Az előző hónaphoz képest átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak 2024 decemberében az Európai Unióban, az egy évvel korábbi szintet pedig 0,1 százalékkal haladták meg.
Az Eurostat tájékoztatása szerint 2024 utolsó hónapjában az EU egészét tekintve a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek a termelői árak éves összevetésben, az energia 1,4 százalékkal olcsóbb lett, a gépek és berendezések gyártói 1,6 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek gyártói 0,8 százalékkal, a nem tartós fogyasztási cikkek gyártói 1,9 százalékkal adták drágábban a termékeiket, mint 2023 decemberében. (Az energiaszektoron kívül átlagosan 1,0 százalékos volt az áremelkedés.)
A tagállamok közül (a belföldi értékesítésben) a legnagyobb éves termelőiár-emelkedést Írországban regisztrálták (+11,1 százalék), a „drágulás-versenyben a további sorrend: Bulgária (+6,6 százalék) , Dánia (+4,7 százalék lett), Magyarország (+4,0 százalék). A termelői árak átlagos szintje Szlovákiában (mínusz 17,0 százalék), Luxemburgban (mínusz 4,2 százalék) és Franciaországban (mínusz 3,8 százalék) csökkent a legnagyobb mértékben 2023. decemberhez viszonyítva.
Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.