Uniós átlagban 2,2 százalékkal, Magyarországon közel 15 százalékkal emelkedtek a mezőgazdasági termelői árak 2024 végén

2025. 03. 14., 17:50

A mezőgazdasági termelői árak átlagos szintje az Európai Unióban átlagosan 2,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit 2024 negyedik negyedévében. A 14,9 százalékos magyarországi áremelkedésnél csak Írországban regisztráltak meredekebb drágulást.

Éves összevetésben átlagosan 2,2 százalékkal emelkedtek a mezőgazdasági termelői árak 2024 negyedik negyedévében az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat. Az unió statisztikai hivatalának összesítése szerint a ráfordítási árak – a mezőgazdaságban felhasznált, nem beruházásokhoz kapcsolódó áruk és szolgáltatások, például az energia, a műtrágya vagy a takarmány ára – ugyanakkor átlagosan 2,7 százalékkal csökkentek 2023 negyedik negyedévéhez képest.

Termelői és ráfordítási árak

A mezőgazdasági termelői árak átlagos szintje 2024 negyedik negyedévében négy kivétellel valamennyi tagállamban meghaladta az egy évvel korábbit. A kivételek Portugália (mínusz 8,1 százalék), Spanyolország (mínusz 5,9 százalék), Görögország (mínusz 2,8 százalék) és Finnország (mínusz 2,4 százalék). A legnagyobb mértékű áremelkedést Írországban (+18,4 százalék), Magyarországon (+14,9 százalék) és Romániában (+11,0 százalék) regisztrálták.

A ráfordítási árak a legtöbb tagállamban csökkentek, itt csak három kivétel akadt, ahol az átlagos árszint a 2023. IV. negyedévi fölött járt: Románia (+2,6 százalék), Magyarország (+1,7 százalék) és Hollandia (+1,4 százalék). A csökkenés mértéke a litvániai 0,2 százaléktól a ciprusi 8,0 százalékig terjedt.

Tej, gabonafélék, műtrágyák, takarmányok

Az EU-ban a tej termelői ára 2024 utolsó negyedévében átlagosan 15,3 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A legnagyobb mértékű drágulást Írországban (+43,7 százalék), Litvániában (+33,2 százalék), Belgiumban (+30,8 százalék) és Svédországban (+30,3 százalék) figyelték meg.

A gabonafélék termelői árai uniós átlagban csak kismértékben változtak (0,3 százalékkal emelkedtek), de a tagállamok között jelentősek a különbségek: az átlag árszint 17 országában csökkent, 10-ben emelkedett, a legnagyobb mértékben Szlovéniában (+20,3 százalék).

A ráfordítási tételek közül 2024 utolsó negyedévében a műtrágyák és talajjavító szerek ára uniós átlagban 6,9 százalék százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban; a takarmányok átlagosan 5,0 százalékkal lettek olcsóbbak. A műtrágyák és talajjavító szerek ára 23 tagállamban csökkent, a legjelentősebb mértékben Szlovákiában (mínusz 20,3 százalék) és Romániában (mínusz 18,8 százalék). A takarmányok 25 tagállamban voltak olcsóbbak, mint 2023 negyedik negyedévében; a legnagyobb árcsökkenést Lettországban (mínusz 12,9 százalék), Cipruson (mínusz 12,6 százalék) és Szlovákiában (mínusz 12,4 százalék) regisztrálták.

Néhány friss magyar adat

Az Agrárközgazdasági Kutatóintézet Piaci Árinformációs Rendszerének (AKI PÁIR) adatai szerint
az étkezési búzával átlagosan 90,2 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek február utolsó hetében; ez az árszint az egy évvel korábbit 39 százalékkal haladta meg; a takarmánybúza 87,8 ezer forint/tonna (+48 százalék) termelői áron forgott ugyanekkor;
a takarmánykukorica 80,6 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát február második hetében, ami az egy évvel korábbit 38 százalékkal múlta felül;
a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 64,53 forint/darab volt 2025 első nyolc hetében, ami 20,8 százalékkal múlta felül a 2024. év azonos időszakának átlagárát;
a nyerstej országos termelői átlagára 206,96 forint/kilogramm volt 2025 januárjában, ez 26 százalékkal haladta meg a 2024. januári átlagárat;
a vágócsirke élősúlyos termelői ára 4,2 százalékkal 428,6 forint/kilogrammra emelkedett 2025 első hat hetében az előző év azonos időszakához képest.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.