A vállalati hitelezés 2024 IV. negyedévében is visszafogott volt, így a hitelintézetek nem-pénzügyi vállalatok felé fennálló hitelállománya mindössze 1,6 százalékkal bővült 2024-ben – tájékoztatott a jegybank. A Hitelezési felmérés alapján változatlan vállalati hitelfeltételek mellett a bankok a hosszú lejáratú hitelek iránti csökkenő keresletről számoltak be. Előretekintve a bankok egynegyede élénkülő hitelkeresletre számít a 2025. januártól elinduló Demján Sándor Program hatására.
A hitelintézetek nem-pénzügyi vállalatok felé fennálló hitelállománya 169 milliárd forinttal növekedett 2024 negyedik negyedévében, ezzel az éves növekedési ütem az előző negyedév végi 3,2 százalékról 1,6 százalékra lassult – tájékoztatott az MNB, amelynek előzetes adatai alapján a kkv szektor hitelállománya is hasonló mértékben bővült éves alapon. A hazai vállalati hitelállomány növekedési üteme európai uniós összehasonlításban a középmezőnyben helyezkedik el, elmaradva a visegrádi országokban megfigyelt átlagos növekedési ütemtől (4,0 százalék).
A 2024 negyedik negyedévében kihelyezett 920 milliárd forint értékű új vállalati hitelvolumen 3 százalékkal maradt el az előző év azonos időszaki szinttől. A támogatott vállalati hitelek aránya a negyedik negyedévben az előző év azonos időszakához képest 15 százalékponttal csökkenve mindössze 12 százalékot tett ki az újonnan kötött, nem folyószámla-jellegű szerződéseken belül. A kkv szegmensben a támogatott hitelek aránya 18 százalék volt a vizsgált időszak végén, míg 2023 negyedik negyedévében még 40 százalékot ért el. Az újonnan szerződött, éven belül változó kamatozású, jelentős részben piaci alapon kötött vállalati forinthitelek átlagos kamatszintje a kisösszegű hitelek esetében a harmadik negyedévhez képest 77 bázisponttal mérséklődve 9,2 százalékot, míg a nagyösszegű hitelek esetében 16 bázisponttal emelkedve 8,3 százalékot tett ki 2024. negyedik negyedév végén. A kisösszegű forinthitelek felára 36 bázisponttal csökkent az előző negyedévhez képest, így 2,5 százalékpontot tett ki a negyedik negyedévben.
A Hitelezési felmérésben részt vevő bankok 2024 negyedik negyedévében összességében változatlanul hagyták a vállalati hitelfeltételeket, melyen a következő fél évben sem terveznek változtatni. 2024 negyedik negyedévében a bankok nettó 29 százaléka érzékelte a hosszú lejáratú hitelek iránti kereslet csökkenését, míg a rövid lejáratú-, forint- és devizahitelek tekintetében a kereslet nem változott a negyedévben. 2025 első félévére előretekintve a bankok élénkülő hitelkeresletre számítanak, részben a 2025. januártól elinduló Demján Sándor Program hatására, ami várakozásuk szerint minden vállalatméret-kategóriában tetten érhető lesz, és elsősorban a forinthitelek iránt erősödhet a kereslet.
Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”