Konzorcium létrehozásával segíti az öntözési projektek megvalósítását partnereivel az MBH Bank

Konzorcium létrehozásával segíti az öntözési projektek megvalósítását partnereivel az MBH Bank
2025. 02. 18., 16:15

Közvetve akár évi 80–100 milliárd forint plusz jövedelmet jelenthetnek a magyar mezőgazdaság számára a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervében frissen megnyíló öntözéses pályázatok keretében megvalósuló beruházások. Ezek révén – az MBH Bank szakértői szerint – számottevően csökkenthető lenne az éghajlatváltozás termőföldekre és a szántóföldi növénytermesztésre gyakorolt kedvezőtlen hatása, valamint a hazai agrárium kibocsátásának nemzetközi összehasonlításban is jelentős volatilitása. A hitelintézet ehhez kapcsolódóan partnereivel közösen bejelentette, hogy konzorciumot létrehozva a tervezéstől az utókövetésig tartó egyablakos kiszolgálással segítik az összesen mintegy 130 milliárd forint projektösszeget generáló pályázatok hatékony megvalósítását, és ezáltal a hazai agrárium fenntartható, zöld átmenetét.

A magyar mezőgazdaság értékteremtő képességének változékonysága a legmagasabb, 18 százalék feletti az Európai Unióban. Ennek oka részben az időjárási szélsőségeknek kitett szántóföldi növénytermesztés nagy súlya és az öntözés nemzetközi összevetésben is alacsony mértéke. Magyarországon a legfrissebb adatok szerint több mint 210 ezer hektáron engedélyezett jogilag az öntözés, ami a mintegy ötmillió hektár mezőgazdasági terület négy százaléka. Ténylegesen ennek azonban csak 5060 százalékát öntözik egy-egy évben, hozzávetőleg 100130 ezer hektárt. Az öntözhető területek nagysága becslések szerint 10-15 százalékra lenne bővíthető, ami jelentősen növelhetné a vízellátás és az alapanyagtermelés stabilitását.

Magas színvonalú beruházások
Az öntözési projektek magas színvonalú, akár a termőföld értékével megegyező, hektáronként 2,5-4 millió forintos beruházások, amelyek a versenyképességet növelve a nagyobb értéket adó kultúrák, így a hibridkukorica-vetőmag vagy az ipari zöldségek termesztése felé tolhatják a gazdálkodást, amellett, hogy a hagyományos szántóföldi növények esetében elkerülhetővé teszik a termésátlagok elmúlt években tapasztalt jelentős ingadozását: az országos kukoricahozam például ideális esetben 8-9 tonna hektáronként, ami a 2022-es történelmi aszály idején 3,4 tonnára csökkent, de 2024-ben is éppen csak meghaladta az 5,4 tonnát. A feldolgozókapacitások fenntartható és rentábilis ellátásához rendkívül fontos a termésbiztonság, és bár az öntözés a nagyobb energiaigény, szervestrágya-kijuttatás, vízdíj és a jobb termést adó vízigényesebb fajok drágább vetőmagja miatt többletköltséggel járhat, a többlethozam fedezi ezt, és ezen felüli jövedelmet is jelenthet – emelték ki az MBH Bank szakértői.

„A magyar mezőgazdaság kibocsátása mintegy 4000 milliárd forint volt 2024-ben, ennek valamivel több mint felét a növénytermesztés, azon belül is legnagyobbrészt a gabonafélék tették ki, amelyek volumene csaknem 16 százalékkal csökkent, részben a szárazság miatt. Az aszályos termeléshez szükséges új technológiák, talajművelés és genetika mellett az öntözési rendszer bővítése és fejlesztése is elengedhetetlen eszköz az alkalmazkodásban és a klímaváltozás hatásainak mérséklésében, de ugyanígy a hatékonyságbeli előrelépésben és az ágazat termelékenységének javításában is” – hangsúlyozta a szemléletváltás jelentőségét Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója (a kiemelt képen), hozzátéve, hogy az öntözésfejlesztés nyomán nemcsak stabil vízellátás, hanem a bank számításai szerint 20-25 százalékkal magasabb eredmény, és ágazati szinten évi 80100 milliárd forint többletbevétel lenne elérhető. „Így több okból is rendkívül fontos, hogy partnereinkkel közösen hatékony szakértői, jogi és finanszírozási megoldással segítsük a gazdálkodókat az öntözési pályázatok megvalósításában és a fenntartható, zöld átállásban.”

A hitelintézet, valamint az MBH Csoport pénzügyi tanácsadó és vállalkozásfejlesztési cége, az MBH Forrás, Magyarország egyik vezető ügyvédi irodája és tanácsadó cége, a Dentons, valamint a FÖNK-Expert Kft. agrárpiaci szakértő által létrehozott öntözésfejlesztési konzorcium egyablakos csomagajánlatot alakít ki az összesen mintegy 65 milliárd forint támogatással és hasonló mértékű finanszírozással járó két pályázat megvalósítására. A piacon egyedülállónak számító megoldás magában foglalja az öntözési program szakmai előkészítését, a jogi támogatást, a fenntartható öntözési közösségek (FÖNK) alapítását, jogi átvilágítását, továbbá a pályázat szakmai anyagainak elkészítését. Kiterjed emellett a pályázatírásra, a pályázatmenedzsmentre, a hitelkérelmek előkészítésére, a finanszírozásra, valamint a pályázat utókövetésére.

Öntözési pályázatok
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervében két öntözéses pályázat támogatja a vízutánpótlást a jelentősen megváltozott klimatikus viszonyoknak kitett, művelés alatt álló területeken: a februárban megnyílt első pályázat keretében 16,5 milliárd – projektenként legfeljebb 200 millió – forint áll rendelkezésre a kisebb támogatási igényű beruházások megvalósítására, a márciusban nyíló, csaknem 50 milliárd forint keretösszegű pályázat a nagyobb volumenű, komplex fejlesztések megvalósítását szolgálja majd legalább 200 millió, de legfeljebb ötmilliárd forint támogatási összeggel. Cél a víztakarékos öntözési technológiák bevezetése, az öntözőrendszerek vízfelhasználásának optimalizálása, a víztakarékos öntözési infrastruktúra korszerűsítése, bővítése és rekonstrukciója, valamint új öntözővíz-szolgáltató művek és -rendszerek létrehozása.

Újdonság az előző beruházási ciklushoz képest, hogy a termelői együttműködések és a fenntartható vízgazdálkodási közösségek státuszukból fakadóan megfelelnek a jogosultsági feltételeknek.

„A fenntartható öntözéses gazdálkodásra való átállás és a technológiai fejlesztések mezőgazdasági hasznosítása hívta életre a piaci igényt, hogy ezen a téren is teljes körű szolgáltatást nyújtsunk a termelőknek. Ez az együttműködés fontos lépés annak érdekében, hogy a termelők olyan egyedülállóan komplex csomagajánlatot kapjanak, amely jelentősen megkönnyíti és támogatja a pályázati konstrukcióban megvalósuló öntözésfejlesztési beruházások kivitelezését, mindezt egy egyablakos rendszer keretein belül” – mondta Horváth Imre, a FÖNK-Expert Kft. tulajdonos-ügyvezetője az együttműködésről, amelyben az MBH Bank a finanszírozást, az MBH Forrás a pályázati menedzsmentet, a FÖNK-Expert Kft. az agrárpiaci szakértőként az ügyfélkezelési gyakorlatot, a Dentons pedig a termékfejlesztés mellett a jogi támogatást, a minőségbiztosítást és a projektmenedzsment-támogatást biztosítja.

„Magyarország szerencsés, hiszen nagyon gazdag termőföldben. A magyar agrárium a gazdasági növekedés egyik letéteményese, a fejlett és hatékony mezőgazdasághoz azonban fejlett öntözési technológiák is kellenek. A KAP Stratégiai Terv öntözésfejlesztési programjai ezt segítik elő. Egyablakos ügyintézési ajánlatunk a magyar gazdák érdekeit szolgálja, egyrészt csökkenteni kívánjuk az előfinanszírozási nehézségekkel járó kockázatokat, másrészt meggyőződésünk, hogy az egyre nagyobb szárazsággal sújtó években a pályázatokon való részvétel nemcsak életmentő, hanem egyértelműen jó befektetés is. Büszkék vagyunk arra, hogy kiváló szakmai partnereink révén, mint az MBH Bank, az MBH Forrás és a FÖNK-Expert Kft, magas színvonalú szolgáltatást nyújthatunk az érdeklődő agrárvállalkozásoknak” – emelte ki Dr. Nagy Andor, a Dentons Europe Consulting igazgatósági tagja.

A szolgáltatást az MBH Bank országszerte elérhető csaknem 40 Agrárcentrumában, az MBH Forrásnál és a FÖNK-Expert Kft.-n keresztül vehetik igénybe az ügyfelek.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 19., 18:20
Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.
2025. 02. 19., 14:05
A 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérésben megkérdezettek 1,8 százalékos GDP-növekedést és 415 forintos euróárfolyamot jósolnak 2025-re 4,8 százalékos infláció mellett. A mindenkori legalacsonyabb szintre esett azoknak az aránya, akik a saját bevételeik növekedésével kapcsolatban „nagyon vagy rendkívül bizakodónak” mondták magukat.
2025-02-20 19:10:00
Az Irányító Hatóság újabb tájékoztató napot szervez a DIMOP Plusz keretében meghirdetett „Kkv-k növekedési lehetőségeinek támogatása a digitális infrastruktúra és transzformáció elősegítésére” című felhíváshoz kapcsolódóan.
2025-02-20 16:40:00
A legdrágább továbbra is a Lágymányosi lakótelep a XI. kerületben, de a XIII. és a III. kerület egy-egy lakótelepén is közel van a hétszámjegyű lélektani határhoz az átlagár – derül ki a NAV friss, 2024-es adataiból. Ugyanakkor a külső kerületekben találni olyan lakótelepeket is, ahol még 650 ezer forint alatt van az átlagos négyzetméterár. Vidéken Budapest vonzáskörzete, Veszprém, Sopron és Debrecen panellakásai a legdrágábbak, a legolcsóbbak listáját pedig továbbra is az ózdi, komlói és salgótarjáni lakások vezetik – derül ki az OTP Ingatlanpont friss lakótelepi körképéből.
2025-02-20 13:50:00
2024-ben 13 295 új lakás épült, 29 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban; a kiadott építési engedélyek és az egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 20 494 volt, 4,7 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  Rovathírek: HIPA

Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS