A skót Julie és Chris Ramsey szinte az egész évet abban az EV-ben töltötte, amivel megtették a történelmi utat, szó szerint a Föld egyik végéről a másikra. Ugyanez eddig valószínűleg semmilyen autóval nem sikerült, nem hogy egy EV-vel.
Az aberdeeni férj és feleség történelmet írt, miután teljesítették életük talán legkeményebb kihívását, és eljutottak az Északi-sarkról az Antarktisz legdélebbi csücskére – egy elektromos autóval. Julie és Chris márciusban indult el, és december 18-án jelentették be, hogy teljesítették a kb. 29 ezer kilométeres utat, amelynek során nap- és szélenergiát is használtak, olyan területeken, amelyek teljesen nélkülözik az EV-töltéshez szükséges infrastruktúrát. A BBC úgy véli, ez az első alkalom, hogy nem egyszerűen egy elektromos autó, hanem bármilyen autó ilyen utat tett meg.
A pár a közösségi médiában számolt be az expedíció sikeréről, megjegyezve, hogy a legnagyobb kihívások egyike a szempilláik összefagyásának leküzdése volt, míg a legnagyobb becsben tartott emlékük szinte biztosan a jegesmedvék látványa lesz.
A Ramsey házaspár az Északi-sarkvidékről először Kanadába navigált, majd dél felé vették az irányt, az Egyesült Államokon keresztül, és a közel tíz, kihívásokkal teli hónap alatt átautóztak egész Dél-Amerikán is. Az EV vízi szállítását leszámítva végig autóval közlekedtek, és miután a kommunikáció lehetővé vált, hétfőn tudták közzétenni, hogy múlt pénteken (2023. december 15-én) befejezték a küldetést.
„El sem hiszem, hogy a Déli-sarkon vagyunk. A sokéves tervezés után ez nem tűnik valóságosnak. Mindig is teljes mértékben bíztam az elektromos járművek csodálatos képességeiben - áradozott Chris. Sokkal nehezebb volt, mint amire számítottam. Kemény itt, nagyon kemény. Ezért még inkább megérte célba érni. Nagy örömünkre szolgál, hogy sikeresen elértük a Déli-sarkot. Történelmet írtunk.” A felesége hozzátette: „ez egy hihetetlen utazás volt, azokkal az emberekkel, akikkel találkoztunk, a barátokkal, akiket szereztünk, és a támogatással, amit kaptunk”.
A házaspár az útvonalon szinte végig elektromos töltőállomásokat használt, de a sarkvidékeken, ahol nem volt áramforrás, egy szélturbina és egy napelemes készülék tette lehetővé számukra, hogy a szél és a nap energiáját hasznosítva töltsék fel az autót. Ami egyébként egy, a gyártó e-4ORCE technológiájával épített, négykerék-vezérlésű, speciális, majd' egy méter átmérőjű kerekekkel szerelt Nissan Ariya volt – írja a küldetés hivatalos weboldala. A Ramsey házaspártól egyébként nem váratlan, hogy ehhez hasonló expedíciót szerveztek. 2017-ben ők voltak az elsők, akik elektromos autóval (szintén egy Nissannal) teljesítették a Mongol Rally 16 ezer kilométeres távját, Londontól Mongóliáig. Elmondásuk szerint ez a korábbi verseny adott nekik önbizalmat a mostani kihíváshoz.
Gábor János
Főoldali kép: PoletoPoleEV.com
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Az idei első és a valaha mért legmagasabb bruttó rendszerterhelést regisztrálta a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. 2025. január 15-én.