Mezőgazdasági termékpiacok szervezésének változásai: védelem a kistermelőknek, kihívások a nagyoknak

2025. 03. 14., 16:25

2025. január 1-jével hatályba léptek a mezőgazdasági termékpiacokon tevékenykedő termelők pozíciójának erősítését célzó új jogszabályok. Ezt elsősorban a termelői és szakmaközi szervezetek szerepének megerősítésével, valamint a fizetési határidők szigorúbb szabályozásával kívánja elérni a jogalkotó. Az új rendelkezések jelentős hatást gyakorolnak a kistermelőkre és a nagyobb piaci szereplőkre is. A legfontosabb tudnivalókat a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.

Szigorodó fizetési határidők

A módosított szabályozás egyik legfontosabb pontja, hogy a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek ellenértékének kifizetési határidejét a következőképpen határozza meg:
Egyszeri teljesítés esetén: a termékek ellenértékét az áru átvételétől számított legfeljebb 30 napon belül kell kifizetni, feltéve, hogy a helyesen kiállított számlát 15 napon belül benyújtják. Ha ez később történik, akkor a számla kézhezvételétől számított 15 napon belül kell rendezni a kifizetést.
Folyamatos teljesítés esetén: amennyiben a felek folyamatos teljesítésben állapodnak meg, a fizetési határidő a teljesítési tárgyhónapot követő 30. nap. Ilyen esetben azonban a vevő köteles a tárgyhónapot követő 5. napig a teljesítés legalább 30 százalékának megfelelő összeget megfizetni az eladó részére.

Minden mezőgazdasági szereplő érintett

A jogalkotó szándéka egyértelmű: az új számlázási rend elsősorban a kistermelőket kívánja megvédeni a nagyobb felvásárlókkal szemben. Korábban sok esetben előfordult, hogy a nagyobb feldolgozók és forgalmazók hosszú fizetési határidőket szabtak meg, kiszolgáltatott helyzetbe hozva ezzel a kisebb termelőket. Mivel az új jogszabály kötelező határidőket szab meg, csökkenni fog a késedelmes fizetések kockázata, valamint az indokolatlanul hosszú fizetési határidők alkalmazása a szektorban.

Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a törvény „méretsemleges”, azaz annak hatálya alá minden mezőgazdasági szereplő bekerült — válogatás nélkül. Vagyis az új szabályozás nem csupán a nagyvállalat-kistermelő viszonylatban hoz változást, hanem két nagyobb piaci szereplő között, de akár kisvállalat-nagytermelő viszonylatában is.

El lehet-e térni a törvényi határidőktől?

A törvény egyetlen eltérési lehetőséget határoz meg, amely lehetővé teheti a hosszabb határidőket: ha a szerződő felek (1) az adott ágazatban elismert szakmaközi szervezet által elfogadott és (2) a miniszter által jóváhagyott mintaszerződés szerint állapodnak meg. Ebben az esetben eltérhetnek a fizetési határidőktől is. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy egyrészt nem minden ágazatban van ilyen mintaszerződés, másrészt közel sem biztos, hogy a mintaszerződés egyéb szabályai kedvezőek a szerződő felek viszonyára.

Az új szabályozás hatása a számlázásra

Folyamatos teljesítés, azaz időszakos elszámolás esetén az Áfa törvény rendelkezései bizonyos esetekben (elsősorban az időszakot követő elszámoláskor) teljesítési pontot rendelnek a fizetési határidőhöz, amely tekintetében az új szakágazati szabályozás értelmében a mezőgazdasági szereplők a fentiekben meghatározott dátum(ok)hoz kötöttek. Azon túlmenően, hogy az érintett szereplőknek ehhez kell igazítaniuk az időszakos elszámolás esetében a fizetési határidőt, ez egyebekben azzal is járhat, hogy megváltozik a korábban már „megszokott” teljesítési időpont is. Ezen túlmenően számos gyakorlati kérdés merülhet fel, így többek között, hogy a tárgyhónapot követő 5. nap is fizetési határidőnek minősül-e áfa szempontból. Illetve kérdéses, hogy a naptári hónapokon átívelő időszakok esetén, hogy mit kell „tárgyhónapnak” tekinteni a termékpiaci törvény alapján. Így amellett, hogy a jogszabály-módosítás általános esetekben vezeti az áfa szempontú teljesítést, más speciális esetekben bizonytalanságot eredményezhet az áfakezelésben.  

Szigorú pénzügyi következmények a szabályozás megszegőivel szemben

A törvényi fizetési határidők kógensek, azokat megkerülni nem lehet: ha a felek a szerződéseikben ezeknél a határidőknél hosszabb fizetési időt állapítanak meg, az a szerződéses kitétel érvénytelen lesz. Fontos tudni, hogy ilyen esetekben a törvény szabályai automatikusan a szerződések részévé válnak.

Továbbá, ha a vevő nem fizet időben:
– Késedelmi kamatot kell fizetnie, amely legalább a jegybanki alapkamat kétszeresével növelt összeg.
– Az illetékes mezőgazdasági igazgatási szerv ágazatfelügyeleti bírságot szabhat ki, amely a meg nem fizetett ellenérték 10 százaléka, de legalább egymillió forint.
– Ha pedig a vevő a bírságot nem fizeti meg, azt akár a tagoktól vagy a vezető tisztségviselőktől is be lehet majd hajtani.

Az új szabályozás célja a kistermelők védelme a mezőgazdasági piacokon, de annak hatásai minden szereplőt érintenek. Az automatikusan beépülő törvényi szabályok és a szigorú bírságok miatt a piaci szereplőknek érdemes alaposan átnézniük meglévő szerződéseiket, és felkészülniük a változásokra (áfa szempontból is), mivel a törvény a már megkötött szerződésekre is vonatkozik.
A következő hónapokban kulcsfontosságú lesz, hogy minden érintett naprakész legyen a szabályozás részleteit illetően — hiszen a jogszabályok figyelmen kívül hagyása akár jelentős anyagi terhet is róhat a vállalkozásokra.

PwC Magyarország

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.