Az Európai Bizottság felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen, mivel álláspontja szerint a közbeszerzésre vonatkozó nemzeti szabályok nem felelnek meg az uniós jognak.
A közbeszerzésről szóló uniós irányelv biztosítja a közbeszerzési eljárásokban való részvétel iránt érdeklődő gazdasági szereplőkkel szembeni egyenlő bánásmódot, ugyanakkor megőrzi az ajánlatkérő szervek szabadságát az egyedi esetekben alkalmazandó legmegfelelőbb közbeszerzési eljárás kiválasztásában – emlékeztet a Bizottság közleménye, amely a fontosabb februári kötelezettségszegési eljárásokat foglalja össze.
Az állami építési beruházások szabályairól szóló magyar törvény arra kötelezi az ajánlatkérő szerveket, hogy a hatálya alá tartozó valamennyi beszerzés esetében a tárgyalásos eljárást alkalmazzák. A Bizottság szerint ez a kötelezettség megfosztja az ajánlatkérő szerveket az uniós közbeszerzési szabályok által biztosított szabadságuktól, hogy válasszanak a különböző rendelkezésre álló közbeszerzési eszközök közül.
A Bizottság felszólító levelet küld Magyarországnak, amelynek két hónapja van arra, hogy hivatalosan válaszoljon a levélre. Amennyiben a kormány ezt elmulasztja, komoly szankcióra is sor kerülhet: „a Bizottság indokolással ellátott vélemény küldéséről határozhat”.
A beruházásösztönzésben is ki kell használni, hogy rendkívül Magyarország-barát az új washingtoni adminisztráció, és a legnagyobb amerikai cégeket is ösztönözni kell magyarországi befektetésekre – hívta fel a figyelmet Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A Paksi Atomerőmű 4. blokkja a február 9-én bekövetkezett védelmi működés miatti automatikus leterhelődést követően újra névleges teljesítményen üzemel – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal.