A Cloud Network Technology Kft. kapta a Magyar Innovációs Nagydíjat

2025. 03. 26., 17:45

2025. március 26-án átadták a 2024. évi innovációs teljesítményeket elismerő Magyar Innovációs Nagydíjat és további 6 ágazati díjat. A Nagydíjat a Cloud Network Technology Kft. kapta, amely nemzetközi szinten is kiemelkedő informatikai tesztelési rendszerrel került a rangos mezőny élére.

Idén 33. alkalommal adták át a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyet minden évben az a Magyarországon bejegyzett társaság kaphat meg, amely a díjátadást megelőző naptári évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel jelentős üzleti hasznot ért el. A 2024-es évben elért eredmények a díj teljesítményfókuszú szemléletét messzemenően alátámasztják: a pályázati feltételeknek megfelelő pályázati anyagok összesítése alapján az idei díjra benevezett innovációk révén a pályázó vállalkozások összesen több mint 900 milliárd forint többlet árbevételt értek el, a megtakarítások, a környezeti terhelés csökkentése és egyéb pozitív hatások együttesen pedig további több mint 20 milliárd forint társadalmi hasznot eredményeztek. A legtöbb pályázat agrár, illetve informatikai szakterületről érkezett, földrajzi tekintetben pedig kevesebb mint a fele érkezett Budapestről. A hazai és a külföldi piac hasonló súllyal szerepelt a pályázatok számát tekintve, míg az árbevétel tekintetében az elért többleteredmény túlnyomó része exportpiacon realizálódott.

Köszöntőjében Dr. Pakucs János, a Magyar Innovációs Nagydíj Szervezőbizottságának elnöke kiemelte: „A idei évben számos nemzetközi színvonalú pályázat érkezett, amelyek méltán érdemelték ki a díjakat. A hazai gazdaság dinamikus fejlődéséhez azonban még több ilyen innovációra van szükség, ezért az idei díjazottjaink is irányt mutathatnak e téren a többi piaci szereplő számára.”

Dr. Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke az idei díjak kapcsán kiemelte: „Az Innovációs Nagydíj az adott évben egy pillanatfelvételt mutat a piac helyzetéről. Idén az informatika térnyerése látszik meghatározónak. A díjazott pályázatok ugyanakkor arra is példát szolgáltatnak, hogy az informatika önmagában nem innováció, de sokat segíthet egy innovatív cél elérésében.”

A 2024. évi Magyar Innovációs Nagydíjban a Cloud Network Technology Kft. részesült a „TestHall AR System” kifejlesztéséért. A Foxconn-csoport tagjaként működő, komáromi székhelyű cég kiterjesztett valóságra (Augmented Reality, AR) épülő megoldása egy egyedi monitorozó rendszer segítségével gyorsítja fel a szerverszekrények (úgynevezett rack-ek) tesztelési folyamatát, így a technikusok a megszokott fizikai eszközük nélkül, egyszerűbben, gyorsabban és éles tesztkörnyezetben végezhetik a tesztfolyamatokat. Ez az innováció világszinten is egyedülálló, így jelentős piaci előnyhöz juttatja a vállalatot, emellett a helyi gyártás ugrásszerű emelkedéséhez is hozzájárult és jelentős árbevétel-növekedést eredményezett. Az Innovációs Nagydíjat Dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke és Dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár adta át.

A Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával kiírt 2024. évi Ipari Innovációs Díjban a C3S Elektronikai Fejlesztő Kft. részesült egy távérzékelő kisműholdplatform kifejlesztéséért, amely értékes adatokat szolgáltat az aszálymonitoringgal foglalkozó megrendelő számára. A 2024 augusztusában útjára indított, WREN 1 nevű készülék Magyarország eddigi legnagyobb hazai fejlesztésű műholdja,  és egyben az első olyan magyar műhold, amelyet kifejezetten távérzékelési célokra optimalizált platformon valósítottak meg.

A szintén a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával kiírt 2024. évi Informatikai Innovációs Díjban az Ericsson Magyarország részesült az 5G mobil szabványosításhoz való hozzájárulásért és fejlesztésért. A szabványba foglalt szabadalmaik elsődleges célja, hogy mobil hálózatok működése során a lehető legjobb kapcsolatot nyújtó cellához csatlakozhassanak a mobil készülékek. A cellák rádiós erőforrásainak mérése, a cellaváltás optimalizálása, a késleltetés ingadozásának elkerülése és a különböző protokollok összehangolása az a négy terület, amelyekkel e téren a legnagyobb eredményeket érték el, és amelyekkel pályázva elnyerték e díjat.

Az Agrárminisztérium támogatásával kiírt 2024. évi Agrár Innovációs Díjban az AGRON Analytics Kft. részesült, az „AGRONmaps Pro” egyedi igényekre szabott precíziós gazdálkodási szoftver kifejlesztéséért. E szoftveres megoldás fejlesztésével a hagyományosan bonyolult és nagy szakértelmet igénylő térinformatikát tették elérhetővé egy széles körben használható, közérthető döntéstámogató rendszer formájában, szaktanácsadók és gazdálkodók számára. A szoftver már több mint 40.000 hektáron segíti a gazdákat a tápanyag-kijuttatás optimalizálásában, a környezetterhelés csökkentésében és a digitalizáció előnyeinek kiaknázásában.

Az Energiaügyi Minisztérium támogatásával kiírt 2024. évi Környezetvédelmi Innovációs Díjban az Innomedio Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. részesült az innoTMS fuvarszervezési rendszer kifejlesztéséért. A belföldi és nemzetközi fuvarozók számára készült megoldás az útvonaltervező funkción messze túlmutatva valós idejű járműpozíciót, sebességadatot, haladási irányt és számos más adatot tesz elérhetővé a fuvarszervezők számára, emellett egy mobilapplikációval a sofőr képes az előre megtervezett útvonalat letölteni, illetve a szállítási dokumentumokat könnyebben tudja kezelni. A rendszer használatával drasztikusan csökken az üresjárati fuvarok száma, ezt a fenntarthatósági szempontot értékeli elsősorban a most odaítélt környezetvédelmi díj.

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2024. évi Innovációs Díjában a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. a részesült az akkumulátor-gyártás melléktermék kezelésére kifejlesztett hatékony mikrobiológiai megoldásért. A biológiai alapú ipari szennyvíztisztítási technológia egy speciális baktériumtörzs alkalmazásával bontja le a gyártás során keletkező szennyvíz egyes alkotóelemeit úgy, hogy közben nem keletkeznek az emberi egészségre vagy a környezetre káros melléktermékek. Az innováció környezetbarát és gazdaságos alternatívát kínál az ipari szennyvízkezelésre és lehetőséget teremt más iparágak, például a gyógyszeripar számára is az egyedi szennyezőanyagokra szabott biológiai lebontási megoldások alkalmazásával.

A Magyar Innovációs Szövetség 2024. évi Startup Innovációs Díjában a FraudShield Security Europe Kft. részesült a „FraudShield Anti-phishing prevention” szoftver kifejlesztéséért. E megoldás képes valós időben védeni a pénzintézeteket és vállalatokat az adathalász (phishing) támadásokkal szemben illetve azonnal felismeri és blokkolja a legújabb támadási módszereket, még mielőtt azok kárt okoznának. A szoftver hatékonyan csökkenti az adathalász támadások áldozatává válás esélyét, megóvva a magyar emberek megtakarításait.

A Magyar Innovációs Nagydíj
A Magyar Innovációs Szövetség 1991. évi III. közgyűlése határozott a Magyar Innovációs Nagydíj megalapításáról. Az évente egyszer kiadott Nagydíjat azok a Magyarországon bejegyzett társaságok kaphatják, amelyek a díjátadást megelőző évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel (új termékek, új eljárások, új szolgáltatások értékesítése) jelentős üzleti hasznot értek el. Az innováció kiindulási alapja tudományos kutatás, műszaki-fejlesztési eredmény, szabadalom, know-how alkalmazása, technológia-transzfer stb. lehet.
Az Alapítvány kuratóriuma első ízben 1993. január 21-én hirdette meg az Innovációs Nagydíj Pályázatot, az azóta meghirdetett pályázati felhívásokra – a 33. felhívást még nem számítva – összesen beérkezett 1453 pályaműből 1294 volt megvalósult, sikeres innováció, és ezek közül 248 kapott különböző innovációs díjat. A korábbi díjazottakról a www.innovacio.hu oldalon érhető el további információ.
A 2024. évi díjazottakról és a további pályázatokról szóló kiadvány a következő linken nyitható meg.
A 33. Magyar Innovációs Nagydíj pályázat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alapból valósult meg.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS