Egy év alatt közel kétszeresére nőtt a mesterséges intelligenciát használó vállalatok száma Ausztriában

Egy év alatt közel kétszeresére nőtt a mesterséges intelligenciát használó vállalatok száma Ausztriában
2024. 10. 21., 11:21

2024-ben már minden ötödik osztrák vállalkozás alkalmazott mesterséges intelligencia alapú technológiákat, közel kétszer annyi, mint egy évvel korábban

Az osztrák statisztikai hivatal mintegy 6600 ég megkérdezésén alapuló felmérése szerint 2024-ben a legalább 10 főt foglalkoztató vállalkozások 20,3 százaléka használ valamilyen AI-alapú megoldást, míg egy évvel korábban ez az arány még „csak” 10,8 százalék volt. „A mesterséges intelligencia használata szempontjából különösen meghatározó a vállalat mérete és tevékenysége. Az AI-technológiákat nagyvállalatok nagyobb arányban használnak, mint a kisebb cégek, és ezek a megoldások a szolgáltató szektorban jobban elterjedtek, mint a termelő ágazatokban” – mondta el Tobias Thomas statisztikai főigazgatój.

Az AI-alapú technológiákat a szolgáltatások területén tevékenykedő vállalkozások 23 százaléka használja, míg a termelő szektorban működő vállalkozásoknak „csak” 15 százaléka. A várakozásokkal összhangban a mesterséges intelligencia használata az információs és kommunikációs ágazat vállalkozásai körében a legmagasabb (61 százalék). Az AI-alapú technológiákat alkalmazó vállalkozások aránya a 10–49 alkalmazottat foglalkoztató  kisvállalkozások körében alacsonyabb (18 százalék), mint az 50–249 fővel működő középvállalkozások (29 százalék) vagy a 250 főnél nagyobb létszámmal rendelkező nagyvállalkozások (50 százalék) körében.

A vizsgált osztrákvállalkozások 20 százaléka használt legalább egy AI-alapú technológiát, 11 százalékuk legalább kettőt, 7 százalékuk pedig hármat vagy többet; az AI-t alkalmazó vállalkozások többsége tehát egynél több AI-alapú technológiát használ. A legtöbben a szövegbányászatra kifejlesztett AI-technológiákat használják (a mesterséges intelligenciát alkalmazó vállalkozások 65 százaléka). Népszerűek a természetes nyelvi generálásra (41 százalék), az adatelemzésre (34 százalék), a beszédfelismerésre (29 százalék), valamint a folyamatok automatizálására vagy a támogatott döntéshozatalra (24 százalék) használt AI-alapú technológiák is. Kevesebb vállalkozás használja ugyanakkor a képfelismerés és képfeldolgozás AI-alapú technológiáit (17 százalék), valamint az önállóan mozgó gépek vagy járművek AI-alapú megoldásait (6 százalék). A mesterséges intelligencia használatának dinamikus növekedése döntően a szövegbányászatban és a természetes nyelvi generálásban alkalmazott AI-technológiák gyors terjedésének tudható be.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 17., 15:10
Bár még közel félmillió társas vállalkozás működik Magyarországon, a májusi adatok szerint folytatódik a cégstruktúra átrendeződése. A mikrovállalkozások tűnnek el legnagyobb számban, miközben a nagyobb cégek pozíciója – ha lassan is – erősödik.
2025-06-17 18:05:00
A munkáltatók szívesen alkalmaznak teljesítménybért olyan munkakörök esetén, ahol a munkavállaló tevékenysége jól mérhető. A teljesítménybér egyben a munkavállaló eredményes munkavégzését ösztönző eszközként is funkcionálhat. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS