Mire szolgál a megismételt hagyatéki eljárás?

2025. 02. 25., 13:05

A hagyatéki eljárás célja, hogy megállapításra és tanúsításra kerüljön, hogy az elhunyt hagyatéka kire száll át. Bizonyos esetekben már lezárult hagyatéki eljárás esetén sor kerülhet a hagyatéki eljárás megismétlésére. Melyek a megismételt hagyatéki eljárás alapvető szabályai? Mikor kerülhet rá sor? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

Milyen esetekben kerülhet sor a hagyatéki eljárás megismétlésére?

A jogerősen befejezett hagyatéki eljárás megismétlésére az öröklésben érdekelt személy kérelmére kerülhet sor. Érdekelt személy például az örökös, a hagyatéki hitelező, a kötelesrészre jogosult. Az öröklésben érdekelt személy az eljárás megismétlését arra hivatkozva kérheti, hogy olyan tény merült fel, amelyet a hagyatéki eljárásban nem bíráltak el. Az új tény felmerülése csak akkor teremthet alapot a hagyatéki eljárás megismétlésére, ha e tény az eljárásban való elbírálása esetén az öröklés rendjének vagy az öröklés jogcímének, továbbá ezek kapcsán a hagyatékban való részesedés arányának megváltoztatását eredményezhette volna.

Tipikus példa lehet a hagyatéki eljárás megismétlésére, ha a hagyatéki eljárás befejezését követően kerül elő egy olyan örökös, aki addig nem szerepelt a hagyatéki eljárásban. Ennek további feltétele, hogy az új örökös előkerülése a hagyaték örökösök közötti felosztására is hatással van. Hasonló eset, ha utóbb olyan végrendelet kerül elő, amely alapján az öröklés eltérően történt volna a hagyatékátadó végzésben foglalt öröklési rendtől.

A megismételt hagyatéki eljárás menete

A hagyatéki eljárás megismétlését az eljárás érdemi, jogerős befejezésétől számított 1 éven belül kérheti az öröklésben érdekelt. A határidő elmulasztása nem jelenti, hogy az érdekelt elveszíti az új tényen alapuló öröklési vagy egyéb igényét. Ebben az esetben az öröklésben érdekelt az igényét szükség esetén bírósági úton érvényesítheti.

A hagyatéki eljárás megismétlésére az a közjegyző illetékes, aki az alap hagyatéki eljárást lefolytatta. A hagyatéki eljárás megismétlésére való kérelmet az öröklésre érdekelt a közjegyzőnél terjesztheti elő írásban vagy jegyzőkönyvbe mondás útján.

Az eljárás megismétlésére vonatkozó kérelemben meg kell jelölni azt a tényt, amely okot ad a hagyatéki eljárást befejező végzés megváltoztatásra. Meg kell jelölni az ezt alátámasztó bizonyítékokat is. A kérelemben meg kell jelölni azt a hagyatéki eljárást érdemben befejező végzést is, amely ellen a kérelem irányul.

A közjegyző a kérelem beérkezésétől számított 30 napon belül határoz arról, hogy a hagyatéki eljárás megismétlése megengedhető-e. Az eljárás megismétlése esetén az eljárás eredményétől függően az alábbiak történhetnek:
– a közjegyző a korábbi hagyatéki eljárást érdemben befejező végzést hatályában fenntartja, vagy
– hatályon kívül helyezi, és a korábbi végzéstől eltérő eljárást befejező végzést hoz.

Miben más a póthagyatéki eljárás?

A póthagyatéki eljárás nem tévesztendő össze a megismételt hagyatéki eljárással. Póthagyatéki eljárásra akkor kerülhet sor, ha a hagyatéki eljárás befejezését követően derül ki, hogy az örökhagyó hagyatékában olyan vagyontárgy volt, amely nem szerepelt a hagyatéki eljárásban. Például a hagyatéki eljárás lezárása után derül ki, hogy az örökhagyónak volt egy olyan bankszámlája, amelyet a hagyatéki leltárba nem vettek fel.

Póthagyatéki eljárás esetén nincs szó olyan körülmények felmerüléséről, amely miatt az öröklés rendje vagy jogalapja (pl. végrendelet, törvényes öröklés) megváltozhatna. A póthagyatéki eljárás során nem az eljárás ismételt lefolytatásáról van szó a teljes hagyaték vonatkozásában. Ekkor csak az újonnan előkerült vagyontárgy tekintetében kerül sor az eljárásra és a hagyaték átadására.

Ha a hagyatéki eljárás megismétlésének és a póthagyatéki eljárásnak is fennállnak a feltételei, akkor a póthagyatéki eljárásra tartozó igényeket a megismételt hagyatéki eljárás során kell érvényesíteni.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-02-25 18:25:00
Annak a közel nyolcvanezer gépjármű-tulajdonosnak, akik az év végi kampányban, január elsejével kötöttek új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, legkésőbb március 1-jén éjfélig rendezniük kell az esedékes díjrészletüket – hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége. A szigorú határidő az összegnek a biztosítóhoz való beérkezésére vonatkozik.
2025-02-25 13:05:00
A hagyatéki eljárás célja, hogy megállapításra és tanúsításra kerüljön, hogy az elhunyt hagyatéka kire száll át. Bizonyos esetekben már lezárult hagyatéki eljárás esetén sor kerülhet a hagyatéki eljárás megismétlésére. Melyek a megismételt hagyatéki eljárás alapvető szabályai? Mikor kerülhet rá sor? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS