Duna House: Visszatértek az érdeklődők a belvárosi ingatlanpiacra

2025. 02. 19., 16:25

Az ingatlanpiaci kereslet többéves csúcsot döntött idén januárban, a vevői és befektetői érdeklődésből pedig Budapest belvárosának is egyre több jut. A Duna House Barométer adatai szerint tavaly decemberben és idén januárban ismét 18 százalék fölé emelkedett a VI. kerület népszerűsége a leendő vásárlók körében, a belvárosi használt téglalakások átlagos négyzetméterára pedig meghaladta az 1,3 millió forintot. Mindeközben továbbra is alacsony a vevők felújítási kedve, a belvárosi adásvételek 75 százalékában nagyon jó vagy jó állapotú ingatlan szerepelt idén januárban.

„Mindössze pár hónapig tartott az Airbnb-típusú lakáskiadásról szóló tavaly szeptemberi népszavazás eredményének hatása, máris újra visszatértek az érdeklődők a belvárosi ingatlanpiacra. A fővárosi kerületek népszerűségét vizsgáló felmérés szerint ugyanis 2024 decemberében, valamint az idei év első hónapjában a vásárlók újra 18 százalék feletti arányban jelölték meg az ingatlankeresés során előnyben részesített területként a VI. kerületet” – mondta el Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese.

A rövid távú lakáskiadás a terézvárosi lakosság kérésére 2026. január 1-től már egyáltalán nem engedélyezett tevékenység a kerületben, a szabályozás bejelentésére pedig szinte azonnal reagáltak is a lakásvásárlók. „2024 októberében a korábbi hónapok 14–16,6 százalékos eredménye után 12,5 százalékra esett vissza a kerületi ingatlanok iránti érdeklődés. Hasonlóan alacsony keresletre utoljára a járványidőszakban volt példa, amikor a város sűrűjét a tágasabb, zöldebb környezetre cserélő családok kiköltözési hulláma, valamint a külföldi turisták és expatok elmaradása hozta hátrányba a belvárosi kerületeket” – folytatta a szakértő.

Az ingatlanárakon is nyomott hagyott a terézvárosi lakások iránti kereslet csökkenése.
– Az ingatlanközvetítő adatai alapján a fővárosi átlagos négyzetméterár 2023-hoz képest az ingatlanpiaci trendforduló évében, 2024-ben, 7 százalékkal emelkedett, azonban ehhez mérten mérsékeltebb drágulás ment végbe a belvárosi területeken.
– A KSH Ingatlanadattár belvárosi kerületekre vonatkozó, 2023-as adataihoz viszonyítva a Duna House tavalyi tranzakciói az V. kerületben 3, Erzsébetvárosban pedig mindössze 2 százalékos árnövekedést mutatnak, így a 2024-es átlag 1,3 millió forint/m2, valamint 950 ezer forint/m2 körül alakult az említett kerületekben.
–Terézvárosban ezzel szemben a KSH által 2023-ban mért 994 ezer forintos kerületi középértékhez képest 4 százalékos csökkenés után, 950 ezer forintra változott a lakások négyzetméteréért fizetett átlag.
–A 2025. januári értékesítési adatokat elemző Duna House Barométer kiadvány szerint az új év és a befektetői aktivitás várható emelkedése a belvárosi kerületekben is meghozta az árak újbóli emelkedését: a három kerület adatait együttesen vizsgálva a használt téglaépítésű ingatlanok átlagos négyzetméterára meghaladta az 1,3 millió forintot, míg az átlagos ingatlanra fordított összeg 76 millió forint körül alakult.
–Az eladók az irányáron a tavaly januári 6 százalékhoz képest mindössze 2 százalékban enyhítettek a hirdetési folyamat során, míg az alku mértéke a korábbi 4 százalékról 3 százalékra mérséklődött.

Egyre többen vásárolnak befektetési céllal

Az ingatlanvásárlók motivációját a januári tranzakciók alapján a fővárosban 32 százalékban a befektetési cél adta, a belvárosi kerületek adásvételeiben ennél jóval erősebb, 55 százalék volt a nem saját célra szerződő ügyfelek aránya.

A vásárlói igények a magasabb árszint ellenére egyre inkább az energetikai és esztétikai szempontból is kitűnő ingatlanok felé tolódnak főváros szerte, így a belvárosi kerületekben is. Az idei év januárjának értékesítési adatai szerint főként a nagyon jó és jó állapotú ingatlanokat preferálták a vevők a belvárosban, az adásvételek több mint felénél azonnal költözhető, kiváló állapotú, 21 százalékban pedig minimális, inkább esztétikai jellegű felújítást igénylő, jó állapotú ingatlanokra szerződtek az ingatlanközvetítő ügyfelei.

A jelentősebb korszerűsítésre szoruló, de még lakható kategóriába tartozó lakások a tranzakciók 18 százalékát fedték le, míg a teljesen felújítandó ingatlanok a belvárosi ügyletek mindössze 7 százalékában szerepeltek.

„Az állampapírhozamok kifizetésének köszönhetően januárban máris többéves rekordot döntött az ingatlanpiaci kereslet és félő, hogy a kínálat sem mennyiségben, sem minőségben nem tudja majd tartani a tempót, ezért már most nagy szükség van a rosszabb állapotú ingatlanokat felújító és modernizáló, befektetői ingatlanflipping tevékenységre mind a belvárosi kerületekben, mind a főváros egyéb területein” – hangsúlyozta Máté Ferenc.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 19., 18:20
Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.
2025. 02. 19., 14:05
A 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérésben megkérdezettek 1,8 százalékos GDP-növekedést és 415 forintos euróárfolyamot jósolnak 2025-re 4,8 százalékos infláció mellett. A mindenkori legalacsonyabb szintre esett azoknak az aránya, akik a saját bevételeik növekedésével kapcsolatban „nagyon vagy rendkívül bizakodónak” mondták magukat.
2025-02-20 19:10:00
Az Irányító Hatóság újabb tájékoztató napot szervez a DIMOP Plusz keretében meghirdetett „Kkv-k növekedési lehetőségeinek támogatása a digitális infrastruktúra és transzformáció elősegítésére” című felhíváshoz kapcsolódóan.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS