Itt találod az összes cikket a „megújuló energia” témában!
Forradalmi mikroreaktor-technológia készült, ami szén-dioxidból állít elő metanolt, megújuló energia felhasználásával. Az ígéretes projekt neve PRIME-Fuel, és még csak változtatni sem kellene miatta a meglévő közlekedési infrastruktúrán.
A szigetország már ennek az évtizednek a végére elérheti, hogy teljesen tiszta villamosenergia-felhasználó legyen – derült ki egy friss riportból, ami azért hozzáteszi: a gyorsaság a minőség rovására is mehet.
Egy kutatócsoportnak több mint 15 éves munka gyümölcseként sikerült elérnie az eddig elérhetetlennek hitt eredményt, ami kb. megháromszorozza a ma kereskedelmi forgalomban lévő legjobb napelemek hatékonyságát is.
A japán járműgyártó olyan új, cserélhető hidrogén-üzemanyagcellákat mutatott be, amelyek jelentősen növelhetik az elektromos járművek hatótávolságát és az otthoni energiatárolás terén is új lehetőségeket nyitnak meg.
A monstrumot építő vállalat a saját rekordját döntötte meg, és immár 100 gigawattórás termelést vesz célba. Ehhez persze erősen szeles régióba kellett telepíteni.
Egy új mesterséges intelligencia eszköz jelentősen felgyorsíthatja az új anyagok fejlesztését, különösen a napelemek és más optoelektronikai eszközök terén – állítja a megoldást feltaláló tudóscsoport.
2024 első felében az EU villamosenergia-termelésének fele megújuló energiaforrásokból származott, az orosz gáz súlya az uniós importban már csupán 18 százalék – derül ki az energiaunió helyzetéről szóló jelentésből.
Egy amerikai-török együttműködésnek és a Metának köszönhetően született nyújtható, viselhető eszköz, ami a környezetéből, például a viselője testhőjéből is képes energiát nyerni. Már most olyan hatékony, hogy szenzorokat és LED-eket biztosan tud folyamatosan működtetni.
Az ipari létesítmények és áruházak, más nagy kiterjedésű épületek teteje javarészt kihasználatlanul áll, holott egy friss tanulmány szerint egy adott ország energiaigényének 25 százalékát is kielégíthetnék.
Az egyházfő teljes átállásra adott utasítást. Így vált zöld energiára a Vatikán, amivel a pápa azt szeretné elérni, hogy a városállam villamosenergia-ellátását száz százalékban napenergia biztosítsa.
Kanadai kutatók alkották meg napjaink talán legforradalmibb eszközét, amivel, ha nagyon nagy mennyiségű energiát nem is, alapvető elektronikák üzemeltetéséhez mindenképpen elegendő áramot lehet előállítani. A megoldás az alga fotoszintézise.
A Kína északnyugati részén lévő Hszincsiang tartományban csatlakoztatták a hálózatra a világ legnagyobb napelemparkját, ami 200 ezer hektáron elterülve évi 6,09 milliárd kWh villamosenergia termelésére képes.
Nagyon egyszerű megoldás lehet, mégsem alkalmazzák széles körben, de egy kanadai kutatás eredménye megváltoztathatja azt, ahogyan ma egy napelem hatékonyságáról gondolkodunk.
Egy egyszerű trükkel több mint kétszer annyi energiát lehet kinyerni a hullámokból, mint eddig hittük. A felfedezés teljesen új korszakot nyithat a kékenergia felhasználása terén, hiszen sokkal jobban megéri kitermelni, mint valaha.
Világelső összehasonlító elemzés jelent meg arról, hogy mennyivel fenntarthatóbb egy elektromos, mint egy fosszilis üzemanyaggal működő repülőgép. Az eredmény annak ellenére sem volt borítékolható, hogy egy e-repülő az üzemeltetése közben nem szennyez. Az életciklusára vetítve ugyanis árnyaltabb a kép.
Az egy évvel korábbi 21,9 százalék után 2022-ben elérte a 23,0 százalékot a megújuló energiaforrások részaránya a bruttó végső energiafogyasztásban az Európai Unióban.
A skót Julie és Chris Ramsey szinte az egész évet abban az EV-ben töltötte, amivel megtették a történelmi utat, szó szerint a Föld egyik végéről a másikra. Ugyanez eddig valószínűleg semmilyen autóval nem sikerült, nem hogy egy EV-vel.
Mesterséges intelligenciával fogják vezérelni annak az építészeti innovációktól és fenntartható megoldásoktól hemzsegő felhőkarcolónak az önellátó liftjeit, amit egy régi parkolóház helyére húznak fel.
A megújuló energiáról és az energiahatékonyságról szóló uniós irányelv felülvizsgálatáról az Európai Bizottság szakemberei foglalták össze a legfontosabb tudnivalókat.
A kutatások alapján nem lesz igaza azoknak, akik szerint a napenergia a túl magas bekerülési költségek miatt sosem válik versenyképessé a hagyományos áramtermelési megoldásokkal szemben.
Elképesztő mennyiségű energiát termelhetnek a jövőben a CorPower Ocean hullámenergia-konverterei, amelyekből egyet – a tervezett hullámerőmű első elemeként – nemrég telepítettek, a portugál partoknál. 40 év tudományos kutatása fordult célegyenesbe.
Azok a technológiák, amelyekkel vizet lehet kinyerni a levegőből, a világ számos pontján oldhatnák meg a vízhiányt, viszont a legtöbb ilyen meglehetősen drága és csak nehezen skálázható. Volt legalábbis eddig.
„Megoldást kell találni a finanszírozók által felvetett problémákra, amelyhez a termelő oldali termékfejlesztés a kulcs.”
A megújuló energiatermelést a hagyományos gázmotorok helyett akkumulátorokkal kiegyenlítő egyik első hazai zöldenergia szereplő finanszírozásáról döntött a Hiventures.
A legígéretesebb projekteket és a legvonzóbb befektetési országokat az EY friss elemzése azonosította.
A megújuló energiaforrások széleskörű elterjedésével kapcsolatos egyik legnagyobb kihívás az időjárásfüggőség, és az ebből fakadó ellátási bizonytalanság. Szakértők középtávon a hagyományos- és a megújuló energiaforrások vegyes használatában látják a megoldást.
A közelmúltban elkezdtük építeni a szakmai csapatunkat, több olyan munkatársat is sikerült szerződtetnünk, akiknek komoly szakmai tapasztalatuk van a külföldi energetikai projektek menedzselésében – mondta az Üzletemnek Balogh Tibor, a Forest-Vill Kft. ügyvezetője.
A világ energiafogyasztásának felét hűtésre és fűtésre használják. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) az osztrák kormánnyal együttműködve új programot dolgozott ki a Nyugat-Balkán országainak távfűtő- és hűtő rendszereinek fejlesztésére.
Az elmúlt években valóságos aranyláz söpört végig a magyarországi napelem parkok létesítése kapcsán. Számos piaci szereplő mérlegeli annak a kockázatát, hogy egy esetleges jövőbeli szabályozási változtatás jelentősen ronthatja e projektek jövedelmezőségét.
Megéri városainkat okosvárossá alakítani, hiszen az ilyen települések amellett, hogy segítik a gazdasági növekedést, fenntartható módon működnek – derül ki aDeloitte tanulmányból.
Már a harmadik, eddigi legjelentősebb, 69 megawatt teljesítményű szélerőműparkját adta át Szerbiában Izbište településen az MK Fintel Wind.
A magyar mezőgazdaságban egyre inkább teret nyer a nap-, a szél-, a geotermikus energia, illetve a biomassza alkalmazása.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.