17 éve nem volt ilyen erős az EU-ba vetett bizalom

2024. 12. 02., 16:02

A legfrissebb Eurobarométer felmérés szerint az európaiak a korábbinál optimistábbak a jövőt illetően, az Európai Unióba vetett bizalom pedig 2007 óta a legmagasabb szinten van.

Az európaiak 51 százaléka bízik az EU-ban, ami 2007 óta a legmagasabb arány. Az EU-ba vetett bizalom szintje a 15–24 éves fiatalok körében a legmagasabb (59 százalék). Az európaiak 51 százaléka nyilatkozott úgy, hogy bízik az Európai Bizottságban, ami az elmúlt 17 éves időszak másik rekordja. A válaszadók közel háromnegyede (74 százalék) érzi magát az EU polgárának, ami az utóbbi több mint két évtizedben mért legmagasabb szint. Ezenkívül tíz uniós polgár közül több mint hat (61 százalék) derűlátó az EU jövőjét illetően. Az uniós polgárok 44 százaléka továbbra is pozitív képet alkot az EU-ról, míg 38 százalékuk semleges, 17 százalékuk pedig negatív képet.

Pozitív tendenciák figyelhetők meg a felmérésben részt vevő csatlakozásra váró országokban is. A polgárok többsége bízik az EU-ban: Albániában 81 százalék, Montenegróban 75 százalék, Koszovóban 70 százalék, Grúziában 58 százalék, Észak-Macedóniában és Bosznia-Hercegovinában 56 százalék, Moldovában pedig 52 százalék a bizalom foka. Törökországban a megkérdezettek 42 százaléka bízik az EU-ban (négy százalékponttal több, mint az előző felmérés alkalmával), Szerbiában pedig 38 százalék ugyanez az érték (+ 2 százalékpont). Az egyesült királyságbeli válaszadók 38 százaléka szintjén osztja ezt a véleményt (+ 6 százalékpont).

Az európai polgárok erősebb, függetlenebb és fenntarthatóbb EU-t szeretnének

Tíz válaszadóból közel hét (69 százalék) egyetért abban, hogy az EU elegendő erővel és eszközzel rendelkezik ahhoz, hogy világgazdasági szinten megvédje Európa gazdasági érdekeit, 69 százalékuk gondolja úgy, hogy az Európai Unió a stabilitást képviseli a nehézségekkel küzdő világban.

Az európaiak szerint az Uniónak középtávon leginkább a biztonság és a védelem (33 százalék), a migráció (29 százalék), a gazdaság (28 százalék), az éghajlat és a környezet (28 százalék), valamint az egészségügy területén kellene fellépnie (27 százalék). Ugyanakkor a polgárok 44 százaléka véli úgy, hogy rövid távon a béke és a stabilitás biztosítása lenne a legpozitívabb hatással az életére; ezt követi az élelmiszer-, az egészségügyi és az ipari ellátás biztosítása az EU-ban, valamint a migráció kérdésének kezelése (27–27 százalék). Ami a tiszta ágazatra vonatkozó uniós fellépés konkrét területeit illeti, az európaiak úgy vélik, hogy az EU-nak elsősorban a megújuló energia kérdését (38 százalék) kell előnyben részesítenie, amelyet a fenntartható mezőgazdaságba (31 százalék), az energetikai infrastruktúrába (28 százalék) és a tiszta technológiákba történő beruházások (28 százalék) követnek.

Történelmi mértékű az euró támogatottsága, és nő az optimizmus a gazdasággal kapcsolatban

Az Eurobarométer felmérés szerint a közös valuta támogatottsága nagyobb, mint valaha, mind az EU egészét tekintve (74 százalék), mind az euróövezetben (81 százalék). Az európai gazdaság helyzetét az európaiak 48 százaléka jónak látja (2024 tavasza óta egy százalékpontos emelkedés), míg 43 százaléka rossznak tartja (két százalékpontos emelkedés). Az európai gazdaság helyzetének megítélése 2019 ősze óta folyamatosan javul. A polgárok jelentős része (49 százalék) szerint az európai gazdasági helyzet a következő 12 hónapban stabil marad.

Töretlen az ukrajnai háborúra adott uniós válasz támogatása

Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújával kapcsolatban tíz válaszadó közül csaknem kilenc (87 százalék) egyetért azzal, hogy a háború sújtotta lakosságot humanitárius támogatásban kell részesíteni. Az uniós polgárok 71 százaléka támogatja az orosz kormánnyal, vállalatokkal és magánszemélyekkel szembeni gazdasági szankciókat, 68 százalékuk pedig helyesli az Ukrajnának biztosított pénzügyi támogatást. Tízből hatan értenek egyet azzal, hogy az EU tagjelölti státuszt adott Ukrajnának, és a válaszadók 58 százaléka támogatja, hogy az EU katonai felszerelések beszerzését és szállítását finanszírozza Ukrajna számára.

Egy tizenöt válaszlehetőséget tartalmazó listából a polgárok továbbra is az ukrajnai háborút jelölték meg a legfontosabb uniós szintű kérdésként (31 százalék) – ezt követi a bevándorlás (28 százalék) és a nemzetközi helyzet (22 százalék). Az európai válaszadók 76 százaléka egyetért azzal, hogy Oroszország Ukrajna elleni inváziója fenyegetést jelent az EU biztonságára nézve.

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS