A magas kamatkörnyezet miatti erős jövedelmezőség, a továbbra is elaprózódott kelet-közép-európai bankpiac és az akvizitív bankok stabil tőkepozíciója kedvező feltételeket teremt a piac további konszolidációjához a Deloitte szakértői szerint.
A Deloitte immár hetedik alkalommal tette közzé a kelet-közép-európai (KKE) banki fúziókról és felvásárlásokról szóló tanulmányát, amely átfogó képet nyújt a régió bankszektorának alakulásáról. Az elmúlt évek kihívásai –geopolitikai feszültségek és a makrogazdasági környezet változásai – ellenére a bankok továbbra is kiemelkedő ellenállóképességet mutattak. A 2024-es elemzés bemutatja, hogy a magas kamatkörnyezet miatti erős jövedelmezőség, a továbbra is elaprózódott KKE bankpiac és az akvizitív bankok stabil tőkepozíciója kedvező feltételeket teremtenek a piac további konszolidációjához.
2024-ben a közép-kelet-európai bankszektor csökkenő M&A tranzakciós aktivitást mutatott. A magas kamatkörnyezet és a szektor kiemelkedő profitabilitása csökkentette az eladási kényszert a kisebb, kevésbé hatékony szereplők esetében, emellett a szűkülő piaci likviditás jelentősen korlátozta az olcsó források rendelkezésre állását, megnehezítve az akvizíciók finanszírozását és attraktív árazását. Ennek ellenére a régió bankpiaci konszolidációja várhatóan folytatódik, mivel a méretgazdaságosságra való törekvés és a piaci pozíciók további erősítése továbbra is kulcsfontosságú stratégiai cél marad a régiós szereplőknek.
A Deloitte KKE Bankpiaci Akvizíciós Tanulmányának 7. kiadása átfogó képet nyújt a régió bankszektorának aktuális helyzetéről. A tanulmány bemutatja azokat a tényezőket, amelyek alakítják a banki tranzakciós piacot, beleértve a makrogazdasági környezetet és a bankpiaci trendeket. A tanulmány főbb megállapításai:
– Kelet-Közép-Európa gazdasága 2024-ben mérsékelt erősödést mutatott, növekedését azonban több külső és belső kihívás is korlátozhatja a jövőben. A geopolitikai konfliktusok, kereskedelmi feszültségek és az energia-piacok sebezhetősége mellett a kilátásba helyezett amerikai vámok tovább növelik a bizonytalanságot.
– A bankszektor jövedelmezősége 2023-2024-es időszakban rekord magas volt, melyet jelentősen támogatott a magas kamatkörnyezet és a jó portfólióminőség. Ezzel párhuzamosan a nemteljesítő hitelek aránya tovább csökkent, miközben a bankok tőkepozíciója régiós szinten továbbra is erős maradt.
– Historikusan az látható, hogy a legtöbb banki M&A tranzakció azokban az időszakokban történik, mikor a bankszektor jelentősebb nehézségekkel küzd, a kihívások pedig erodálják a gyengébb szereplők tőkepozícióját, akik így tranzakciós kényszerbe kerülnek. A bankszektor kiemelkedőnek mondható jövedelmezősége ennek megfelelően visszafogottabb M&A aktivitást eredményezett 2024-ben. Emellett a jegybankok inflációcsökkentő intézkedései révén jelentősen szűkült a piaci likviditás. A továbbra is elaprózódott régiós bankszektor konszolidációja azonban a mérethatékonyság és a piaci pozíciók további erősítése érdekében várhatóan a jövőben is folytatódik.
„2024-ben régiós szinten ugyan némileg kevesebb banki M&A tranzakció történt, mint 2023-ban, de ezzel együtt is mozgalmas évünk volt. Tranzakcióinkon keresztül jól látjuk az eladói és vevői motivációkat, aminek alapján a régiós banki konszolidáció folytatására számítunk a következő időszakban is” – foglalta össze Márton Albert, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás partnere, a Portfolió Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások (Portfolio Lead Advisory Services) közép-kelet-európai vezetője.
„A magas kamatkörnyezet jelenleg két oldalról is visszafogja a banki M&A piacokat. Egyrészt a kevésbé hatékony szereplőknek is kedvező üzleti környezetet teremt, így azok nem kerülnek tranzakciós kényszerbe, másrészt megdrágítja az akvizíciós finanszírozást. A várt új monetáris lazítási ciklus így két oldalról is lendületet adhat a banki tranzakciós piacoknak" – mondta Csomor Csaba, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás igazgatója, a Deloitte Blokklánc és Digitális Eszközök terület (Blockchain & Digital Assets) közép európai vezetője.
A teljes tanulmány letölthető a Deloitte weboldaláról:
CEE_Banking_MA_Study_2025.pdf
A beruházásösztönzésben is ki kell használni, hogy rendkívül Magyarország-barát az új washingtoni adminisztráció, és a legnagyobb amerikai cégeket is ösztönözni kell magyarországi befektetésekre – hívta fel a figyelmet Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A Paksi Atomerőmű 4. blokkja a február 9-én bekövetkezett védelmi működés miatti automatikus leterhelődést követően újra névleges teljesítményen üzemel – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal.