A koronavírus-járvány okozta gazdasági károk enyhítésére hozott állami mentőcsomagok miatt Szlovákia alaposan eladósodik – figyelmeztet a pénzügyminiszter.
„Ott, ahol a tavalyi évről szóló kimutatásokban nullának kellene szerepelnie, most mínusz 1,2 milliárd euróval találjuk magunkat szembe” – figyelmeztet Eduard Heger pénzügyminiszter, arra utalva, hogy az előző kormány már tavalyra kiegyenlített állami költségvetést ígért – írja az Új Szó.
„Ebből az összegből Szlovákia akár öt csúcsfelszerelésű kórházat is építhetett volna” – tette hozzá a tárcavezető.
Heger szerint az előző kabinet hatalmas hibát követett el azzal, hogy a gazdasági növekedés időszakát nem használta fel arra, hogy felkészüljön a várható nehezebb időkre, épp ellenkezőleg, a parlamenti választás előtti évben két kézzel szórta a pénzt.
Látványos javulásra az elkövetkező időszakban sem számíthatnak, hiszen a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk enyhítésére a kormány hatalmas összegeket fordít, ami hamarosan az ország adósságán is meglátszik.
Az államadósság tavaly Szlovákia GDP-jének a 48 százalékát tette ki, ami Heger szerint könnyen akár 60 százalékra ugorhat a járvány miatt.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.