Fölöttébb valószínű, hogy 2025 januárjában a Magyarországon regisztrált éves infláció volt a legmagasabb az Európai Unióban.
Az Eurostat az unió egészére vonatkozó, az összes tagállam adatait tartalmazó inflációs jelentést február 24-én teszi közzé, de a „riválisok” adatait már ismerjük, és alacsonyabbak, mint az 5,5 százalékos magyar ráta. Az uniós módszertan szerinti „harmonizált” magyarországi infláció – ami az Eurostat jelentésében is szerepelni fog – ráadásul még magasabb, 5,7 százalék volt januárban.
2024 decemberében az EU tagállamai közül az uniós módszertan szerint Romániában mérték a legmagasabb, 5,5 százalékos inflációt, Magyarország 4,8 százalékkal a második, Horvátország 4,5 százalékkal a harmadik volt.
Az eurót használó 20 tagállam januári adatait már közzétette az unió statisztikai hivatala. Az euróövezetben az átlagos éves infláció 2,5 százalékos volt 2024 első hónapjában, a legmagasabb, 5,0 százalékos rátát Horvátországban regisztrálták. (Belgiumban 4,4, Szlovákiában 4,1 százalékos volt az átlagos éves fogyasztóiár-emelkedés.) A közös pénzt használó blokkban tehát mindenütt kisebb volt az infláció 5,7 százaléknál.
Az eurózónán kívüli tagállamok közül – az előző hónapok adatai alapján – csak Lengyelországban és Romániában volt valószínűsíthető, hogy az éves infláció januárban meghaladja az 5 százalékot. A lengyel és a román statisztikai hivatal már közzétette az árak januári alakulásáról szóló jelentést. Eszerint Romániában a decemberi 5,1 százalékról 5,0 százalékra csökkent az infláció, Lengyelországban pedig a decemberi 4,7 százalékról 5,3 százalékra emelkedett.
Mint az adatokból látható, a „harmonizált”, vagyis az Eurostat jelentésében szereplő romániai inflációs mutató magasabb volt decemberben, mint a „helyi módszertan” szerint számolt (5,5 vs. 5,1 százalék), de így sem valószínű, hogy a januári harmonizált adat meghaladja az 5,7 százalékot. Lengyelország esetében pedig fordított a helyzet, ott az uniós módszertan szerint 3,9 százalékos volt a decemberi éves ráta, vagyis alacsonyabb, mint a helyi statisztikai hivatal szerint számolt 4,7 százalék. Ha a januári adatok között is hasonló a viszony, akkor szinte biztos, hogy a harmonizált januári infláció Lengyelországban is kisebb, mint 5,7 százalék.
Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”