MNB-felmérés: A konjunktúra enyhe romlását tapasztalta a bankrendszer

2025. 02. 21., 12:05

Az MNB 2025 januári Banki Konjunktúrafelmérése szerint a bankrendszer a konjunktúra enyhe romlását tapasztalta 2024 második felében, 2025 első felében pedig változatlan konjunkturális helyzetre számít.

Az MNB 2025 januárjában ismét lefolytatta Banki Konjunktúrafelmérését. A válaszok alapján a bankrendszer a konjunktúra enyhe romlását tapasztalta 2024 második felében. A bankok megítélése szerint a szabályozási környezet szigorodása, a működési költségek emelkedése, az egyes intézmények esetében a jövedelmezőség szintjében látott csökkenés, a vállalati hitelképesség romlása, valamint a nemzetközi és hazai gazdasági környezet bizonytalansága negatívan járultak hozzá a működési környezet megítéléséhez. Ezzel szemben a verseny fokozódása, valamint a háztartási hitelkereslet emelkedése pozitív hatást gyakorolt. 2025 első felére előretekintve a bankok a konjunkturális helyzet változatlanságára számítanak – olvasható a jegybank közleményében.

A Banki Konjunktúrafelmérés során a nettó arányt úgy számolják, hogy az adott kérdésre javulást jelző bankok és a romlást jelző bankok számának különbségét elosztják a válaszadó intézmények számával. A válaszokat nem súlyozzák az egyes intézmények piaci részesedésével.

A gazdasági környezet a felmérés előző hullámához hasonlóan negatív hatással volt a bankok konjunktúraérzetére. 2024 második felében a válaszadó intézmények nettó 22 százaléka érzékelt romlást a nemzetközi, 35 százaléka pedig a hazai makrokörnyezetben. 2025 első félévében azonban a bankok negyede újra javulást vár a gazdasági környezet tekintetében.

A piaci verseny fokozódott, így továbbra is pozitívan hat a konjunkturális helyzetre. A verseny élénkülését a bankok harmada érzékelte a nem-banki szereplőkkel szemben, illetve a pénzforgalmi szolgáltatások terén, amelyhez a tranzakciós illeték megemelése is hozzájárulhatott. Előretekintve a verseny minden részszegmensben fokozódhat, legnagyobb mértékben a lakossági szektorban, ahol a bankok nettó 57 százaléka vár élénkülést. A verseny várható fokozódásában szerepet játszhat az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználása, a vidéki otthonfelújítási program, a Demján Sándor Program, a munkáshitel elindulása, valamint a babaváró hitel életkori feltételének lazítása.

A forrásokhoz való hozzáférés a bankok szerint az elmúlt fél évben kissé javult. A kamatok csökkenésével párhuzamosan a rövid és a hosszú források elérhetősége, valamint a bankközi likviditás is javult a tavalyi év folyamán. Előretekintve a bankok ötöde a bankközi likviditás szűkülését várja 2025 első felében.

A hitelkockázatok a stabil munkaerőpiacnak, az adósságfék-szabályoknak és a magas vállalati likviditásnak köszönhetően nem materializálódtak, így a portfólióminőség semlegesen járul hozzá a banki konjunktúraérzethez. A lakossági ügyfelek hitelképessége érdemben nem változott, viszont a vállalati szegmensben a bankok nettó 32 százaléka a hitelképesség romlását érzékelte 2024 második felében, és ötödük előretekintve is romlást vár. Ennek ellenére a portfólióminőség 2025 első felében összességében változatlan lehet.

Hitelkereslet. A bankok fele a lakossági hitelkereslet élénkülését érzékelte 2024 második felében, és előretekintve is ennek folytatódását várják. A vállalati hitelek iránti kereslet emelkedését a bankok nettó 5 százaléka érzékelte, azonban a következő félévre már 43 százalékuk élénkülést vár. Ez alátámasztja a Hitelezési felmérés eredményeit a forinthitelezésben várt élénkülés kapcsán, mindazonáltal a beruházási hitelek esetében továbbra sem látszik fordulat.

A szabályozói környezet szigorodását a bankok fele jelezte, 35 százalékuk pedig a következő fél év vonatkozásában számít erre.

Jövedelmezőség. A bankok közel egyharmada jelezte az értékvesztés előtti jövedelmezőség romlását, a működési költségek emelkedését pedig 55 százalékuk érzékelte. Előretekintve a bankok 32 százaléka számít jövedelmezőségi szintjének csökkenésére, 62 százalékuk pedig a működési költségek emelkedésére.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.