Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.
Egészség, biztos munkahely, erős családi, illetve párkapcsolati kötelékek – ezt a három tényezőt jelölték meg a legtöbben, mint a biztonságérzetük legfontosabb alapjait abban az új, országos, reprezentatív kutatásban, amelyet az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) a középiskolásoknak szóló, jelenleg is zajló pénzügyi vetélkedő, a Pénzmesterek kapcsán készíttetett.
Az Opinio Institute Kft. az eredményekhez felhasznált adatokat 2025 február 26–27 között vette fel az Europion mobil- és webapplikációs adatfelvétel segítségével. A mintanagyság 1071 fő volt, az eredmények reprezentatívak az ország 16 év feletti lakosságára nem, korcsoport, iskolai végzettség, településtípus és magyarországi régió tekintetében. Az egyes kérdésekre öt válaszlehetőséget lehetett megjelölni.
A Penzmesterek.hu oldalon egy egyszerű regisztráció után elérhető és végigjátszható, többfordulós online vetélkedő különlegessége, hogy a szervezők olyan tudástárat is összeállítottak, amely egyrészt segíti a résztvevők alapos felkészülését, másrészt a pénzügyek, az öngondoskodás, a befektetések, a hitelek és az adózás világa iránt érdeklődők számára is hasznos információkkal szolgál. A számos tagpénztár, alapkezelő, valamint a Budapesti Értéktőzsde és az Államadósság Kezelő Központ támogatásával, nyereményfelajánlásával zajló, több mint 2,5 millió forint összdíjazású Pénzmesterek főtámogatója a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Nemzeti Bank, fővédnöke pedig Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
Ahogy idősödünk, úgy válik egyre fontosabbá az egészség és az egészségügy
A top 5 biztonságot nyújtó körülmény között megtalálható még a saját tulajdonú lakás vagy ház, valamint a jó egészségügy is, ezeket tízből négy válaszadó tartotta kiemelten fontosnak. A magas jövedelem már kevésbé számít lényegesnek, miközben az idős korban is biztos jövedelem, a béke, Magyarország politikai és gazdasági stabilitása, valamint a jó közbiztonság csak a megkérdezettek negyede-negyede számára meghatározó a biztonságérzetük tekintetében. A családi, párkapcsolati kötelékek kiemelkedő fontosságával szemben szempontjából csak kevesen tartják igazán lényegesnek az erős baráti kötelékeket, de hasonló a helyzet Európa gazdasági, politikai stabilitásának szerepével is.
A kutatás egyik érdekessége, hogy a válaszok alapján a személyes kapcsolatok nagyobb biztonságot nyújtanak a nők, mint a férfiak számára. Erre utal az, hogy az erős családi, párkapcsolati kötelékek fontosságát a nők sokkal nagyobb arányban jelölték meg (47 százalék), mint a férfiak (37 százalék).
Az idős korban is biztos jövedelem fontossága nem meglepő módon az életkor előrehaladtával látványosan nő: míg a 30 év alattiak körében csak 13 százalék számára lényeges, addig a 60 év felettieknél már ez a biztonságérzet legfontosabb tényezője, 59 százalékos említéssel, megelőzve még az egészséget is. A fiatalabbakhoz viszonyítva az idősebb korosztály számára szintén jóval fontosabb a jó egészségügy (51 százalék), valamint hazánk gazdasági és politikai stabilitása (39 százalék).
„A nyugdíjpénztári belépési statisztikák is alátámasztják, hogy sajnos jellemzően csak a 40-es korosztályban kezd fontossá válni, hogy gondoskodni kezdjenek a nyugdíjas évek anyagi biztonságáról. Ugyanakkor minél korábban vág bele valaki az öngondoskodásba, egyrészt annál többször veheti igénybe az évi akár 150 ezer forintos szja-visszatérítést, másrészt pedig annál kisebb havi befizetés is elegendő lehet a kitűzött nyugdíjkiegészítési cél eléréséhez” – mondta Mohr Lajos, az ÖPOSZ elnöke.
Országos gondok miatt aggódunk a leginkább
A biztonságra vonatkozó kérdéssel párhuzamosan a kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy manapság mi aggasztja honfitársainkat a leginkább.
A legnagyobb aggodalmat az árak emelkedése okozza, ezt tízből hat válaszadó említette. Ezt követi a romló egészségügy (49 százalék), illetve a magyarországi gazdasági és politikai helyzet (39 százalék). A forint gyengülése, a romló oktatás, a nemzetközi politikai bizonytalanság (veszélyek, háborúk stb.), a válaszadó saját egészségének romlása, valamint a lakások, albérletek drágulása hasonló súlyú problémának látszik: ezek miatt a megkérdezettek negyede-negyede aggódik. Jövedelme csökkenésétől, az időskori elszegényedéstől, a klímaváltozástól, a megtakarításai elértéktelenedésétől, illetve a munkanélküliségtől a válaszadók ötöde-ötöde tart.
Ami a nemek közötti különbségeket illeti, az infláció és a saját egészségének romlása a nőket aggasztja nagyobb mértékben, miközben a hazai gazdasági és politikai helyzettel kapcsolatos aggályok terén pont fordított a helyzet: ez a férfiak közel felét tölti el aggodalommal, szemben a nők egyharmadával.
A 30-as korosztályt sújtja a leginkább az infláció
Életkor szerinti bontásban az adatok azt mutatják, hogy az árak emelkedése különösen a 30–39 éves korosztály számára jelent problémát, kétharmaduk említette a legégetőbb gondok között. A lakhatás drágulása a leginkább a 30 év alattiakat érinti érzékenyen, míg az egészség romlásával kapcsolatos aggodalmak – nem meglepő módon – az életkor előrehaladtával nőnek, és a 60 felettiek esetében a legjellemzőbbek. Az időskori elszegényedés veszélye miatti aggodalom az életkor előrehaladtával először a 40-esek körében nő jelentősen (22 százalék), de igazán fenyegetővé az 50-59 éves korosztályban válik (40 százalék).
„A kutatás eredményei is rávilágítanak arra, hogy a fiatalok nem mindig kellően tudatosak a pénzügyek kapcsán. Ezt felismerve hívta életre a Pénztárszövetség az idén hetedik alkalommal elindított Pénzmesterek vetélkedőt, ahol könnyedén, szórakozva és nem utolsó sorban a több millió forint összértékű nyeremény által motiválva szerezhetők meg a magabiztos pénzügyi döntésekhez szükséges ismeretek” – emelte kiKravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.