Ahelyett, hogy az idők végezetéig üresen tátonganának és veszélyforrást vagy szennyezést okoznának, az elhagyott bányák tiszta energiatároló és -termelő üzemekké is alakíthatók. Itt a megoldás.
Ausztráliában egy elhagyatott bányából alakítanak ki energiatároló központot, amely több tízezer otthont lát majd el árammal. A Silver City Energy Storage Centre névre keresztelt projekt célja az, hogy megelőzzék az áramkimaradásokat, amelyek az ország Új-Dél-Wales-i villamosenergia-hálózatát sújtják. A megbízhatóság növelése, talán mondani sem kell, nem csak a szigetországban lenne kritikusan fontos – pláne tiszta energiával.
A 638 millió ausztrál dolláros (kb. 155 milliárd forintos) létesítmény kivitelezője a Hydrostor. A kanadai vállalat szerint igazán úttörő kezdeményezésről van szó, hiszen a föld alatti sűrített levegős energiatárolás (CAES) technológiáját alkalmazzák.
A megújuló energiával kapcsolatos projekt során egy Broken Hill közelében fekvő bányát alakítanak át, és az üzem csúcsidőszakokban akár 80 ezer otthon számára fog tartalék áramellátást biztosítani, amire nagy szükség is van, hiszen a térséget legutóbb októberben sújtotta kritikus áramszünet.
A CAES összetett folyamat révén rögzíti és szabadítja fel az energiát. Amikor többletáram áll rendelkezésre, egy kompresszor sűríti a levegőt, közben pedig hőt termel. Ezt a hőt egy hőkezelő rendszer eltárolja későbbi felhasználásra. A sűrített levegőt egy vízzel töltött, kifejezetten erre a célra kialakított üregbe juttatják, ahol a levegő kiszorítja a vizet, amely egy függőleges aknán keresztül felszíni tározóba kerül, biztosítva a rendszer egyensúlyát.
Amikor nő az áramigény, a tárolt levegőt felszabadítják, majd az előzőleg eltárolt hővel felmelegítik. A felmelegedett levegő kitágul, és turbinákat hajt meg, amelyek áramot termelnek, majd a rendszer visszatáplálja azt a hálózatba, így a létesítmény egyszerre szolgál energiatárolóként és áramtermelőként.
Ez a nagyszabású, hosszú távú – és a világ számos más pontján is alkalmazható – energiatároló létesítmény hozzájárul az Új-Dél-Wales-i villamosenergia-hálózat stabilitásához, miközben támogatja Ausztrália átállását a megújuló energiaforrásokra.
A projekt várhatóan többszáz munkahelyet teremt az építési szakaszban, ami a helyi közszolgálati televízió riportja alapján szó szerint felvillanyozta Broken Hill polgármesterét. Tom Kennedy egy olyan kisvárost vezet, amelynek lélekszáma a bányászat 1960-as években zajló virágzása, majd lassú elhalása óta folyamatosan zsugorodik. Néhány évtizede még 35 ezren éltek itt, de a 2021-es népszámlálás szerint már csak 17 588-an vannak. Kennedy azt reméli, hogy a megújuló energia projekt megfordítja ezt a tendenciát és a térség gazdasága ismét felvirágzik.
Talán túlzottan optimista, de egy ekkora településen valóban optimizmusra ad okot az, hogy a Silver City Energy Storage Centre építése 3–4 évig 250–400 embernek ad majd munkát – viszont magának az energiatároló és -termelő üzemnek a működtetéséhez már 26 ember is elég lesz. Szóval a helyi gazdaságnál biztosan jelentősebb hatással lesz a fenntartható energiaszektorra, főleg, mint követendő példa.
Címlapkép: Hydrostor
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”