Egy új kezelés drámaian mértékben növelte a sugárzásnak kitett kísérleti állatok túlélési esélyeit. A felfedezés nemcsak a rákkezelést teheti biztonságosabbá, hanem atomkatasztrófa esetén is életmentő lehet.
Kínai kutatók fejlesztettek ki egy olyan kezelést, amely növeli a sugárzásnak kitett egerek túlélési esélyeit. A felfedezés új lehetőségeket nyithat a rákkezelés biztonságosabbá tételében és a nukleáris sugárzás elleni védekezésben.
A South China Morning Post beszámolója szerint a kutatás arra mutatott rá, hogy bizonyos immunrendszeri fehérjék kiiktatása védelmet nyújthat a sugárzás okozta károsodás ellen, és hozzájárulhat a rákellenes sugárterápia hatékonyságának javításához is.
A sugárzás jelentős károkat okozhat a szervezetben, mivel roncsolja a DNS-t, és sejthalált idéz elő. A sugárterápia célja a rákos sejtek elpusztítása azáltal, hogy megakadályozza azok osztódását és növekedését, de közben az egészséges szövetek is károsodhatnak. Ez különösen a gyomor- és bélrendszert érintheti, ami gyakran vezet emésztőrendszeri problémákhoz a kezelések során. A sugárzás az immunrendszert is gyengítheti, így a betegek könnyebben kaphatnak el fertőzéseket.
A nukleáris sugárzás veszélye nemcsak az egészségügyi kezelések során jelent problémát. Nagy dózisú sugárzás érheti az embereket nukleáris balesetek, például a csernobili katasztrófa során, vagy atomrobbanások esetén. A kutatások szerint egy nukleáris támadásban a halálesetek többségét nem maga a robbanás, hanem az azt követő radioaktív sugárzás okozza.
Sőt, az orvosok úgy becsülik, hogy az 1945 és 1980 között végrehajtott légköri kísérleti atomrobbantások világszerte körülbelül 2,4 millió ember halálát okozták.
A II. világháború végén Hirosimában és Nagaszakiban ledobott bombák áldozatainak fele sugárzás következtében hunyt el. A túlélők közül sokan szenvedtek leukémiában, daganatos megbetegedésekben vagy más súlyos egészségkárosodásban, ami a nukleáris támadással hozható összefüggésbe.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint a csernobili katasztrófának is mintegy 4000 olyan áldozata volt, akik főként sugárzás okozta rákos megbetegedésekben haltak meg, évekkel később. Egyelőre nincs hatékony módszer a sugárzás hosszú távú hatásainak megelőzésére, de most felcsillant egy reménysugár.
A Kantoni Biomedicina és Egészségügyi Intézetben Sun Yirong és csapata olyan kísérleteket hajtott végre, amelyekkel az ún. Sting fehérje kikapcsolásának jótékony hatását próbálták bizonyítani. Rájöttek, hogy a kiiktatása növeli a sugárzásnak kitett kísérleti állatok túlélési esélyeit. A kutatás során a normál egerek 11 százalékos túlélési arányával szemben a Sting-hiányos egerek túlélési esélye 67 százalékra emelkedett.
A Cell Death and Differentiation folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók bemutatták, hogy a normál egerek súlyos bélrendszeri sérüléseket szenvedtek el, míg a Sting-hiányos egerek ellenállóbbnak bizonyultak a sugárzással szemben - nem is elhanyagolható mértékben. A vékonybél belső felszínét borító bélbolyhok sűrűsége 2,3-szor nagyobb volt a Sting-hiányos egereknél, és a sejthalál aránya 45-rő 12 százalékra csökkent a sugárzás után.
Sun Yirong szerint a felfedezésre épülő rákkezelések hatékony védelmet nyújthatnak a sugárzás okozta sérülések ellen, hozzájárulhatnak a kemoterápia hatékonyságának javításához, és előremozdíthatják az onkológiai kezelések fejlesztését. A megoldás persze jól jöhet atomkatasztrófák túlélőinek kezelésében, mi több, akár a világűrben is, ahol az asztronauták a földi sugárzás sokszorosának vannak kitéve.
Címlapkép: Freepik
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”