2024-ben már minden ötödik osztrák vállalkozás alkalmazott mesterséges intelligencia alapú technológiákat, közel kétszer annyi, mint egy évvel korábban
Az osztrák statisztikai hivatal mintegy 6600 ég megkérdezésén alapuló felmérése szerint 2024-ben a legalább 10 főt foglalkoztató vállalkozások 20,3 százaléka használ valamilyen AI-alapú megoldást, míg egy évvel korábban ez az arány még „csak” 10,8 százalék volt. „A mesterséges intelligencia használata szempontjából különösen meghatározó a vállalat mérete és tevékenysége. Az AI-technológiákat nagyvállalatok nagyobb arányban használnak, mint a kisebb cégek, és ezek a megoldások a szolgáltató szektorban jobban elterjedtek, mint a termelő ágazatokban” – mondta el Tobias Thomas statisztikai főigazgatój.
Az AI-alapú technológiákat a szolgáltatások területén tevékenykedő vállalkozások 23 százaléka használja, míg a termelő szektorban működő vállalkozásoknak „csak” 15 százaléka. A várakozásokkal összhangban a mesterséges intelligencia használata az információs és kommunikációs ágazat vállalkozásai körében a legmagasabb (61 százalék). Az AI-alapú technológiákat alkalmazó vállalkozások aránya a 10–49 alkalmazottat foglalkoztató kisvállalkozások körében alacsonyabb (18 százalék), mint az 50–249 fővel működő középvállalkozások (29 százalék) vagy a 250 főnél nagyobb létszámmal rendelkező nagyvállalkozások (50 százalék) körében.
A vizsgált osztrákvállalkozások 20 százaléka használt legalább egy AI-alapú technológiát, 11 százalékuk legalább kettőt, 7 százalékuk pedig hármat vagy többet; az AI-t alkalmazó vállalkozások többsége tehát egynél több AI-alapú technológiát használ. A legtöbben a szövegbányászatra kifejlesztett AI-technológiákat használják (a mesterséges intelligenciát alkalmazó vállalkozások 65 százaléka). Népszerűek a természetes nyelvi generálásra (41 százalék), az adatelemzésre (34 százalék), a beszédfelismerésre (29 százalék), valamint a folyamatok automatizálására vagy a támogatott döntéshozatalra (24 százalék) használt AI-alapú technológiák is. Kevesebb vállalkozás használja ugyanakkor a képfelismerés és képfeldolgozás AI-alapú technológiáit (17 százalék), valamint az önállóan mozgó gépek vagy járművek AI-alapú megoldásait (6 százalék). A mesterséges intelligencia használatának dinamikus növekedése döntően a szövegbányászatban és a természetes nyelvi generálásban alkalmazott AI-technológiák gyors terjedésének tudható be.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.