Új lehetőségek a biztosítási közvetítői piacon: történelmi változások a Széchenyi Kártya Programban

2025. 03. 21., 13:45

A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ), valamint a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. együttműködésének köszönhetően a biztosítási ügynöki és brókeri tevékenységet folytató vállalkozások (TEÁOR 6622) számára is megnyílt a lehetőség, hogy részt vegyenek a Széchenyi Kártya Programban. A változás lehetővé teszi számukra, hogy kedvezményes, államilag támogatott hitelekhez jussanak – amire korábban nem volt lehetőségük.

Ez a módosítás különösen jelentős a szektor számára, hiszen mintegy 24 ezer biztosításközvetítő és ügynök, valamint 346 alkusz és többes ügynöki cég működik Magyarországon, amelyek a hazai biztosítási piac szerződéseinek körülbelül felét közvetítik. A vállalati vagyonbiztosítások mintegy 80 százaléka is rajtuk keresztül jön létre – így a kkv-szektor pénzügyi védelmében kulcsszereplők.

„A biztosításközvetítők számára is elérhetőek a Széchenyi Kártya Program finanszírozásai, ami nem csak a vállalkozásaik fejlesztését segítik, hanem hozzájárulnak a teljes pénzügyi ökoszisztéma stabilitásához és a magyar gazdaság versenyképességének növeléséhez is” – mondta Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója.

A változás hátterében az MBTSZ kezdeményezése és a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatása áll, melyek nyomán a Garantiqa és a Széchenyi Kártya Program üzletszabályzatai is módosításra kerültek.

A Széchenyi Kártya Program feltételrendszer jelenlegi módosításának további fontos elemei:

– Megszűnt a kizárás a védelmi ipari vállalkozások esetében, így például fegyvergyártással vagy katonai járművek gyártásával foglalkozó cégek is igénybe vehetik a támogatott konstrukciókat.

– Tisztán elektromos meghajtású személygépkocsik finanszírozása is lehetővé válik a Széchenyi Lízing MAX+ keretében, max. bruttó 25 millió forintos vételárig, 4,5%-os nettó kamatozással max. 5 éves futamidőre. Egy vállalkozás legfeljebb 10 ilyen járműre kérhet lízingfinanszírozást, amennyiben előző lezárt üzleti évének bevétele eléri a 15 millió forintot és a vállalkozás megalapítására 2022.12.31. előtt került sor.

– Bővültek a zöld beruházási célok: többlettámogatott „ZÖLD” Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ igényelhető ezentúl például napelem rendszerek telepítésére, geotermikus energia felhasználására, víztakarékosságot célzó beruházásokra, valamint energiatakarékos termelőeszközök beszerzésére is.

– Kezdő vállalkozások is jogosultak lehetnek termőföldvásárlás finanszírozására az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel keretében.

A Nemzetgazdasági Minisztérium sajtótájékoztatóján
– Szabó István, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. képviselője ismertette a Garantiqa szerepét és a kezességvállalás feltételeit,
– Keszthelyi Erik, az MBTSZ elnöke a biztosítási ágazat helyzetéről és az új lehetőségek hatásairól beszélt,
– Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a Széchenyi Kártya Program változásait és jelentőségét mutatta be.

Szabados Richárd hangsúlyozta, hogy a támogatott finanszírozási lehetőségek célja a mikro-, kis- és középvállalkozások növekedésének és digitalizációjának támogatása, valamint hitelképességük javítása, amely által növekedhet a banki hitelezési aktivitás is.

A Demján Sándor Program égisze alatt a Széchenyi Kártya Program keretében megvalósuló kamatcsökkentés is hozzájárul a program sikeréhez:
– 2024 novemberétől a beruházási típusú hitelek kamata 5 százalékról 3,5 százalékra csökkent;
– 2025 februárjától majd szinte minden terméktípus esetén további 0,5 százalékpontos kamatcsökkentés lépett életbe.

A kamatcsökkentések hatása már érezhető: 2025 februárjában kétszer annyi hitelkérelem érkezett be, mint egy évvel korábban, és jelenleg heti szinten 1100–1200 kérelmet fogadnak be – ez 10 százalékos növekedést jelent a korábbi időszakokhoz képest.

A Széchenyi Lízingkonstrukció új szabályzata, amelynek értelmében meghatározott feltételeknek való megfelelés esetén az elektromos autók finanszírozása is elérhetővé válik, 2025. március 21-től lép hatályba, az erre a célra irányuló kérelmek befogadásának lehetősége várhatóan 2025. április közepén nyílik meg, a pontos dátum a KAVOSZ Zrt. honlapján kerül közzétételre.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.