasági növekedés – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton a kormányinfón.
Várakozáson felül, 17,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék a második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest.
A második negyedévben Magyarország bruttó hazai terméke a nyers adat szerint 17,9 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 17,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Óriási eltérést látunk az erdélyi megyék között, ha azt vesszük górcső alá, mennyire sínylette meg gazdaságuk a rendkívül nehéz tavalyi évet.
A további gazdasági élénkítés érdekében rugalmasan használható eszközökre van szükség, és fontos, hogy a politika a külső egyensúly szempontjait is tartsa szem előtt – mutatott rá az Állami Számvevőszék a honlapjára kedden felkerült elemzésben.
Felfelé javította az első negyedévi GDP mutatókat kedden kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal.
A koronavírus-járvány második hulláma ellenére már az idei első negyedévben nőtt a szlovák gazdaság teljesítménye. Az elemzők szerint a tavalyi 5,2 százalékos visszaesést követően idén 4 százalékkal nőhet a gazdaság.
Éves összevetésben az Európai Unióban 1,7, Magyarországon 1,8 százalékkal csökkent a GDP 2021 első negyedévében.
A világjárvány költségei és az alacsonyabb adóbevételek már tavaly felforgatták a szlovák államkasszát. Idén folytatódik a mélyrepülés.
A múlt év végi előrejelzéséhez képest 0,6 százalékponttal, 4,3 százalékra emelte a gazdaság idei növekedésére vonatkozó prognózisát márciusi elemzésében a GKI.
A második negyedévi 13,9 és a harmadik negyedévi 4,8 százalék után 2020 utolsó négy hónapjában az Európai Unió GDP-je 4,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette az Eurostat.
Magyarország bruttó hazai terméke 2020 IV. negyedévében a nyers adatok szerint 3,7, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 4,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. 2020-ban a GDP volumene 5,1 százalékkal maradt el az előző évitől – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Florin Cîțu román miniszterelnök sokadik ígérete ellenére tovább késik a 2021-es évi állami költségvetés tervezetének közvitára bocsátása.
A harmadik negyedévi mínusz 4,2 százalék után 2020 negyedik negyedévében 4,8 százalékkal csökkent átlagosan a GDP az Európai Unióban az Eurostat gyorsbecslése szerint.
A román kormány továbbra is a GDP 7-7,1 százalékára rúgó államháztartási hiánnyal számol az idei évi költségvetés kidolgozásakor – jelentette ki Florin Cîţu miniszterelnök.
Londoni elemzők telt házas üdülőhelyeket, szállodákat és repülőjáratokat vizionálnak 2021 második felére.
A globális GDP 2,5 százaléka elég lehet a klímaváltozásból adódó gondok kezelésére, miközben a járvány miatti kilábalás ennek többszöröse. A K&H alapok kezelője a „zöld” befektetéseknél új szempontok szerint választja ki a portfóliójában szereplő cégeket.
A kedvező harmadik negyedévi adatok alapján a korábbi 9 százalékról 7 százalékra mérsékli a negyedik negyedévi visszaesés, és 7-ről 6 százalékra az idei éves GDP-csökkenés mértékét a GKI legfrissebb, decemberi előrejelzésében.
A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2020 III. negyedévében 4,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedévinél 11,4 százalékkal nagyobb, az előző év azonos időszakinál 4,6 százalékkal kisebb volt – jelentette a statisztikai hivatal.
A koronavírus-járvány első hulláma okozta tavaszi sokkot követően a harmadik negyedévre már javult a szlovák gazdaság teljesítménye.
Eléri a 14,4 milliárd lejt (3 milliárd eurót) az a tartozás, amelyet a romániai kereskedelmi társaságok halmoztak fel ebben az évben az adóhatósággal szemben.
A járvány újabb hulláma miatt a GKI Gazdaságkutató 2020-ban 7 százalékos gazdasági visszaesésre számít Magyarországon, és megjegyzik, hogy nagy a bizonytalanság, ennél jobb, de rosszabb helyzet is kialakulhat.
A koronavírus-járvány okozta sokkot követően nyárra újra termelni kezdtek a legnagyobb hazai autógyártók Szlovákiában. Az idei gazdasági visszaesés várhatóan mégsem lesz olyan drasztikus, mint amire a második negyedéves adatok alapján számítottak.
A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2020 II. negyedévében 13,6 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva; a statisztikai hivatal hétfőn a részletes adatokat is közzétette.
Az elemzői várakozásoknál valamivel kevésbé esett vissza Szlovákia gazdasági összteljesítménye az idei második negyedévben, ennek ellenére ez az ország történetének legerőteljesebb gazdasági hanyatlása.
Magyarország bruttó hazai terméke a nyers adatok szerint 13,6 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 13,5 százalékkal csökkent a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva – jelentette pénteken első becslése alapján a KSH.
A szlovákiai autógyártók magasabb sebességbe kapcsoltak, a tavaszi hónapok drasztikus visszaesését követően a Szlovákia számára mérhetetlenül fontos külkereskedelem is kezd visszazökkenni a régi kerékvágásba.
2020 második negyedévében az előző negyedévhez képest 11,9 százalékkal csökkent a GDP az Európai Unióban, ekkor visszaesésre az Eurostat-adatgyűjtés 1995-ös kezdete óta nem volt példa.
A GKI Gazdaságkutató csütörtökön kiadott legfrissebb prognózisában elvetette az előző, márciusi előrejelzésében felvázolt kevésbé pesszimista – 3 százalékos GDP-csökkenést jósló – forgatókönyvét, miközben kissé enyhített pesszimista – 7 százalékos visszaesését valószínűsítő – forgatókönyvének borúlátásán.
A koronavírus-járvány miatt az idei első negyedévben látványosan zuhant a szlovák gazdaság teljesítménye, aminek következtében emberek ezrei veszítették el a munkájukat.
A 2019. negyedik negyedévi 1,3 százalékos növekedés után 2020 első három hónapjában 2,6 százalékkal csökkent éves összevetésben a GDP az Európai Unióban – jelentette az Eurostat.
Magyarország bruttó hazai terméke 2020 I. negyedévében a nyers adatok szerint 2,2, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 2,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az új koronavírus okozta járvány negatív növekedési hatásait a feltörekvő európai gazdaságok sem tudják kivédeni, jövőre azonban a térségben már lendületes kilábalás várható az idei recesszióból – olvasható az EBRD szerdán regionális előrejelzésében.
A magyar gazdaságpolitika elsődleges célja az eddig elért gazdasági eredmények megvédése, valamint a gazdasági növekedés lendületének visszanyerése – áll a Pénzügyminisztérium által bemutatott Konvergencia Programban, amelyet a tárca benyújtott az Európai Bizottsághoz.
A koronavírus-járvány okozta gazdasági károk enyhítésére hozott állami mentőcsomagok miatt Szlovákia alaposan eladósodik – figyelmeztet a pénzügyminiszter.
Erdélyben fejlettebb az ipar, mint Románia más régióiban, akár a régió 34 százalékos lakosságarányához viszonyítunk, akár a GDP-hez való átlagos hozzájárulását nézzük, ami az elmúlt években 32–34 százalék közötti volt.
Az első becslés szerint a GDP értéke folyó áron 46 787 milliárd forint volt 2019-ben, volumene 4,9 százalékkal bővült éves összevetésben – jelentette a statisztikai hivatal.
Rekordot döntött tavaly Szerbiában a közvetlen külföldi beruházások értéke: elérte a 3,8 milliárd eurót.
A gazdasági növekedés fokozatos lassulását a fizetéseken is megérzik Szlovákiában – derül ki a pénzügyminisztérium mellett működő Pénzpolitikai Intézet (IFP) előrejelzéséből.
Lassult a GDP-növekedés üteme az Európai Unióban 2019 utolsó negyedévében.
Magyarország bruttó hazai terméke 2019 IV. negyedévében a nyers adatok szerint 4,5, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 4,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2019 utolsó negyedévében éves összevetésben 1,1 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
Az idei román államháztartási hiány elérheti a bruttó hazai termék 4,6-4,8 százalékát, ami több mint 1 százalékponttal haladja meg a kormány által vállalt deficitet.
A Standard and Poor's nemzetközi hitelminősítő stabilról negatívra rontotta Románia államadós-besorolásának kilátásait, ugyanakkor megerősítette „BBB mínusz/A-3” szintű, befektetési ajánlású besorolását.
Jövőre már egyértelmű lassulás várható a gazdaságban, mely feltehetőleg 2022-ig folytatódni fog, jövőre így 3,2 százalékkal nőhet a magyar gazdaság – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.
A második negyedévi 1,4 százalék után július–szeptemberben 1,3 százalékkal nőtt éves összevetésben a GDP az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
A rendszerváltás utáni drasztikus zuhanást csak évekkel a 2004-es uniós csatlakozást követően sikerült legalább részben kihevernie a szlovák mezőgazdaságnak.
A legfrissebb felmérések szerint Szlovákiában az ipari megrendelések a legutóbbi válság óta nem estek vissza olyan drasztikus mértékben, mint most.
Az idei második fél évben jelentősen lassul a magyar gazdaság növekedése, a csökkenés nagyon kis mértékben már el is kezdődött a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb előrejelzése szerint.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a magyar gazdaság teljesítménye az előző év azonos negyedévéhez mérten 5,2, az előző negyedévhez viszonyítva 1,1 százalékkal nőtt – tájékoztatott a KSH.
Szlovákiában továbbra is hatalmas szakadék tátong az ország egyes régiói között – derül ki a legújabb fejlesztési stratégiából.
Az első negyedévi 1,6 százalék után 2019. április–júniusban 1,3 százalékkal nőtt éves összevetésben a GDP az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
Az első negyedévi 5,3 százalék után 2019 második negyedévében 5,1 százalékkal nőtt éves összevetésben a GDP – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Jelentősen emelte több makrogazdasági mutatóra vonatkozó előrejelzését a GKI Gazdaságkutató márciusi előrejelzéséhez képest az első negyedéves robusztus GDP-növekedés hatására.
A GKI Gazdaságkutató 3,5-ről 4 százalékra emelte idei GDP-prognózisát a kedvező negyedéves adat hatására.
A legpontosabb makrogazdasági elemzésekért járó elismeréssel díjazta a Consensus Economics londoni székhelyű gazdasági kutatócég Bálint Csabát, az OTP Bank Románia elemzőjét.
Ugyan várhatóan veszít a 2018-ra jellemző lendületéből a magyar gazdaság, de a növekedés így is az előző öt év átlagához közel alakulhat.
A 2018. negyedik negyedévivel megegyező ütemben, éves összevetésben 1,5 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban 2019 első negyedévében – jelentette az Eurostat.
Magyarország bruttó hazai terméke 2019 I. negyedévében a nyers adatok szerint 5,3, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 5,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – tájékoztatott a KSH.
A 2018 negyedik negyedévivel egyező ütemben, 1,5 százalékkal nőtt éves összevetésben a GDP az Európai Unióban 2019 első negyedévében – jelentette az Eurostat.
A magyar gazdaság fontosabb ágazatainak növekedése 2019 első két hónapjában még gyorsult, de a hazai gazdasági várakozások áprilisban kétéves mélypontra kerültek
Változatlanul negatív kilátással, illetve negatív figyelőlistán tartja nyilván két nagy nemzetközi hitelminősítő a brit államadósság-osztályzatokat.
Május elején Belgrádba látogat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége, és két héten át folytat tárgyalásokat.
Míg 2018 utolsó negyedévében folyamatosan emelkedett, 2019 első negyedévében kis lépésekkel, de folyamatosan csökkent a GKI konjunktúraindexe.
A sikeres felzárkózáshoz hosszú távon még legalább 2 százalékpontos növekedési többletre van szükség - mondta Matolcsy György jegybankelnök.
Több mint ezer gazdasági szakértő, egyetemi tanár, vállalatvezető, politikus és elemző részvételével hétfőn hivatalosan is megnyitották a négynapos Kopaoniki Üzleti Fórumot.
A magyar gazdasági növekedés 2019-ben 3,5 százalék körül alakulhat a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb prognózisa szerint.
Az első becslés szerint a GDP értéke 2018-ban folyó áron 42 073 milliárd forint volt, volumene 4,9 százalékkal bővült. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján a gazdaság teljesítménye az előző évhez képest 5,0 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Nem jöttek be a szociálliberális kormány tavalyi növekedési előrejelzései, és az ideiben sem bíznak az elemzők Romániában.
Londoni pénzügyi elemzők lehetségesnek tartják, hogy a Standard & Poor's pénteki felminősítési döntése után a Fitch is javítja a magyar szuverén osztályzatot.
Felminősítette Magyarországot a Standard & Poor's.
A harmadik negyedévi 1,8 százalék után 2018 utolsó három hónapjában 1,4 százalékkal nőtt éves összevetésben a GDP az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
Lassú ütemben fejlődött a Székelyföld és a Partium gazdasága 2007 és 2017 között – állapította meg az Erdélystat.
2018 negyedik negyedévében éves összevetésben 1,5 százalékkal nőtt a GDP az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.
A Világbank prognózisa szerint Románia gazdasága az idén 3,5 százalékkal, 2020-ban pedig 3,1 százalékkal bővül.
A vásárlóerő-alapon számított GDP-toplista első tíz helyezettje között 2030-ban az EU-t egyedül Németország képviseli, az utolsó helyen – a Standard Chartered Plc. elemzői szerint.
Londoni pénzügyi elemzők szerint az Egyesült Államokkal vívott kereskedelmi konfliktus hosszú távú visszahúzó és árfolyamgyengítő hatásai miatt Kína az eddig vártnál később, a 2030-as évek elején veheti át az első helyet az amerikai gazdaságtól a világ legnagyobb gazdaságainak ranglistáján.
A harmadik negyedévi 4,9 százalékos, az EU-ban az egyik leggyorsabb növekedés után, más előrejelzőkhöz hasonlóan a GKI is emelte – 4,5-ről 4,6 százalékra – idei GDP-előrejelzését.
Londoni pénzügyi elemzők szerint jelentősen visszaesne a brit kiutazó turizmus, ha Nagy-Britannia a Brexit feltételeit rögzítő megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból.
A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2018 III. negyedévében 4,9 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A harmadik negyedévi 4,8 százalékos, az EU-ban az egyik leggyorsabb növekedés után, más előrejelzőkhöz hasonlóan a GKI is emelte – 4,2-ről 4,5 százalékra – idei GDP-előrejelzését. 2019-re viszont fenntartja 3,2 százalékos várakozását.
Inflációból és gazdasági növekedésből egyaránt 3 százalék feletti éves átlagos értékre számítanak 2019-re a CIB Bank elemzői.
Akár 9 milliárd eurót is hozzáadhat a magyar gazdaság teljesítményéhez 2025-ig a digitalizáció – állapítja meg friss kutatásában a McKinsey & Company.
A jövő héten a harmadik negyedéves GDP-re vonatkozó első becslése mellett a szeptemberi építőipari, és a második becslése alapján az ipari termelés kilencedik havi adatait is közli a Központi Statisztikai Hivatal.
A világ első három turisztikai top városa között az első és a második helyen is kínait találunk. Sanghajt és Pekinget Párizs követi.
Az EBRD számításai szerint a magyar gazdaság az év első felében 4,7 százalékkal növekedett.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. idén legalább 4,2 százalékos növekedésre számít, jövőre pedig 3,2 százalék körülire.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.