ÖPOSZ-felmérés: az áremelkedések aggasztják a leginkább a magyarokat

2025. 03. 31., 19:05

Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.

Egészség, biztos munkahely, erős családi, illetve párkapcsolati kötelékek – ezt a három tényezőt jelölték meg a legtöbben, mint a biztonságérzetük legfontosabb alapjait abban az új, országos, reprezentatív kutatásban, amelyet az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) a középiskolásoknak szóló, jelenleg is zajló pénzügyi vetélkedő, a Pénzmesterek kapcsán készíttetett.

Az Opinio Institute Kft. az eredményekhez felhasznált adatokat 2025 február 26–27 között vette fel az Europion mobil- és webapplikációs adatfelvétel segítségével. A mintanagyság 1071 fő volt, az eredmények reprezentatívak az ország 16 év feletti lakosságára nem, korcsoport, iskolai végzettség, településtípus és magyarországi régió tekintetében. Az egyes kérdésekre öt válaszlehetőséget lehetett megjelölni.
A Penzmesterek.hu oldalon egy egyszerű regisztráció után elérhető és végigjátszható, többfordulós online vetélkedő különlegessége, hogy a szervezők olyan tudástárat is összeállítottak, amely egyrészt segíti a résztvevők alapos felkészülését, másrészt a pénzügyek, az öngondoskodás, a befektetések, a hitelek és az adózás világa iránt érdeklődők számára is hasznos információkkal szolgál. A számos tagpénztár, alapkezelő, valamint a Budapesti Értéktőzsde és az Államadósság Kezelő Központ támogatásával, nyereményfelajánlásával zajló, több mint 2,5 millió forint összdíjazású Pénzmesterek főtámogatója a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Nemzeti Bank, fővédnöke pedig Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.


Ahogy idősödünk, úgy válik egyre fontosabbá az egészség és az egészségügy

A top 5 biztonságot nyújtó körülmény között megtalálható még a saját tulajdonú lakás vagy ház, valamint a jó egészségügy is, ezeket tízből négy válaszadó tartotta kiemelten fontosnak. A magas jövedelem már kevésbé számít lényegesnek, miközben az idős korban is biztos jövedelem, a béke, Magyarország politikai és gazdasági stabilitása, valamint a jó közbiztonság csak a megkérdezettek negyede-negyede számára meghatározó a biztonságérzetük tekintetében. A családi, párkapcsolati kötelékek kiemelkedő fontosságával szemben szempontjából csak kevesen tartják igazán lényegesnek az erős baráti kötelékeket, de hasonló a helyzet Európa gazdasági, politikai stabilitásának szerepével is.

A kutatás egyik érdekessége, hogy a válaszok alapján a személyes kapcsolatok nagyobb biztonságot nyújtanak a nők, mint a férfiak számára. Erre utal az, hogy az erős családi, párkapcsolati kötelékek fontosságát a nők sokkal nagyobb arányban jelölték meg (47 százalék), mint a férfiak (37 százalék).

Az idős korban is biztos jövedelem fontossága nem meglepő módon az életkor előrehaladtával látványosan nő: míg a 30 év alattiak körében csak 13 százalék számára lényeges, addig a 60 év felettieknél már ez a biztonságérzet legfontosabb tényezője, 59 százalékos említéssel, megelőzve még az egészséget is. A fiatalabbakhoz viszonyítva az idősebb korosztály számára szintén jóval fontosabb a jó egészségügy (51 százalék), valamint hazánk gazdasági és politikai stabilitása (39 százalék).

„A nyugdíjpénztári belépési statisztikák is alátámasztják, hogy sajnos jellemzően csak a 40-es korosztályban kezd fontossá válni, hogy gondoskodni kezdjenek a nyugdíjas évek anyagi biztonságáról. Ugyanakkor minél korábban vág bele valaki az öngondoskodásba, egyrészt annál többször veheti igénybe az évi akár 150 ezer forintos szja-visszatérítést, másrészt pedig annál kisebb havi befizetés is elegendő lehet a kitűzött nyugdíjkiegészítési cél eléréséhez” – mondta Mohr Lajos, az ÖPOSZ elnöke.

Országos gondok miatt aggódunk a leginkább

A biztonságra vonatkozó kérdéssel párhuzamosan a kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy manapság mi aggasztja honfitársainkat a leginkább.

A legnagyobb aggodalmat az árak emelkedése okozza, ezt tízből hat válaszadó említette. Ezt követi a romló egészségügy (49 százalék), illetve a magyarországi gazdasági és politikai helyzet (39 százalék). A forint gyengülése, a romló oktatás, a nemzetközi politikai bizonytalanság (veszélyek, háborúk stb.), a válaszadó saját egészségének romlása, valamint a lakások, albérletek drágulása hasonló súlyú problémának látszik: ezek miatt a megkérdezettek negyede-negyede aggódik. Jövedelme csökkenésétől, az időskori elszegényedéstől, a klímaváltozástól, a megtakarításai elértéktelenedésétől, illetve a munkanélküliségtől a válaszadók ötöde-ötöde tart.

Ami a nemek közötti különbségeket illeti, az infláció és a saját egészségének romlása a nőket aggasztja nagyobb mértékben, miközben a hazai gazdasági és politikai helyzettel kapcsolatos aggályok terén pont fordított a helyzet: ez a férfiak közel felét tölti el aggodalommal, szemben a nők egyharmadával.

A 30-as korosztályt sújtja a leginkább az infláció

Életkor szerinti bontásban az adatok azt mutatják, hogy az árak emelkedése különösen a 30–39 éves korosztály számára jelent problémát, kétharmaduk említette a legégetőbb gondok között. A lakhatás drágulása a leginkább a 30 év alattiakat érinti érzékenyen, míg az egészség romlásával kapcsolatos aggodalmak – nem meglepő módon – az életkor előrehaladtával nőnek, és a 60 felettiek esetében a legjellemzőbbek. Az időskori elszegényedés veszélye miatti aggodalom az életkor előrehaladtával először a 40-esek körében nő jelentősen (22 százalék), de igazán fenyegetővé az 50-59 éves korosztályban válik (40 százalék).

„A kutatás eredményei is rávilágítanak arra, hogy a fiatalok nem mindig kellően tudatosak a pénzügyek kapcsán. Ezt felismerve hívta életre a Pénztárszövetség az idén hetedik alkalommal elindított Pénzmesterek vetélkedőt, ahol könnyedén, szórakozva és nem utolsó sorban a több millió forint összértékű nyeremény által motiválva szerezhetők meg a magabiztos pénzügyi döntésekhez szükséges ismeretek” – emelte kiKravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS