Egy szoftvermérnökökből álló csoport kifejlesztette a „világ első” teljesen önálló AI-ügynökét. De mit tud és mire jó? Tényleg ember sem kell hozzá?
A „Manus” névre keresztelt AI képes önállóan, emberi irányítás nélkül elvégezni összetett feladatokat - állítják a mesterséges intelligencia ügynökről szól első beszámolók. A Forbes máris jelezte, hogy az eszköz teljesen új korszakot nyithat a ma ismert alkalmazások piacán - még a nemrég megjelent, szintén kínai DeepSeekhez képest is.
A ChatGPT-hez, a Google Geminihez vagy a Grokhoz hasonló AI chatbotokkal ellentétben - amelyek részletes emberi utasítások bevitelére támaszkodnak - a Manus képes önálló döntéseket hozni a feladatok végrehajtása során. Ez tömören annyit jelenet, hogy nincs szüksége utasításra egy adott tevékenység elvégzésére. Például, ha valaki azt kéri tőle: „keress nekem egy lakást”, a Manus további részletes kérések nélkül tud kutatást végezni, több tényező figyelembevételével (mint péládul a bűnözési statisztikák, az időjárás, a piaci trendek), majd így ad személyre szabott ajánlásokat.
A South China Morning Post szerint jelenleg még csak meghívásos rendszerben tesztelhető Manus különlegessége az, hogy nem egyetlen AI-modellt használ, hanem úgy működik, mint egy vezető, aki speciális alügynökök munkáját irányítja. Ennek köszönhetően gördülékenyen tud kezelni összetett, több lépésből álló munkafolyamatokat. A készségei miatt Yichao Ji társalapító „general” AI-ügynöknek nevezi, utalva a sokat emlegetett AGI-ra, vagyis általános mesterséges intelligenciára, ami az ágazat szerint emberi képességeket meghaladó fejlettséggel fog rendelkezni.
A rendszer aszinkron módon is képes dolgozni, vagyis a háttérben végzi a feladatait, és csak akkor értesíti a felhasználót, ha eredménnyel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség folyamatos humán felügyeletre. Ez jelentős lépés, mivel a legtöbb AI-rendszer eddig nagymértékben függött az emberek által írt vagy diktált feladatoktól.
A Manus közelebb visz a teljesen önálló mesterséges intelligenciához, ami egyszerre vet fel izgalmas lehetőségeket és komoly aggályokat – például munkahelyek megszűnésével és felelősségi kérdésekkel kapcsolatban.
Érdekes egybeesés, hogy a Manus alig több mint egy évvel a 2023-ban bemutatott DeepSeek után jelent meg. A Forbes szerint már utóbbi is fontos mérföldkő volt Kína AI-fejlesztésében, amelyet sokan az ország saját „Szputnyik-pillanatának” tartanak a mesterséges intelligencia területén. Egyes szakértők szerint a Manus megjelenése még inkább megkérdőjelezi a narratívát, hogy az Egyesült Államok vitathatatlan világvezetője az AI-fejlesztésnek. Ez a projekt ugyanis arra utal, hogy Kína nemcsak felzárkózott, hanem esetleg előnyre is szert tett azáltal, hogy valóban autonóm AI-ügynököt hozott létre.
A források megemlítik, hogy a Manus alkalmazása milyen szegmensek ma alkalmazott gyakorlatait adhatja át a múltnak. Úgy tartják, fontos szerep juthat neki a munkaerő-toborzás területén, mivel önállóan képes önéletrajzokat elemezni, munkaerőpiaci trendeket összevetni vagy optimális toborzási döntéseket hozni - mindezt persze részletes elemzésekkel és jelentésekkel. Egy másik lehetséges felhasználási terület a szoftverfejlesztés: egy ilyen AI-ügynök szó szerint a semmiből képes lehet felépíteni egy professzionális weboldalt, úgy, hogy összegyűjti a szükséges információkat a közösségi médiából, közzéteszi az oldalt az interneten, és önállóan megold technikai problémákat. A termék oldala mindezen felül példaként emeli ki a részvénypiaci elemzések, tudományos munkák, B2B beszállítói kutatások vagy tartalomkészítői lehetőségek széles tárházát.
A Manus a jelenleg ismert AI-rendszerekkel szemben már tényleg valós veszélyt jelenthet a munkahelyekre, mivel nem csupán segíti a dolgozók munkáját, hanem akár teljesen ki is válthatja őket. Ez komoly etikai és szabályozási kérdéseket vet fel. Az egyik legnagyobb kérdés, hogy ha egy autonóm AI hibát követ el, ki tehető majd felelőssé a következményekért? A jelenlegi jogi és szabályozási környezet nincs is felkészülve arra, hogy kezelje az ilyen rendszereket, és ez talán igaz még a döbbenetesen rugalmas, európai AI Act törvénycsomagra is.
A Szilícium-völgy vezető technológiai vállalatai eddig úgy gondolták, hogy az AI-fejlesztés fokozatos fejlesztésekkel halad előre, és ezzel megőrizhetik a dominanciájukat. A Manus azonban, mint teljesen autonóm rendszer, új helyzetet teremt. Ez felveti annak lehetőségét, hogy Kína komoly előnyt szerezhet az AI-alapú iparágakban.
Címlapkép: Freepik
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.