Buda vs. Pest: közel 40 százalékos a különbség a négyzetméterárakban

Buda vs. Pest: közel 40 százalékos a különbség a négyzetméterárakban
2025. 01. 31., 16:20

Egyre jobban nyílik az árolló a főváros budai és pesti oldalának ingatlanpiacán. A 2024-es tranzakciók alapján közel 40 százalékkal magasabb az átlagos négyzetméterár a Duna jobb partján, az ingatlanvásárlásra fordított összeg átlagában pedig 41 millió forintos különbség jelentkezik a két városrész között. Hiába drágábbak a budai oldal lakásai és házai, a megfizethetőbb otthonokat kínáló Pest az átlagos ingatlanméretet illetően 17 négyzetméterrel elmarad a budai átlagtól a Duna House értékesítési adatai szerint.

Örök kérdés a fővárosi ingatlan vásárlását tervező vevők között, hogy a megfizethetőbb pesti kerületekben, vagy a természetközelibb és csendesebb környezetet kínáló, de drágább budai lokációban böngésszék-e az eladó sorba került otthonokat. A döntés során az egyéni preferenciákon kívül érdemes mérlegelni a város két felének földrajzi adottságait, a területenként elérhető ingatlankínálat nagyságát, összetételét, és nem utolsó sorban a kerületek átlagos négyzetméterárait illetően is ajánlott képbe kerülni, hiszen egyre nagyobb a különbség Buda és Pest között.

„Egyre szélesebbre nyílik az árolló Buda és Pest ingatlanpiacán. Míg 2023-ban harmadával kerültek többe a budai ingatlanok átlagosan, addig a 2024-es eladások szerint már közel 40 százalékra nőtt a különbség” – mondta el Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese.Budán a tavaly értékesített ingatlanok alapján számított középérték 2023-hoz képest 9 százalékos drágulást követően 1,18 millió forint volt, míg a pesti oldal kerületeiben 5 százalékos áremelkedést követően 850 ezer forint körül alakult az összes ingatlantípus figyelembevételével számított átlag. „A tranzakciókban szereplő ingatlanok értéke is kontrasztos a két területen, 2023-ban mindössze 27,7 millió forint volt az eltérés a Duna két partja között, a trendfordulót hozó tavalyi év adásvételei alapján azonban már 41 millió forinttal költenek többet ingatlanvásárlásra a budai vevők, ami közel 80 százalékos differenciát jelent a pesti átlaghoz képest.”

Tranzakciószámok tekintetében a pénztárcakímélő megoldást jelentő pesti kerületek vitték a prímet, az ingatlanközvetítő segítségével 2024-ben tulajdonosra talált otthonok 77 százaléka a pesti kerületekben helyezkedett el. Hiába lehet alacsonyabb négyzetméterárakon lakáshoz jutni, a pesti oldal kerületeiben mégis kisebb ingatlanokra szerződtek a Duna House ügyfelei, a tavaly zárult ügyletek alapján az átlagos ingatlanméret 62 négyzetméter volt, míg Budán ez az érték megközelítette a 80 m2-t.

A vásárlók mind a két területen zömében, 68–70 százalékban használt téglaépítésű ingatlanra szerződtek. Ezekért a lakásokért Pesten átlagosan 935 ezer forintot fizettek a vevők, míg Budán átlagosan 1,2 millió forint volt a téglalakások négyzetméterára. A panellakások a pesti tranzakciók 16 százalékát tették ki, négyzetméterenként 776 ezer forintos kiadást jelentett a megvásárlásuk, míg a szűkebb lakásszámmal rendelkező budai lakótelepek ingatlanjaiért 895 ezer forint/m2-t kértek az eladók. Budán és Pesten is 12–12 százalékos arányban voltak jelen az értékesített ingatlanok között a saját kerttel rendelkező házak, a legjelentősebb, 74 százalékos árkülönbség ennél az ingatlantípusnál jelentkezett: míg a pesti házak átlagosan 600 ezer forint körüli négyzetméteráron találtak tulajdonosra, addig Budán 1 millió forint feletti átlagot mért esetükben a Duna House.

A legmagasabb árszint a főváros mindkét oldalán egységesen az új projektek lakásainál mérhető: a 2024 negyedik negyedévében eladott új ingatlanokért átlagosan 2,1 millió forintos négyzetméterárat kellett fizetni Budán, míg a jóval szélesebb újlakás-kínálatot felvonultató pesti oldalon 1,3 millió forint körüli a lakásokért kért átlagos ár négyzetméterenként.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 22., 09:05
A társadalmi egyeztetésre bocsátott törvénytervezet alapján eddig példa nélküli felhatalmazást kapnak az önkormányzatok a betelepülések szabályozására, ami a helyi és környékbeli lakóingatlan-piacokra is hatással lehet – olvasható az ingatlan.com elemzésében, amely a várhatóan július 1-től életbe lévő jogszabály lehetséges lakáspiaci hatásait mutatja be.
2025-04-22 12:05:00
„Téged milyen tényezők mozgatnak munkád során? Szeretnéd, ha a fizetésed mellett egyéb módokon is elismernének? Légy része egy magyar módszer kidolgozásának, és értékes nyereményeket is bezsebelhetsz!”
2025-04-18 12:10:00
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.