6,5 százalékon hagyta az alapkamatot a monetáris tanács

2024. 12. 17., 19:17

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa december 17-i ülésén nem változtatott az alapkamaton, amely így változatlanul 6,50 százalék. A kamatdöntést követően kiadott közleményben szerint a geopolitikai feszültségek, a változékony pénzügyi piaci folyamatok és az inflációs kilátásokat övező kockázatok a kamatcsökkentés további szüneteltetését indokolják.

A meghatározó gazdaságok várható kamatpályáit és jövőbeli költségvetési politikáit továbbra is bizonytalanság övezi; a fennálló geopolitikai feszültségek a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülésen keresztül növelik a felfelé mutató inflációs kockázatokat; előretekintve is óvatos és türelmes monetáris politika indokolt – állapítja meg az MNB közleménye, amely szerint az infláció 2025 januárjáig átmenetileg tovább emelkedik és a jegybanki toleranciasáv felett alakulhat, a dezinflációs trend ezt követően az első negyedév során újraindul.

A Monetáris Tanács decemberi Inflációs jelentése szerint a jegybank enyhén csökkentette idei inflációs prognózisát: a szeptemberben várt 3,5–3,9 százalékos sávról 3,6–3,7 százalékra módosította, míg a GDP növekedési előrejelzését 1,0–1,8 százalékról 0,3–0,7 százalékra rontotta. 2025-re a jegybank szakértői a szeptemberben várt 2,7–3,6 százaléknál magasabb, 3,3–4,1 százalékos átlagos inflációval és a korábbi 2,7–3,7 százalékos GDP-növekedés helyett 2,6–3,6 százalékkal számolnak.

„Az elmúlt hónapokban közölt üzenetek összességében nem változtak, mindössze a feltörekvő piacok szempontjából kedvezőtlenné váló környezet hangsúlyozásával egészültek ki. Ennek lecsapódását láthatjuk a forint árfolyamában is. Mindezek eredményeként egyelőre nem látni, mikor nyílhat lehetőség a következő kamatvágásra: elképzelhető, hogy ez a feladat már az új MNB-vezetésre marad” – írja kommentárjában Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS