Alkatrészek mellett az orvostechnológiában és a gyógyszeriparban alkalmazott egyedi gépeket is gyártanak majd a Harro Höfliger új debreceni üzemében, amelyet 14 millió eurós beruházással épít baden-württembergi társaság.
Az ötven éve alapított Harro Höfliger 2024-ben vásárolta meg a csúcstechnológiás gépgyártással foglalkozó Manz cégcsoport magyarországi érdekeltségét, és a vállalkozással együtt a fejlesztési terveket is átvette.
Az új debreceni üzem már 2025 elejére szerkezetkész állapotba került – amihez a többi között megmozgattak mintegy 14 ezer köbméter földet és felhasználtak 50 tonna betonacélt –, és két szinten, összesen több mint kilencezer négyzetméteres területen dolgoznak majd benne.
A HIPA közreműködésével megvalósuló beruházás jelentősége mindenekelőtt abban rejlik, hogy újabb ágazattal, az orvostechnológiában és a gyógyszeriparban alkalmazott egyedi gépek gyártásával gazdagítja Debrecen ipari ökoszisztémáját, ami tovább növeli a magas hozzáadott értéket képviselő munkahelyek számát a kelet-magyarországi térségben.
A német vállalat komoly hagyományokra építhet, hiszen már az előző tulajdonos is együttműködött a Debreceni Szakképzési Centrummal a duális képzés területén, és stratégiai partneri kapcsolatot alakított ki a Debreceni Egyetemmel.
Az alapító nevét viselő társaság 1975-ben indult, egyszemélyes garázscégként. Ötven év elteltével már a világ 60 országában van jelen, és bevételének jelentős része az Európán kívüli piacokról származik. A több mint kétezer embert foglalkoztató cég ügyfelei elsősorban gyógyszeripai és egészségipari vállatok. A Harro Höfliger fő profilja a gépgyártás, de digitális megoldásokat is fejleszt partnereinek.
A HIPA a 2014-2024-es időszakban a német befektetői közösség 318 projektjét támogatta. Ezek együttvéve 11 milliárd euró beruházási volument képviselnek és 39 500 munkahely megteremtéséhez, illetve – a versenyképességet javító és az energiahatékonyságot növelő programok révén – több mint 60 ezer állás megtartásához járultak hozzá.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.