Az előző hónaphoz képest átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak 2024 decemberében az Európai Unióban, az egy évvel korábbi szintet pedig 0,1 százalékkal haladták meg.
Az Eurostat tájékoztatása szerint 2024 utolsó hónapjában az EU egészét tekintve a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek a termelői árak éves összevetésben, az energia 1,4 százalékkal olcsóbb lett, a gépek és berendezések gyártói 1,6 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek gyártói 0,8 százalékkal, a nem tartós fogyasztási cikkek gyártói 1,9 százalékkal adták drágábban a termékeiket, mint 2023 decemberében. (Az energiaszektoron kívül átlagosan 1,0 százalékos volt az áremelkedés.)
A tagállamok közül (a belföldi értékesítésben) a legnagyobb éves termelőiár-emelkedést Írországban regisztrálták (+11,1 százalék), a „drágulás-versenyben a további sorrend: Bulgária (+6,6 százalék) , Dánia (+4,7 százalék lett), Magyarország (+4,0 százalék). A termelői árak átlagos szintje Szlovákiában (mínusz 17,0 százalék), Luxemburgban (mínusz 4,2 százalék) és Franciaországban (mínusz 3,8 százalék) csökkent a legnagyobb mértékben 2023. decemberhez viszonyítva.
A beruházásösztönzésben is ki kell használni, hogy rendkívül Magyarország-barát az új washingtoni adminisztráció, és a legnagyobb amerikai cégeket is ösztönözni kell magyarországi befektetésekre – hívta fel a figyelmet Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.