2024 harmadik negyedévében az Európai Unió gazdaságának és háztartásainak üvegházhatásúgáz-kibocsátása az Eurostat becslése szerint 767 millió tonna CO2-egyenérték volt, ami éves szinten 0,6 százalékos csökkenést jelent.
A kibocsátást úgy sikerült csökkenteni, hogy közben az unió gazdasága erősödött, 2024 harmadik negyedévében a GDP 1,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – emeli ki az Eurostat közleménye.
A gazdasági ágazatok közül a legnagyobb mértékben a villamosenergia- és gázellátásban (mínusz 6,7 százalék), valamint a szállítás és raktározás területén (mínusz 0,9 százalék) csökkent a kibocsátás éves összevetésben. A háztartások kibocsátása ugyanakkor emelkedett: 2023. III. negyedévben 115,7 millió tonna CO2-egyenérték volt, 2024. július–szeptemberben 120,8 millió tonna. (Az alábbi táblázat nemzetgazdasági áganként, 1000 tonnában adja meg a kibocsátás mennyiségét, forrás: Eurostat.)
2024 III. negyedévében 16 tagállamban csökkent éves összevetésben az üvegházhatásúgáz-kibocsátás, a legnagyobb mértékben Ausztriában (mínusz 7,8 százalék), Magyarországon (mínusz 3,3 százalék) és Dániában (mínusz 2,8 százalék) becsülték. A 16 ország közül 4-ben (Magyarország, Ausztria, Észtország, Románia) csökkent a GDP, 12-ben (Málta, Horvátország, Spanyolország, Dánia, Csehország, Portugália, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Belgium, Finnország, Németország és Franciaország) viszont nőtt.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.