A munkavállaló titoktartási kötelezettsége: a legfontosabb tudnivalók

2025. 02. 18., 08:40

A munkaviszonnyal összefüggésben a munkavállaló számos olyan információ birtokába juthat, amelyre vonatkozóan titoktartási kötelezettség terheli. Mely adatokra vonatkozik a munkavállaló titoktartási kötelezettsége? Miként köteles ennek eleget tenni a dolgozó? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

Üzleti titok megőrzése

A munkavállaló köteles a munkája során tudomására jutott üzleti titkot megőrizni. Üzleti titoknak minősülhet a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó, titkos és ezért vagyoni értékkel bíró tény, tájékoztatás, egyéb adat (ill. ezek összeállítása). Az ilyen adatok, tények akkor számítanak üzleti titoknak, ha a munkáltató ezek titokban tartása érdekében megtette mindazt, ami adott helyzetben általában elvárható. Például a munkáltatótól elvárható, hogy az üzleti titoknak minősülő adatokhoz a munkahelyen hozzáférő személyek körét korlátozza azokra, akiknek feladataik elvégzéséhez szükségük van ezekre.

Csak olyan adat, információ lehet üzleti titok, amely egészében vagy elemeinek összességeként nem közismert. Nem lehet üzleti titok az sem, ami az érintett gazdasági tevékenységet végző személyek számára könnyen hozzáférhető. Ezért például nem képez üzleti titkot a munkáltató által a honlapján nyilvánosságra hozott információ. Szintén nem minősülnek annak a munkáltatóról a közhiteles nyilvántartásokban fellelhető adatok. Nem üzleti titok az olyan termelési módszer, gazdasági vagy szervezési ismeret, megoldás (know-how), amely az adott területen tevékenykedő szakemberek számára közismert vagy könnyen hozzáférhető.

Mi tartozhat a munkavállaló titoktartási kötelezettsége körébe?

Üzleti titok lehet például a következő:
– a munkáltató ügyfeleinek listája,
– az ügyfelek nem nyilvános elérhetőségei,
– a munkáltató anyagbeszerzési forrásai és beszerzésre kötött szerződései,
– a munkáltató ajánlattételi, árképzési módszerei stb.

A munkavállaló által a munkája során megismert üzleti titoknak nem csak a munkáltatóra vonatkozó adat minősülhet. Üzleti titok lehet például a munkáltató üzletfelének gazdasági tevékenységhez kapcsolódó titkos adata is.

A munkavállaló az üzleti titkot nem csak a munkáltató versenytársával nem közölheti. Azt más illetéktelen személy előtt sem fedheti fel és nem is hozhatja nyilvánosságra
. Különösen terheli a munkavállalót a titoktartási kötelezettség olyan adatok esetén, amelynek titokban tartására a munkáltató kifejezetten fel is hívta a munkavállaló figyelmét.

Titoktartás az üzleti titkon túl

A munkavégzés kapcsán a munkavállaló olyan információkhoz is hozzájuthat, amelyek nem képeznek üzleti titkot, de amelyek illetéktelenekkel való közlése a munkáltatóra hátrányos lehet. A munkavállaló az üzleti titkon túlmenően sem közölhet illetéktelen személlyel olyan adatot, amely munkaköre betöltésével összefüggésben jutott a tudomására, és amelynek közlése a munkáltatóra vagy más személyre hátrányos következménnyel járhat.

Például megsértheti a munkavállaló a titoktartási kötelezettségét azzal is, ha a munkáltatónál folyamatban lévő projekteket, munkafolyamatokat nyilvánosságra hozza akkor is, ha ezek nem képeznek üzleti titkot. Ha az ilyen információk nyilvánosságra kerülése magában hordozza annak lehetőségét, hogy a munkáltató számára hátrányos következményekkel járjon, akkor ez a titoktartási kötelezettség megsértésének számít. Nem feltétel, hogy ténylegesen hátrány érje a munkáltatót. Elegendő, ha az adat illetéktelenekkel való közlése esetén a sérelem bekövetkezésének lehetősége fennáll a munkáltatónál.

Titoksértésnek számít az olyan adat illetéktelen személlyel való közlése is, amely a munkáltatón kívül más személyre hátrányos következménnyel járhat. Például ilyen lehet a másik munkavállalóra, a munkáltató ügyfeleire vonatkozó adat jogosulatlan közlése, nyilvánosságra hozatala is.

Meddig terjed a munkavállaló titoktartási kötelezettsége?

A titoktartási kötelezettség a munkavállalót a munkaviszony fennállásától függetlenül terheli. Tehát az üzleti titkot nem csak a munkaviszony fennállása alatt kell megőrizni. A kötelezettség időbeli korlát nélkül a munkaviszony megszűnése után is fennáll. Ugyanez érvényes azokra az adatokra is, amelyekhez a munkavállaló a munkakörének betöltése során jutott. Ezeknél az adatoknál további feltétel, hogy azok közlése a munkáltatóra vagy más személyre hátrányos következménnyel járhat.

A titoktartási kötelezettség megsértése esetén a munkavállaló munkajogi következményekkel számolhat. Például eredményezheti a munkaviszonyának felmondással vagy azonnali hatályú felmondással történő megszüntetését is. Amennyiben pedig a titoksértés miatt a munkáltatót vagy más érintett személyt kár érte, akkor a károsult a munkavállalótól a kár megtérítését is követelheti.

A munkavállalót nem terheli a titoktartási kötelezettség, ha a titok jogosultja a titoktartás alól felmentést adott vagy hozzájárult az adat közléséhez. Szintén nem köteles a titoktartásra, ha az érintett adat közlését törvény teszi lehetővé. Így például a titoktartás nem terjed ki a közérdekű adatok nyilvánosságára és a közérdekből nyilvános adatra vonatkozó, törvényben meghatározott adatszolgáltatási és tájékoztatási kötelezettségre.

dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 19., 18:20
Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.
2025. 02. 19., 14:05
A 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérésben megkérdezettek 1,8 százalékos GDP-növekedést és 415 forintos euróárfolyamot jósolnak 2025-re 4,8 százalékos infláció mellett. A mindenkori legalacsonyabb szintre esett azoknak az aránya, akik a saját bevételeik növekedésével kapcsolatban „nagyon vagy rendkívül bizakodónak” mondták magukat.
2025-02-20 19:10:00
Az Irányító Hatóság újabb tájékoztató napot szervez a DIMOP Plusz keretében meghirdetett „Kkv-k növekedési lehetőségeinek támogatása a digitális infrastruktúra és transzformáció elősegítésére” című felhíváshoz kapcsolódóan.
2025-02-20 16:40:00
A legdrágább továbbra is a Lágymányosi lakótelep a XI. kerületben, de a XIII. és a III. kerület egy-egy lakótelepén is közel van a hétszámjegyű lélektani határhoz az átlagár – derül ki a NAV friss, 2024-es adataiból. Ugyanakkor a külső kerületekben találni olyan lakótelepeket is, ahol még 650 ezer forint alatt van az átlagos négyzetméterár. Vidéken Budapest vonzáskörzete, Veszprém, Sopron és Debrecen panellakásai a legdrágábbak, a legolcsóbbak listáját pedig továbbra is az ózdi, komlói és salgótarjáni lakások vezetik – derül ki az OTP Ingatlanpont friss lakótelepi körképéből.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS