4,6 milliárd eurót különít el az Európai Bizottság az Innovációs Alap keretében a nettó zéró technológiák, az elektromos járművek akkumulátorcelláinak gyártása és a megújuló hidrogén fellendítésére.
Az Európai Bizottság két új, összesen 3,4 milliárd eurós költségvetésű pályázati felhívást tesz közzé az innovatív dekarbonizációs technológiák – többek között az elektromos járművek akkumulátorai – európai bevezetésének felgyorsítása érdekében. Emellett elindítja az Európai Hidrogénbank második árverését, amelynek célja, hogy felgyorsítsa a megújuló hidrogén előállítását az Európai Gazdasági Térségben (EGT), 1,2 milliárd eurós költségvetéssel uniós alapokból, valamint több mint 700 millió euróval három tagállamból. Mind a pályázati felhívásokat, mind az árverést az Innovációs Alap finanszírozza, az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszerből (ETS) származó bevételek felhasználásával – olvasható a Bizottság közleményében.
„A Bizottság azzal, hogy megbízatásának legelején több mint 4,5 milliárd eurót ruház be a tiszta technológiákba, bizonyítja elkötelezettségét a dekarbonizációs célkitűzéseinek megvalósítása és az európai iparágak versenyképességének támogatása iránt a kulcsfontosságú stratégiai ágazatokban. A hidrogénre és az akkumulátorokra vonatkozó új rezilienciakritériumok fokozni fogják Európa ipari vezető szerepét és versenyképességét, miközben fokozzák az EU stratégiai autonómiáját” – mondta Teresa Ribera, a tiszta, igazságos és versenyképes átmenetért felelős ügyvezető alelnök.
A nettó zéró technológiákra vonatkozó, 2,4 milliárd euró értékű általános pályázati felhívás (IF24 pályázati felhívás) különböző léptékű dekarbonizációs projekteket, valamint a megújuló energia, az energiatárolás, a hőszivattyúk és a hidrogéntermelés összetevőinek gyártására összpontosító projekteket támogat. A pályázó projekteket az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére való képességük, az innováció mértéke, a projekt érettsége, a megismételhetőség és a költséghatékonyság alapján értékelik. (Az Innovációs Alap pályázati felhívása keretében a tagállamoknak első alkalommal lehetőségük lesz arra, hogy a nettó zéró IF24 pályázati felhívást nemzeti finanszírozási rendszerekkel egészítsék ki.)
Az elektromos járművek akkumulátorcelláinak gyártására irányuló 1 milliárd euró összegű pályázati felhívás (IF24 akkumulátor) első alkalommal fog olyan projekteket támogatni, amelyek innovatív elektromos járművek akkumulátorcelláinak előállítására vagy innovatív gyártási technikák, folyamatok és technológiák bevezetésére képesek.
A fentieken túl az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank (EBB) új partnerséget kezdeményezett az uniós akkumulátorgyártási ágazatba történő beruházások támogatása érdekében. Ez a partnerség az Innovációs Alapból 200 millió euró összegű kiegészítést (hitelgaranciát) biztosít az InvestEU programhoz. A pénzt az európai akkumulátorgyártási értéklánc mentén megvalósuló innovatív projektek támogatására fogják fordítani a finanszírozási kihívások kezelése érdekében, lehetővé téve az EBB további kockázatitőke-finanszírozási műveleteit a következő három évben.
A Bizottság az Innovációs Alapon (IF24 árverés) keresztül elindítja az Európai Hidrogénbank második árverését is. Az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) bevételeiből 1,2 milliárd eurót különítenek el az Európai Gazdasági Térségben található, nem biológiai eredetű megújuló üzemanyagként besorolt hidrogéntermelők támogatására.
A nettó zéró technológiákra és akkumulátorokra vonatkozó pályázati felhívások projektgazdáinak 2025. április 24-én (közép-európai idő szerint) 17 óráig kell pályázniuk az Innovációs Alap mindkét pályázati felhívására az uniós finanszírozási és pályázati portálon keresztül. A pályázóknak javasolt az információs napon való részvétel, amelyre 2024. december 17–18-án online kerül sor. A sikeres pályázóknak 2026 első negyedévéig kell aláírniuk a támogatási megállapodásokat.
Ami a megújuló hidrogén árverését illeti, az ajánlattevőknek 2025. február 20-ig kell jelentkezniük az uniós finanszírozási és pályázati portálon keresztül. A pályázat előkészítése során a projektgazdáknak a pályázati felhívás dokumentumai és a portál „Kérdések és válaszok” szakasza alapján tájékozódhatnak, és célszerű rövid időn belül felvenniük a kapcsolatot egy pénzügyi intézménnyel a teljesítési garanciával kapcsolatban. A sikeres ajánlattevők a pályázati felhívás lezárását követő kilenc hónapon belül aláírják a támogatási megállapodásokat.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.