A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
Az államtitkár szerint soha ilyen széleskörű, valamennyi szakmai szervezettel és érintett bevonásával nem zajlott vidékfejlesztési pályázati ciklus előkészítése Magyarországon. A tapasztalatok alapján a kiírások is népszerűek, az első nagyobb felhívásokra ugyanis összesen 1778 milliárd forint támogatási igény érkezett, emellett volt olyan támogatási konstrukció, amelyre négyszeres, de akár ötszörös volt a túljelentkezés.
A KAP Stratégiai Terv II. pillérének teljes, csaknem 2900 milliárd keretösszegéből kiemelkedő, 2300 milliárd forint a nemzeti társfinanszírozás és 600 milliárd forint az uniós forrás. A mostani finanszírozási ciklusban a Közös Agrárpolitika vidékfejlesztési keretéből – tehát a II. pillérből – február közepéig 32 pályázati felhívás jelent meg összesen 1260 milliárd forint értékben. A kicsiknek nem kell a nagyokkal versenyezniük, hiszen számukra külön támogatási konstrukciókat alakítottak ki – hangsúlyozta az államtitkár.
Erre jó példa az öntözésfejlesztés, ahol összesen 65 milliárd forint támogatási keretösszeg áll rendelkezésre. A kisebbek számára elérhető, maximum 200 millió forintos projektekre kiírt konstrukcióra már most is lehet pályázni, míg a nagyobb, 200 millió forint feletti beruházásokra március 4-től lehet támogatást igényelni.
A mezőgazdasági beruházási támogatások intenzitása általában 50 százalék, a fennmaradó részt viszont jellemzően önerőből kell finanszírozni, amelynek jellegzetes formája a hitelfelvétel. A támogatást elnyert gazdálkodóknak lehetőségük lesz arra, hogy legfeljebb a teljes beruházási költség maximum 10 százalékáig kamattámogatást igényeljenek – ígérte Feldman.
A további pályázatokról, valamint a felhívások részleteiről a kap.gov.hu oldalon lehet részletesebben tájékozódni.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”