Kiderült, mennyi szabadalmat jegyeztettek be tavaly a világ országai és vállalatai. A felmérés szerint az európai innováció erős maradt, a Samsung pedig újra éllovas.
A Patent Index 2024 adatai azt mutatják, hogy az európai innováció még mindig jól tartja a pozícióját, hiszen az öreg kontinens tavalyi szabadalmi bejelentéseinek száma lényegében megegyezett a 2023-as értékkel. A vállalatok között a 2024-es év szabadalmi bajnoka a Samsung, ami nagy versenytársat utasított maga mögé a listán. Íme, az eredmények.
A világ minden tájáról érkező vállalatok és feltalálók tavaly is sok kérelmeket nyújtottak be az Európai Szabadalmi Hivatalhoz (EPO), aminek eredményeképpen - három évig tartó dinamikus növekedés után – a bejelentések száma csupán 0,1 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Az Európából érkező bejelentések aránya 0,3 százalékkal emelkedett, míg az Európán kívülieké enyhén, 0,4 százalékkal csökkent.
„A politikai és gazdasági bizonytalanságok ellenére az európai vállalatok és feltalálók tavaly több szabadalmi kérelmet nyújtottak be, ami technológiai erejüket és az innovációba fektetett folyamatos beruházásaikat bizonyítja – osztotta meg közleményében António Campinos, az EPO elnöke. – Az EPO szabadalmi adatai egyértelmű iránymutatást adnak az ipar, a politika és a beruházások számára: ha Európa versenyképes akar maradni a világpiacon, javítania kell az innovációs ökoszisztémáján és nagyobb támogatást kell nyújtania a feltalálóknak találmányaik piacra juttatásában, különösen olyan kulcsfontosságú területeken, mint a zöld technológiák, a mesterséges intelligencia és a félvezetők.”
A számítástechnika lett a legjelentősebb szakterület 2024-ben, 16815 szabadalmi bejelentéssel. Ebbe beletartozik a mesterséges intelligencia, például a gépi tanulás és a mintafelismerés is. Az elektromos berendezések és energia területe mutatta a legnagyobb növekedést (8,9 százalék), amit a tiszta energia technológiák fejlődése, különösen az akkumulátorinnováció (+24 százalék) hajtott.
A digitális kommunikáció viszont, amely a mobilhálózatokkal kapcsolatos találmányokat is magában foglalja, 6,3 százalékkal visszaesett.
Az Egyesült Államok továbbra is az európai szabadalmi bejelentések első számú forrásországa. Az USÁ-t Németország, Japán, Kína és Dél-Korea követi. Az EPO-tagállamok az összes bejelentés 43 százalékát adták, míg 57 százalék Európán kívülről érkezett. Dél-Korea növekedése volt a legnagyobb (4,2 százalék), míg Kína fél százalékkal növelte a bejelentéseit. Az amerikai és japán vállalatok és feltalálók kevesebb kérelmet nyújtottak be (0,8, illetve 2,4 százalékkal), de a tíz legnagyobb bejelentő ország sorrendje nem változott 2023-hoz képest.
Az EPO 39 tagállamából érkező bejelentések száma 2024-ben ismét emelkedett (86.296 bejelentés, +0,3 százalék), viszont az EU 27 tagállamából érkező bejelentések enyhén csökkentek (68 392 bejelentés, mínusz 0,4 százalék). Az európai vállalatok és feltalálók mindazonáltal az átlagnál nagyobb növekedést mutattak a számítástechnika (5,9 százalék) és a közlekedés (4,8 százalék) területén.
Németország és Franciaország Európa két legnagyobb szabadalmaztatója (+0,4 és +1,1 százalék), de a nagyobb bejelentők közül Svájc és az Egyesült Királyság növekedett a legjobban (3,2, illetve 3,1 százalékkal), előbbi pedig továbbra is az első helyen áll a lakosságarányos szabadalmi bejelentések számában. A több mint 1000 bejelentéssel rendelkező európai országok közül számottevő növekedést mutatott még Írország (4,4 százalék), Spanyolország (3 százalék) és Finnország (2,7 százalék) is.
A vállalatok közül az EPO legnagyobb bejelentője 2024-ben a Samsung lett, így 2020 után visszaszerezte az első helyet. A Huawei a második helyre csúszott vissza, mögöttük pedig ott sorakozik az LG, a Qualcomm és az RTX. A tíz legnagyobb bejelentő között négy európai, két dél-koreai, két amerikai, valamint egy kínai és egy japán vállalat szerepel.
Az Európából érkező szabadalmi bejelentések 25 százalékában legalább egy női feltalálót megneveztek. E szempontból a nagyobb bejelentő országok közül Spanyolország vezet 42 százalékkal, majd Belgium (32 százalék) és Franciaország (31 százalék) következik.
Ugyancsak örömteli fejlemény, hogy a szabadalmi bejelentések 22 százalékát egyéni feltalálók vagy 250 főnél kevesebb alkalmazottal rendelkező kis- és középvállalkozások tették, aminek egyik oka az, hogy az EPO tavaly csökkentette a díjait, ezáltal sikerült meghozni a kedvet a kérelmek benyújtásához a mikrovállalkozások, egyéni feltalálók, nonprofit szervezetek, egyetemek és kutatóintézetek körében.
A 2023-ban bevezetett Egységes Szabadalom rendszere lehetővé teszi, hogy egyetlen kérelemmel 18 EU-tagállamban biztosítsanak szabadalmi védelmet. 2024-ben az összes EPO által megadott európai szabadalom 25,6 százalékára kértek egységes védelmet, ami több mint 28 000 kérelmet jelent, 53 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
Címlapkép: Samsung
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.