Erősödő versenyképesség – Átadták a bárándi ipari park második ütemét

Erősödő versenyképesség – Átadták a bárándi ipari park második ütemét
2025. 01. 25., 10:05

Teljesen mindegy, hogy kistelepülésről és kisvállalkozásokról vagy nagyvárosról és multinacionális óriásvállalatokról van szó, a gazdaságfejlesztés és a befektetésösztönzés alapelvei minden szinten ugyanúgy érvényesek – emelte ki beszédében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a bárándi ipari park második ütemének átadóján.

A Nemzeti Befektetési Ügynökség több mint tíz éves fennállása óta nagy energiát fordít a keleti országrész fejlesztésére, melynek eredményeként már komoly sikereket ért el Hajdú-Bihar régióban. A 2014 és 2024 közötti időszakban 129 esetben ítéltek meg támogatást befektetésekhez a vármegyében. Ezek a beruházások mintegy 4000 milliárd forint volument képviselnek, a 22 000 új munkahely megteremtése mellett a Versenyképesség Növelő Támogatási Program és a Gyármentő Program keretében támogatott beruházásoknak köszönhetően pedig közel 16 000 munkahely kerül megőrzésre.

Az Ügynökség közreműködésével megvalósuló beruházásoknak komoly szerepük van abban, hogy a munkanélküliség a 2014-es 12,6 százalékról 5,5 százalékra süllyedt Hajdú-Biharban, az ipari termelés volumene pedig a tavalyi január–szeptemberi időszakot tekintve 1240 milliárd forint volt, szemben a 2014-ben egész évben elért 721 milliárd forinttal.

A térség szempontjából újabb fontos mérföldkő, hogy 1,4 hektáron átadták a bárándi ipari parkban épült 2 új üzemcsarnokot és a közművekkel ellátott 6 ipari parcellát. A valamivel több mint 2 ezer főt számláló település életében ennek komoly jelentősége van, többek között erről is szó esett az átadó ünnepségen.

Joó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztosa, a HIPA vezérigazgatója az átadó ünnepségen elmondta, hogy a bárándi ipari park bizonyíték arra, hogy minden közösség a saját kezébe veheti a sorsát és esélyt formálhat a kihívásokból: „Báránd egy jól átgondolt, kitartó és sikeres gazdaságösztönző munkával példát mutat akár a jóval kedvezőbb helyzetű és nagyobb falvaknak, városoknak is.”

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz program keretében elindult fejlesztés eredményeként olyan csarnokok kerültek kialakításra, melyek alkalmasak arra, hogy a szolgáltató-, gyártó gazdasági tevékenységet folytató vállalkozások betelepülhessenek és új telephelyüket itt hozhassák létre. A vezérigazgató aláhúzta, hogy a projekttel egy olyan befektetés ösztönző beruházás került megvalósításra, amely hosszú távon helyet biztosít új és bővülő vállalkozások számára, így új munkalehetőséget is jelent a helyi és környékbeli lakosoknak.

„Hatalmas fejlesztések valósulnak meg a térségben, de ez nem azt jelenti, hogy véget ér a munka. A következő időszakban arra kell koncentrálnunk, hogy az ide betelepülő nagy vállalatok érkezésének a kisebb települések is haszonélvezői legyenek, ehhez fejleszteni kell az ipari parkokat, az infrastruktúrát, a szakképzést is” – húzta alá Joó István.

Mint mondta: „teljesen mindegy, hogy kistelepülésről és kivállalkozásokról, vagy nagyvárosról és olyan multinacionális óriásvállalatokról van szó, mint a BYD vagy a BMW, a gazdaságfejlesztés és a befektetésösztönzés alapelvei minden szinten ugyanúgy érvényesek. Az ügynökség legfontosabb feladata, hogy a legmodernebb technológiákat hozza be az országba, de feladatunk az is, hogy támogassuk a magyar kis-, közepes és nagy vállalkozásokat, amelyek szeretnének bővülni.”

A vezérigazgató beszédéből kiderült, hogy 2024 ebből a szempontból kiemelkedő év volt, hiszen soha ennyi magyar tulajdonú beruházást nem támogattak a magyar befektetésösztönzési rendszeren keresztül, ezek a projektek összesen 251 milliárd forintnyi beruházási volument jelentenek, amihez a kormány 48 milliárd forintnyi támogatást biztosít. Kiemelte, hogy Bárándon és a környéken is készen állnak arra, hogy támogassuk azokat a magyar kkv-kat és nagyvállalatokat, amelyek szeretnének bővülni.

Az ipari park második ütemében egy méhészeti termékek forgalmazásával foglalkozó vállalkozás otthonra is talált.

A cikk megírásában az Üzletem.hu együttműködő partnere a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség volt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 25., 10:05
Teljesen mindegy, hogy kistelepülésről és kisvállalkozásokról vagy nagyvárosról és multinacionális óriásvállalatokról van szó, a gazdaságfejlesztés és a befektetésösztönzés alapelvei minden szinten ugyanúgy érvényesek – emelte ki beszédében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a bárándi ipari park második ütemének átadóján.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.