Kína újabb „Szputnyik-pillanata”: itt a teljesen autonóm mesterséges intelligencia

Kína újabb „Szputnyik-pillanata”: itt a teljesen autonóm mesterséges intelligencia
Gábor János  |  2025. 03. 10., 13:10

Egy szoftvermérnökökből álló csoport kifejlesztette a „világ első” teljesen önálló AI-ügynökét. De mit tud és mire jó? Tényleg ember sem kell hozzá?

A „Manus” névre keresztelt AI képes önállóan, emberi irányítás nélkül elvégezni összetett feladatokat - állítják a mesterséges intelligencia ügynökről szól első beszámolók. A Forbes máris jelezte, hogy az eszköz teljesen új korszakot nyithat a ma ismert alkalmazások piacán - még a nemrég megjelent, szintén kínai DeepSeekhez képest is.

A ChatGPT-hez, a Google Geminihez vagy a Grokhoz hasonló AI chatbotokkal ellentétben - amelyek részletes emberi utasítások bevitelére támaszkodnak - a Manus képes önálló döntéseket hozni a feladatok végrehajtása során. Ez tömören annyit jelenet, hogy nincs szüksége utasításra egy adott tevékenység elvégzésére. Például, ha valaki azt kéri tőle: „keress nekem egy lakást”, a Manus további részletes kérések nélkül tud kutatást végezni, több tényező figyelembevételével (mint péládul a bűnözési statisztikák, az időjárás, a piaci trendek), majd így ad személyre szabott ajánlásokat.

A South China Morning Post szerint jelenleg még csak meghívásos rendszerben tesztelhető Manus különlegessége az, hogy nem egyetlen AI-modellt használ, hanem úgy működik, mint egy vezető, aki speciális alügynökök munkáját irányítja. Ennek köszönhetően gördülékenyen tud kezelni összetett, több lépésből álló munkafolyamatokat. A készségei miatt Yichao Ji társalapító „general” AI-ügynöknek nevezi, utalva a sokat emlegetett AGI-ra, vagyis általános mesterséges intelligenciára, ami az ágazat szerint emberi képességeket meghaladó fejlettséggel fog rendelkezni.

Manus: a teljesen autonóm AI ügynök

A rendszer aszinkron módon is képes dolgozni, vagyis a háttérben végzi a feladatait, és csak akkor értesíti a felhasználót, ha eredménnyel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség folyamatos humán felügyeletre. Ez jelentős lépés, mivel a legtöbb AI-rendszer eddig nagymértékben függött az emberek által írt vagy diktált feladatoktól.

A Manus közelebb visz a teljesen önálló mesterséges intelligenciához, ami egyszerre vet fel izgalmas lehetőségeket és komoly aggályokat – például munkahelyek megszűnésével és felelősségi kérdésekkel kapcsolatban.

Érdekes egybeesés, hogy a Manus alig több mint egy évvel a 2023-ban bemutatott DeepSeek után jelent meg. A Forbes szerint már utóbbi is fontos mérföldkő volt Kína AI-fejlesztésében, amelyet sokan az ország saját „Szputnyik-pillanatának” tartanak a mesterséges intelligencia területén. Egyes szakértők szerint a Manus megjelenése még inkább megkérdőjelezi a narratívát, hogy az Egyesült Államok vitathatatlan világvezetője az AI-fejlesztésnek. Ez a projekt ugyanis arra utal, hogy Kína nemcsak felzárkózott, hanem esetleg előnyre is szert tett azáltal, hogy valóban autonóm AI-ügynököt hozott létre.

A források megemlítik, hogy a Manus alkalmazása milyen szegmensek ma alkalmazott gyakorlatait adhatja át a múltnak. Úgy tartják, fontos szerep juthat neki a munkaerő-toborzás területén, mivel önállóan képes önéletrajzokat elemezni, munkaerőpiaci trendeket összevetni vagy optimális toborzási döntéseket hozni - mindezt persze részletes elemzésekkel és jelentésekkel. Egy másik lehetséges felhasználási terület a szoftverfejlesztés: egy ilyen AI-ügynök szó szerint a semmiből képes lehet felépíteni egy professzionális weboldalt, úgy, hogy összegyűjti a szükséges információkat a közösségi médiából, közzéteszi az oldalt az interneten, és önállóan megold technikai problémákat. A termék oldala mindezen felül példaként emeli ki a részvénypiaci elemzések, tudományos munkák, B2B beszállítói kutatások vagy tartalomkészítői lehetőségek széles tárházát.

Hogyan reagál a világ?

A Manus a jelenleg ismert AI-rendszerekkel szemben már tényleg valós veszélyt jelenthet a munkahelyekre, mivel nem csupán segíti a dolgozók munkáját, hanem akár teljesen ki is válthatja őket. Ez komoly etikai és szabályozási kérdéseket vet fel. Az egyik legnagyobb kérdés, hogy ha egy autonóm AI hibát követ el, ki tehető majd felelőssé a következményekért? A jelenlegi jogi és szabályozási környezet nincs is felkészülve arra, hogy kezelje az ilyen rendszereket, és ez talán igaz még a döbbenetesen rugalmas, európai AI Act törvénycsomagra is.

A Szilícium-völgy vezető technológiai vállalatai eddig úgy gondolták, hogy az AI-fejlesztés fokozatos fejlesztésekkel halad előre, és ezzel megőrizhetik a dominanciájukat. A Manus azonban, mint teljesen autonóm rendszer, új helyzetet teremt. Ez felveti annak lehetőségét, hogy Kína komoly előnyt szerezhet az AI-alapú iparágakban.

Címlapkép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.
2025-06-11 14:05:00
„Az orosz-ukrán háború alapjaiban változtatta meg az európai biztonsági rendszert, felszínre hozva a katonai felkészültség súlyos hiányosságait, valamint a védelmi szektor hosszú éveken át tartó alulfinanszírozásának következményeit.”
2025-06-11 08:40:00
Az előző hónaphoz képest átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak 2025 májusában, az éves infláció az áprilisi 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal. Összehasonlításképpen: az eurózónában az átlagos ráta már 2 százalék alatt jár.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően június 6-tól megkezdődik, a 4. blokk 2025. évi karbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).