A világ energiafogyasztásának felét hűtésre és fűtésre használják. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) az osztrák kormánnyal együttműködve új programot dolgozott ki a Nyugat-Balkán országainak távfűtő- és hűtő rendszereinek fejlesztésére.
Szerbia a régióban élen jár a környezetvédelmi befektetések megvalósításában, ám a megújuló energiaforrások használata még gyerekcipőben jár – írja a Magyar Szó.
Szerbiában a távfűtő művek leginkább földgázt, kőolaj-párlatot és szenet használnak, biomasszával csak jelentéktelen számú kazánban tüzelnek. Azonban kiváló lehetőségek vannak a megújuló energiaforrások alkalmazására.
Ahhoz azonban, hogy áttérjenek a környezetkímélő fűtő- és hűtőrendszerekre, megfelelő infrastrukturális befektetésekre van szükség: energiatárolókat kell építeni, a vezérlőrendszereket digitalizálni kell.
A klímaváltozás elleni küzdelem felgyorsítása érdekében a projektet támogató osztrák kormány számos nemzetközi pénzintézettel működik együtt. A pancsovaihoz hasonló tervek kidolgozását tervezik Újvidéken, Borban, Šabacon és Valjevóban is.
A megújuló energiaforrások alkalmazásába a régió országai tavaly 1,49 milliárd dollárt fektettek be. Az összeg két harmadát Szerbia környezetvédelmi projektjeire fordították.
Idei legnagyobb vörösborélményem nem valami flancos és drága nagybor, hanem a Mumus.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.