Így alakítja át a nap- és szélenergia az egységesülő árampiacot

Így alakítja át a nap- és szélenergia az egységesülő árampiacot
2025. 04. 15., 10:40

A villamosenergia-rendszer és -piacok átalakulása, elsősorban az időjárásfüggő megújuló források terjedése és a piac-összekapcsolás mindinkább felértékeli a napon belüli áramkereskedés jelentőségét. Ezért az MVM Partner az Eszközalapú Kereskedelmi Osztályán belül Intraday Trading csoportot hozott létre, amely három műszakban, a nap 24 óráját lefedő kereskedői jelenlét mellett folytat napon belüli villamosenergia-kereskedést, az ármozgásokban rejlő lehetőségeket maximálisan kiaknázva.

A napon belüli (intraday) villamosenergia-kereskedés jelentős múltra tekint vissza az MVM Partnernél, a körülmények változása azonban indokolttá tette a Társaság ez irányú tevékenysége intenzitásának fokozását és a folyamatos kereskedői jelenlétet. A korábbi időszakban a napon belüli kereskedés a rövid távú kereskedés részeként valósult meg, az MVM Partner pedig egy ügyeleti, készenléti szintű kereskedői jelenléttel volt jelen a piacon. Ekkor azonban a piacok még kevésbé voltak likvidek, a kereskedés intenzitása kisebb volt, és a társaság által kezelt pozíciók is kisebbek voltak, mint napjainkban – mondja Szekeres Károly, az MVM Partner Zrt. Eszközalapú Kereskedelmi Osztály Intraday Trading csoportjának vezetője.

A napon belüli villamosenergia-kereskedés jelentősége

Az Eszközalapú Kereskedelmi Osztályon és az azon belül a közelmúltban létrehozott Intraday Trading csoportban folytatott eszközalapú tevékenység az MVM Partner termelői, illetve fogyasztói portfóliójából fakadó kereskedési igényeket elégíti ki. Ez lényegében egy olyan kockázatkezelési és optimalizációs stratégia megvalósítását jelenti, melynek célja a kiszámíthatatlan piaci ármozgásoknak, illetve a kedvezőtlen áringadozásoknak (volatilitásnak) való kitettség csökkentése és a kiegyenlítő energia elkerülése.

Az MVM jelentős termelői, illetve fogyasztói portfólióval rendelkezik. Ezek a tágabb rendszer részét képezik, amelyben alapvetés, hogy a termelésnek és a fogyasztásnak minden időpillanatban meg kell egyeznie egymással. Ezért, az ellátás tervezhetősége és biztonsága érdekében a termelésre és a fogyasztásra vonatkozóan is előzetes becslések kerülnek kialakításra.

Az előrejelzések és a valós energiatermelés lehetőségei azonban – különösen az időjárásfüggő megújuló források esetében – különbözhetnek, ami villamosenergia-hiányt vagy többletet eredményezhet. Az Eszközalapú Kereskedelmi Osztály, illetve az Intraday Trading csoport ezeket az eltéréseket kezeli oly módon, hogy hiány esetén villamos energiát vásárol, többlet esetén pedig értékesít a piacon.

Korrigálni az időjárásfüggő megújulók jelentette bizonytalanságot

Míg a hosszabb távú kereskedés esetében a kitettségek kezeléséről, addig a napon belüli kereskedés keretében inkább optimalizálásról beszélhetünk. Ez azt jelenti, hogy noha hosszú távon már kezelésre kerültek a kereskedelmi pozíciók, a leszállítási időszakhoz közeledve az előrejelzések egyre pontosabbá válnak, a piac pedig ezek alapján egyre tisztább képet tud alkotni arról, hogy mire számíthat az adott napon. Az optimalizációs-korrekciós célú kereskedési tevékenység – és az e célból létrehozott azonnali (spot) piacok, illetve az ezek részét képező másnapi (day ahead) és napon belüli kereskedés – tehát azon alapul, hogy a piaci árat meghatározó faktorok egyre jobban körvonalazódnak a leszállítási időszakhoz közeledve.

Nem csak a magyar piacra, hanem európai szinten is jellemző trend az, hogy míg a hosszú távú kereskedés, illetve hedgelés inkább pénzügyi termékekre irányul, addig a rövid távú, day ahead és intraday piacokat a fizikai, tehát a valós leszállításra vonatkozó kereskedés dominálja. A rövid távú kereskedés jelentőségét fokozza, hogy az időjárásfüggő, bizonyos mértékben a meteorológiai előrejelzések fejlődése mellett is kiszámíthatatlan termelésű megújuló források szerepe Európa-szerte lendületesen növekszik.

Ez rövid távú bizonytalanságot eredményez a piacon, ami azonban jelentős mértékben kezelhető a napon belüli piacon, hiszen ez a leszállítást megelőző szinte utolsó pillanatig lehetőséget ad a korrekciókra.

A piaci szereplők és a rendszer érdekei is az intraday piac mellett szólnak

Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a kereskedő a napon belüli piacon sem tudja lekereskedni az általa kiszolgált termelői, illetve fogyasztói körnél keletkező villamosenergia-hiányt vagy -többletet. Itt jön képbe a kiegyenlítő, illetve szabályozási energia piac, amely az utolsó lépcsőfokot jelenti az eltérések kezelésében.

A szabályozási piacon az átviteli rendszerirányító MAVIR lényegében kiegyensúlyozza a nem kezelt többleteket és hiányokat, annál általában jóval magasabb áron, amelyre a kereskedőnek már nincs ráhatása. Előfordulhat ugyan, hogy ez a megoldás végül nem kerül többe (például, ha az adott időszakban a rendszerben hiány lép fel, az érintett szereplő pedig felajánlható többlettel rendelkezik), de mivel a kiegyenlítő energiaárakat csak havonta publikálják, ezért az ezzel járó bizonytalanság, illetve árkockázat olyan kitettséget jelent, amelyet jellemzően senki sem vállal szívesen.

A piaci szereplők tehát abban érdekeltek, hogy legkésőbb az intraday piacon, a leszállítás kezdetéig zárják le nyitott pozícióikat, ami az eszközalapú kereskedés biztos optimumra való törekvésének is jobban megfelel, és a rendszeregyensúly szempontjából is kedvezőbb, ha a kiegyenlítő energia piaci kínálatot adó jellemzően gáztüzelésű erőműveket kevésbé kell igénybe venni.

Jelentős változást jelentett az elmúlt években megvalósított piac-összekapcsolás is, melynek következtében a magyar keresleti és kínálati viszonyok mellett immár a régiós országok keresleti és kínálati viszonyai is megjelennek a piacon. Ezért a magyar piac ma már gyakorlatilag a régiós piac részeként működik, és mivel így áttételes árhatások is megjelennek, a piac egy, a korábbinál jóval likvidebb, intenzívebb fázisába lépett.

Tényezők komplex halmaza mozgatja az árakat

Az MVM Partner Intraday Trading csoportja a magyar villamosenergia-tőzsde (HUPX) napon belüli piacán kereskedi le az erőművi, illetve fogyasztói portfóliójából eredő igényeket. A napon belüli piacon a nap 24 órájának és 96 negyedórájának mindegyikére köthető kontraktus, tehát összesen 120 termék kereskedhető folyamatosan. A hagyományos tőzsdei kereskedéstől eltérően ez esetben fizikai leszállítású termékekről beszélünk, vagyis minden egyes órának és negyedórának van egy kereskedési és egy leszállítási időszaka.

A HUPX intraday piacán folyamatos kereskedés zajlik, a másnapi piaccal szemben állandóan változó ajánlati és vételi árakkal (amelyeket egy úgynevezett megbízáspárosítási – order matching – rendszer rendez párba), így nem számít rendkívülinek az egy-egy napon belüli időszakra vonatkozó árak több tíz vagy száz eurós nagyságrendű mozgása.

Az intraday piaci árak a day ahead piac előző napon létrejött órás elszámolási árai alapján alakulnak ki, amelyek a szereplőknek iránymutatást adnak az adott napon várható piaci helyzetről. Az ármeghatározó faktorok jelentősen módosulhatnak a day ahead eredmények publikálása után, de még a leszállítási időszak előtt. Tulajdonképpen ezek a várakozásbeli változások jelennek meg az intraday árakban.

A keresleti és kínálati oldal alakulását egymásra hatással lévő tényezők komplex halmaza mozgatja. Az egyik ilyen áralakító tényezőt a piaci szereplők kiegyenlítő energiára vonatkozó várakozásai jelentik. Emellett a piac összekapcsolt jellegéből következően a környező országok magyarországi szinten is megjelenő piaci hatásai is befolyásolhatják az itteni árakat, mindemellett az időjárási adatok, az erőművek és határkeresztező kapacitások rendelkezésre állási értékei is ilyen tényezők.

Lényeges trend az is, hogy egyre erőteljesebbé válik az algoritmikus (algo) kereskedés szerepe – mondja Szekeres Károly. Ez jelentősen átalakíthatja a kereskedést, hiszen míg a 120 piaci termék egy időben történő figyelemmel követése emberi munkaerővel csak korlátozottan lehetséges, addig az algoritmikus kereskedési megoldás képes az összes terméket egyszerre követni, és a beprogramozott paramétereknek megfelelően kereskedni azokkal, így egy jól kidolgozott haszonmaximalizáló stratégiával ténylegesen folyamatos jelenlétet biztosítani a piacon. Az elérhető előnyökre tekintettel az MVM Partner Eszközalapú Kereskedelmi Osztály Intraday Trading csoportja is elkezdte implementálni tevékenységébe az algo kereskedési megoldást.

A cikk megírásában az Üzletem.hu együttműködő partnere az MVM Partner Zrt. volt.

A kép forrása: MVM Partner Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 28., 15:15
Jól halad a Demján Sándor Program megvalósítása, őszre várhatóan minden tervezett forrás a gazdaságba kerül – tájékoztatott Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter jelezte: az egyes élelmiszertermékekre kihirdetett árrésstop várhatóan érvényben marad, és további termékcsoportokra is kiterjesztik.
2025. 04. 28., 16:05
Egyelőre a munkaerő-kölcsönző cégek többsége is úgy véli, hogy nehezebb a munkaerő-tervezés a jelenlegi szabályozási környezetben” – számolt be Jobtain és a VOSZ közös kutatásának eredményéről Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője, a VOSZ Minősített HR Szolgáltatók Szekciójának elnöke.
2025. 04. 28., 12:05
Négyzetméterenként is sokkal magasabb árakkal kell számolniuk azoknak, akik nagyobb, 80–120 négyzetméter alapterületű lakóingatlanokat keresnek. Ebben a méretkategóriában a hirdetési négyzetméterár átlagosan 14 százalékkal magasabb, mint az eggyel kisebb, 50–70 négyzetméteres alapterületű használt lakások körében – derül ki a zenga.hu elemzéséből.
2025. 04. 28., 09:25
Az év elején még mérsékelt optimizmussal tekintettünk előre, ám az elmúlt időszak friss makrogazdasági statisztikái és vámintézkedései új fényt vetnek az idei várakozásokra – összegezte a „jövőkép” változását Farkas Gábor, a PwC Magyarország cégtársa és Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója.
2025-04-25 16:35:00
Üzletenként 3 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak az 1001 és 2000 fő közötti hazai településeken működő, egész évben nyitva tartó, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban regisztrált, lezárt üzleti évvel rendelkező italüzletei.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.